Jak jsme ochladili byt: mobilní klimatizace

Uvažujete o instalaci klimatizace do svého domu nebo bytu? Pak se nejprve pořádně zamyslete nad výhodami a nevýhodami jednotlivých řešení. A rozhodně zvolte klimatizaci s nízkou energetickou spotřebou, vysokým výkonem a efektivní filtrací vzduchu. Klíčovým parametrem pro výběr klimatizace je nejen spolehlivost a schopnost ochladit místnost na požadovanou teplotu, ale také nízké náklady na provoz, nízká hlučnost, abyste nebyli rušeni, a taky snadné ovládání.

Pro a proti mobilní a nástěnné klimatizace

Mobilní klimatizace představuje rozumné řešení pro domácnosti, které prozatím nechtějí příliš investovat nebo nemají možnost stavebních úprav. Mobilní klimatizace jsou finančně nejvýhodnějším řešením, jelikož ušetříte vysoké náklady na montáž. Avšak při výběru pečlivě prostudujte parametry. Mobilní klimatizaci sice pořídíte v internetových obchodech již od 8 000 Kč, ale pravděpodobně bude nízká cena znamenat mnohem vyšší spotřebu energie a hlučnost. Kvalitu přitom najdete už při ceně od 10 000.

Nástěnná klimatizace umí být velmi nenápadné a decentní řešení, které však zpravidla znamená částku kolem 100 000 Kč do stavebních úprav a chladicích jednotek. Jelikož si byt pronajímáme, takto vysoká investice nepřipadala v úvahu.

Mobilní klimatizace

Výhody:
♦ nízká pořizovací cena
♦ okamžité řešení
♦ jednoduchá instalace
♦ můžete převézt s sebou na chatu

Nevýhody:
♦ vyšší náklady na energie
♦ může být hlučnější
♦ zabírá prostor v bytě
♦ hadice/vývod do okna

 

Nástěnné klimatizace

Výhody:
♦ nízká hlučnost i provoz
♦ nenápadné řešení
♦ možnost vytápění domu/bytu na jaře a podzim

Nevýhody:
♦ vyšší pořizovací cena
♦ nutnost stavebních úprav

Nejlevnější typy klimatizací nemusí být vždy výhodné

V mnoha internetových diskuzích se dočtete o levných klimatizacích, které jsou nejen hlučné a neekonomické, ale ani pořádně nezchladí váš domov. Určitě si nenechte radit od anonymních uživatelů, ale spíš se zeptejte kolegů a přátel, nebo rovnou navštivte specializovanou prodejnu s klimatizacemi. Zde vám pravděpodobně dají na výběr mezi mobilní (přenosnou) a nástěnnou klimatizací. O obou vám v článku prozradíme víc, stejně jako i o důvodech, proč jsme vybrali do našeho bytu přenosnou klimatizaci.

K základním požadavkům nepatří jen ekonomický provoz

Při nákupu volte takové zařízení, které uspoří energii. Poohlížejte se po energetické třídě A, respektive A+/A++. V tabulce parametrů mobilní klimatizace se podívejte také na její výkon, protože podle něj poznáte, jak velký byt dokáže klimatizace ochladit a za jak dlouhou dobu. Dejte si pozor na správné výpočty, protože výrobce uvádí počet metrů krychlových, ne počet metrů čtverečních. Budete muset vynásobit podlahovou plochu bytu výškou stropu. Naše vybraná klimatizace Whirlpool PACB12HPzvládne ochladit prostor od 80 do 120 m³, je tedy ideální pro velikost menšího bytu kolem 30 až 50 m².

Kvalitní klimatizace mívají také účinné filtry, které odstraňují jemný prach, pyl a mikroby.

Montáž a instalace mobilní klimatizace

Počítejte také s náklady na montáž klimatizace do bytu. Pokud jste šikovní, zvládnete si mobilní klimatizaci zprovoznit sami a prakticky za pár minut. Jak už jsme zmínili, mobilní klimatizace potřebuje vývod trubicí ven. Průměr je přibližně 15 cm, můžete ji připevnit do otevřeného okna, ale tím logicky snížíte účinnost a zvýšíte spotřebu energie.

To vše lze velmi snadno vyřešit, že do otevřeného okna instalujete průhlednou tabuli z plexiskla, do něhož vyvrtáte díru o stejném průměru jako má trubice vývodu. Při užívání klimatizace tabulí z plexiskla utěsníte celé okno a do otvoru vsadíte trubici.

Nebo ke klimatizaci pořídíte speciální okenní těsnění AirLock, které jednoduše připevníte pomocí zipů kolem jakéhokoli okna s obvodem do 400 cm.

Další možností je vložit hadici třeba do komína nebo provrtat otvor do zdi.

Spokojenost s klimatizací Whirlpool PACB12HP

Nejvíc jsme se báli hlučnosti a toho, že na náš byt o velikosti 40 metrů nebude stačit. Skutečnost předčila naše očekávání. Hlučnost bychom přirovnali k vysoušeči vlasů, mívali jsme v bytě během léta větrák, který na tom byl stejně.

Bydlíme v hlavním městě, kde jakmile teploty během dne přesahují 30 stupňů, větrání nepomáhá ani v noci, protože ulice jsou stále rozpálené. Klimatizace nám zpříjemnila celé léto.

Při venkovních 30 °C se jednotlivé místnosti zchladily na požadovaných 24 °C během 5-10 minut. Celý otevřený prostor v režimu „High“ pak do 30 minut.

Ve velkých parnech jsme chlazení občas urychlili spuštěním klimatizace na zapnutý větrák, který rozproudil studený vzduch.

Mimo to jsme našli i další výhody.

Před nákupem klimatizace si ujasněte:

♦ do jak velké místnosti nebo bytu klimatizaci potřebujete
♦ jak často ji budete používat
♦ zda s ní budete také topit
♦ kde bude klimatizace umístěna, a na základě toho stanovte maximální    možnou hlučnost
♦ náklady na provoz, v případě mobilní klimatizace
♦ náklady na montáž a možné zavedení kabelů do zdi, v případě nástěnné    klimatizace

 

Komerční prezentace

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Datum vydání: 12. 4. 2017

Edit: