Wellness doma

Příznivý vliv na fyzické a duševní zdraví, ale i účinný způsob relaxace. Právě to jsou důvody, proč mít bazén, saunu nebo vířivku přímo doma.

Nemáte čas na pravidelné návštěvy wellness studia, veřejné sauny nebo bazénu? Velká chyba! Tak, jako potřebujete denně jíst a pít, tak si i vaše tělo a mysl žádají pravidelné dobití baterií. Existuje však i možnost, jak se o sebe pravidelně starat, aniž byste byli nuceni trávit další hodinu cestou za relaxací a odpočinkem, nebo museli sdílet relaxační prostory s ostatními, když by vám daleko lépe vyhovovalo užít si tyto chvíle o samotě nebo jen v kruhu nejbližších přátel. Zařiďte si malou wellness místnost přímo u vás doma. Poradíme vám, jak by mohla vypadat…

2_Inipi_B_8_INZ

Sauna Inipi B Super Compact – saunování na minimálním prostoru, rozměry 120 x 120 cm nebo 240 x 120 cm, kamna se saunovými kameny jsou umístěna za dřevěnou stěnou, ovládací panel ve tvaru kamene, design EOOS, cena na vyžádání, www.duravit.cz

3_800_3153_Albixon_INZ

Vnitřní prostor vířivé vany Brilix Kassiopea je navržen pro 5 sedících osob a jednu ležící, rozměry 210 x 210 x 92 cm, barvy vany i panelu na výběr. Cena k doptání. www.albixon.cz

Tip číslo 1:

Spa neboli vířivka

Toužíte po klidu, pohodlí a teple? Nebráníte se ani případné masáži? Všechny tyto potřeby dokáže uspokojit spa, lidově vířivka. Základ tvoří akrylátová skořepina usazená a orámovaná dřevěnou konstrukcí s termokrytem zabraňujícím chladnutí vody. Vnitřní prostor skořepiny je modelován do několika pohodlných anatomicky tvarovaných sedátek nebo lehátek. Podle toho, kolik osob se sem vejde najednou, lze vybírat modely pro 2, 3, 4 a více lidí. Variabilní je také počet a rozmístění vodních a vzduchových trysek, které se postarají o masáž jednotlivých partií těla. Teplota vody by se měla pohybovat mezi 37 až 39 stupni Celsia, což společně s neustálou cirkulací vody uvolní tělo i smysly a sníží celkový tonus těla. A to není vše, co vířivka může nabídnout… Pobytem v ní dochází k posílení krevního oběhu, snižování krevního tlaku a stimulaci imunitního systému. Voda z vás doslova odplaví stres, napětí i deprese.

7_Goddess KORFU_HP_Tronic

Infrakabina Goddess Korfu 2 ION z materiálu Hemlock (kanadská borovice) v barvě Natural s vnějším pláštěm z mořené dýhy pro dvě osoby, rozměry 190 x 125 x 105 cm, 25 990 Kč, www.alza.cz

SONY DSC

Avalon, rustikální saunu z lipového dřeva můžete mít jako samostatně stojící či ve vestavěné variantě, od 200 x 200 x 210 cm. Více na www.saunasystem.cz.

Tip číslo 2:

Nejen očistný rituál

Nechce se vám máčet se ve vodě? Nevadí, jsou i další možnosti, jak se uvolnit. Severské národy sázejí na mocné účinky sauny. Pro ně je saunování obřadem, který má jasné pravidlo: nikam nespěchat a dopřát si čas jen pro sebe. Prohřátí těla a dokonalé uvolnění mysli, které je střídáno rychlým zchlazením a následným krátkým odpočinkem na lehátku, si můžete dopřát buď v klasické finské sauně, kde má vzduch zpravidla teplotu okolo 90 °C, nebo v sauně švédského typu, která je ještě teplejší – vyhřátá bývá až na 100 °C, přičemž vlhkost vzduchu je tu téměř nulová. Celý zážitek si můžete zpříjemnit zvlhčováním vzduchu či jeho provoněním vodou obohacenou o vonné esence a byliny, kterou můžete polévat rozehřáté kameny, určené právě k tomuto účelu.
A jaké jsou účinky na lidský organismus? Při pravidelném saunování dochází k účinnému vyplavování toxických látek z těla a nastartování imunitního systému, pobyt zde posiluje činnost srdce a dalších vnitřních orgánů, působí blahodárně na bolestivé klouby, nebo může přispět k vyřešení problémů s nespavostí.

16_Finskasauna.cz

Masážní sada do sauny proti celulitidě s kartáčem a masážním válečkem z kvalitního dřeva, 223 Kč, www.finskasauna.cz

Osuška WA-TER Wafle určená do sauny a pro sportovní aktivity, 100% bavlna, 65 x 130 cm, 229 Kč. www.vebaht.cz

Osuška WA-TER Wafle určená do sauny a pro sportovní aktivity, 100% bavlna, 65 x 130 cm, 229 Kč. www.vebaht.cz

Tip číslo 3:

Infrakabina

Je vám horký vzduch v sauně nepříjemný? Nebo si ze zdravotních důvodů (nejčastěji srdeční a cévní choroby) pobyt v sauně zkrátka nemůžete dovolit? Pak vězte, že dokonale prohřát a uvolnit se můžete i v infrakabině. Při pobytu v tomto zařízení se nemusíte obávat přílišného zatížení organismu vlivem extrémních podmínek, jaké panují v klasických saunách. Teplota zde totiž dosahuje maximálně 60 °C a vlhkost činí zpravidla 30 až 50 %. Relaxace neprobíhá formou velkého zahřátí a následného prudkého ochlazení organismu, ale příjemným a šetrným způsobem – prohřátím těla prostřednictvím infračerveného záření, které blahodárně působí na klouby a svaly, přičemž dokáže také tlumit jejich případnou bolest.
Po pobytu v infrakabině se nemusíte ochlazovat jako v případě klasické sauny, pokud však o to stojíte, postačí jen mírná varianta – například osprchování ve vlažné vodě.

colani_Grund kopie

Koupelnová předložka Colani 23, tyrkysová, 60 x 100 cm, 1869 Kč, www.grund.cz

Rituals.cz_The Ritual of Light XL

The Ritual of Light XL, zimní limitovaná edice svíček, 1190 Kč, www.rituals.cz

Tip číslo 4:

Relax pro sportovní typy

Pro ty, kdo chtějí odpočívat spíše aktivním způsobem, je skvělou volbou menší bazén s protiproudem. Zde můžete uvolnit své tělo ve vodní lázni, ale především zlepšovat svou kondici plaváním. Po celodenním sezení u počítače v kanceláři nebo za volantem v autě se tu dokonale protáhnete, rozhýbete ztuhlé svaly i klouby a vyčistíte si hlavu od starostí všedního dne. Nejčastější možnost představují klasické zapuštěné bazény, přičemž na trhu jsou k dostání modely z různých typů materiálů a v různých cenových hladinách. Výrobci vám jsou schopni navrhnout domácí bazén přímo na míru, aby vyhovoval velikostí i tvarem nejen vaší postavě, ale i rozměrům místnosti. Pokud zvolíte umístění mimo dům, třeba na terase nebo na zahradě, je dobré vybavit bazén několika praktickými doplňky, které vám umožní využívat jej celoročně. Rozhodně tu oceníte zastřešení a některý ze způsobů vytápění, třeba pomocí solárních panelů či speciálního tepelného čerpadla.

Homespa.cz

Jemná kosmetická mořská houba Silk pro čištění pleti, velikost 6 – 7 cm, 129 Kč, www.homespa.cz. Bamboo

Ručník? Prostěradlo? Obojí?

Pokud chodíte do sauny pravidelně, dobře víte, že potřebujete ručník a prostěradlo. A také to, že se do sauny nechodí v plavkách. Omotejte se prostěradlem a na ručník se posaďte nebo si lehněte.
Skvělou variantou pro saunování jsou osušky a ručníky Prowel. Jde o novou froté tkaninu, která účinně saje vodu, ale zachovává teplo, kombinuje totiž bavlnu a syntetické vlákno. Navíc díky menšímu objemu zabere poloviční prostor než obyčejné froté výrobky, což oceníte například při cestování.
„Prowell je ve světě výjimečný svou unikátní konstrukcí a použitím dvou rozdílných materiálů. Díky tomu rubová strana, jež přichází do styku s pokožkou, odvádí vlhkost z těla, kterou předá lícní smyčcové straně tkaniny, odkud se vlhkost odpaří do ovzduší. Vyřešil se tak problém, jestli využívat silné froté, které je sice teplé, ale brzy nasaje vodu a zůstává mokré, nebo syntetická vlákna, která ale zase nejsou dost teplá,“ vysvětlila Hana Šrůtková ze společnosti Veba, kde se Prowell vyrábí.
V sauně můžete využít i další „vychytávku“ – technologicky unikátní ručník wa-ter, který kombinuje výhody vafle a froté. Z jedné strany se můžete otřít do mimořádně savého a měkkého froté, vaflová strana zase přidává ručníku masážní účinky. Saunování si tak můžeme zpestřit příjemným peelingem.
Více na www.veba.cz.

Kdy je pravý čas na saunu

O saunách se traduje řada mýtů, z nichž nejznámější je ten, že má smysl vyhřívat si v nich kosti jen přes zimu. To je omyl. Pokud chcete zaznamenat pozitivní účinky sauny, je dobré ji navštěvovat pravidelně po celý rok. Posilovat imunitu má smysl i v létě, jen málokomu se ale během teplých měsíců do sauny chce. Saunu jsme zvyklí využívat nejvíce od podzimu do jara, kdy k návštěvě láká sychravé počasí a virová onemocnění, kterým se chceme právě prostřednictvím pozitivních účinků sauny bránit.
Pokud už ale cítíte, že se o vás nemoc pokouší, rozhodně není dobré snažit se v sauně vypotit. Tělo je oslabené, a není tudíž schopno zvládnout takovou zátěž, jakou saunování představuje. Váš celkový stav se většinou ještě zhorší, a nemoc tak vypukne naplno. Platí proto jednoduché pravidlo: do sauny nechoďte ani s rýmou!

Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem

Uložit

Edit: