Výběrem vhodného obalu ušetříte čas i finance

Provozujete svůj vlastní e-shop, nebo jen často zasíláte nějaké produkty přepravními společnostmi či poštou? Pokud ano, používáte pochopitelně různé obaly. Víte ale, že volbou vhodného obalu můžete ještě ušetřit?

Méně je někdy více

Ideálním řešením pro balení většího množství předmětů jsou krabice na míru, které by pasovaly přímo na daný produkt. Jejich výroba ovšem často bývá limitována minimálním počtem kusů při odběru a je také spojena s vyššími vstupními náklady, byť je to investice, která se z dlouhodobého hlediska vyplatí.

Naštěstí na trhu s obaly existuje celá řada univerzálních krabic a jiných druhů obalů, které vám pomohou ušetřit čas i peníze. Podle čeho tedy vybírat?

Základem jsou samozřejmě parametry předmětu, který chcete balit. Od toho se odvíjí rozměr, váha a materiál obalu.

Jednou z nejběžnějších surovin pro výrobu obalů je vlnitá lepenka, která je neuvěřitelně univerzální a tvárná, zároveň pevná, odolná a navíc ekologická.

Jedna z věcí, na které se dá ušetřit, je výplňový materiál. Použijte jen množství, které dostačuje k ochraně produktu. Jistě jste se setkali s případy, kdy ve velké krabici byl malý produkt a spousta výplně. Není nutné rozměr a váhu obalu zbytečně navyšovat.

Na druhou stranu dbejte na to, aby výplně a ochranného materiálu byl dostatek, nechcete přece, aby zasílané předměty dorazily poškozené.

Pro nesprávné využití obalových materiálů existují odborná slovíčka: Underpacking, tzn. nedostatečné využití obalového materiálu. Naopak nadměrnému používání obalového materiálu se říká Overpacking. Jde o to, najít tu správnou míru.

Ekologie hraje prim

Dnes více než jindy se klade velký důraz na udržitelný způsob života. S tím souvisí i výroba a používání obalových materiálů, kterých se dokonce mnohdy dotýká i povinná legislativa v oblasti dodržování určitých ekologických parametrů. Pravdou je, že používáním udržitelných obalů se dá ušetřit, protože jsou vyrobené z cenově dostupných materiálů. Udržitelný obal by měl splňovat tato základní kritéria:

– Lehký a s odpovídajícími rozměry – nebalte spolu se zbožím zbytečně vzduch, ale zároveň nenavyšujte hmotnost obalu. Ideálním řešením jsou například výškově nastavitelné krabice.

– Opakovaně použitelný – pokud si obal zachovává své fyzické vlastnosti, lze ho v mnoha případech opakovaně využít. Takové krabice s integrovanou lepicí páskou pro opětovné zalepení k tomu přímo vybízejí.

– Recyklovaný a dále recyklovatelný – Obal může být vyroben z přírodních látek, které jsou snadno odbouratelné a není problém je navrátit do biosféry, nebo ze syntetických látek, které lze následně extrahovat a opět použít, a to ideálně opakovaně.

– Jednodruhový – pokud se obal, vč. výplně, skládá z jednoho druhu materiálu, je tím usnadněna jeho následná recyklace a další zpracování. Příkladem je kartonová krabice, papírová výplň a papírová lepicí páska.

– Inovativní – některé prvky, které různé druhy obalu v sobě skrývají, mohou výrazně ušetřit čas i finance. Řeč je o již zmíněných integrovaných lepicích a odtrhávacích páskách, nebo jednoduchých uzamykacích systémech. Inovativně vyrobený obal má co nejvíce svému uživateli usnadnit používání v jakékoliv fázi procesu balení.

Obal, ve kterém zašlete svůj produkt, reprezentuje vás samotné. Možná si vystačíte s krabicí z obchodu a pár zmuchlanými novinami, ale proč, když je k mání spousta skvělých obalů určených přímo pro váš produkt?

 

 

 

Komerční prezentace

Datum vydání: 26. 6. 2023

Edit: