Zahrada s betonovými prvky

Zadání pro zahradní architekty znělo: vytvořit komplexní zahradu v čistém až puristickém stylu pro mladou aktivní rodinu s dvouletým chlapečkem, která by byla reprezentativní a zároveň všem poskytla prostor pro odpočinek i zábavu. Chybět nemělo ani umění, citlivě zasazené mezi stromy a keře.

„Od začátku měla sympatická paní majitelka požadavek na umění. A je to právě kontrast čistého šedivého betonu a naprosto ulítlého umění, které dává této zahradě jedinečný šmrnc,” říká autor zahrady Ferdinand Leffler z Atelieru Flera, na který se majitelé obrátili. Dalšími spoluautory jsou Markéta Mlejnková a Kristýna Vaverková.

„Nejvýraznějším materiálem v zahradě je skutečně beton. Velmi pečlivě jsme vybírali odbornou firmu, která umí udělat takhle parádní pohledový beton. V návrhu architekta byly celobetonové terasy, které jsme upravili na betonové rámečky s trávníkem, který zavlažuje kapková závlaha. Specialitou je betonový bazén, který je z takzvaného vododržného betonu.”

Zahrada je velmi netypická už stavbou, ke které zahrada patří. Majitelé vyznávají minimalismus a libí se jim jednoduché tvary a čisté linie, zároveň od začátku věděli, že v zahradě chtějí umění. Celá zahrada je tedy v duchu jednoduchých linií, které ji člení na funkční zóny. Zvláštností jsou travnaté schody navazující na terasu a obytné prostory domu. Majitelé rovněž chtěli využít zastínění stromů místo slunečníku či plachty. Rostliny včetně stromů architekti „přitáhli“ až k domu, aby masu betonu zjemnil a zároveň fungoval jako plátno pro stínohru. Povedlo se. Sortiment byl kromě zeleninové zahrady vybírán v tónech bílé, stejně jako celý interiér domu.

Tuto a spoustu dalších inspirativních zahrad najdete v nové knize Zelené pokoje, kterou připravil Ferdinand Leffler se svým týmem z Atelieru Flera. Kniha vychází na konci října v nakladatelství HOST.
Více na hostbrno.cz.

Všechno, co si majitelé zahrady přáli, bylo splněno: nenajdete tu žádné zbytečné prvky, vše je funkční a přitom příjemné pro obyčejné žití na zahradě… Ač v puristickém stylu, není zahrada sterilní ani studená, majitelé na ní opravdu žijí a velmi rádi tu pobývají po celý rok. Podařilo se zejména zakomponování užitkových stromů a keřů a propojení domu se zahradou, obývák s terasou plynule navazuje na trávník.

Připravila: Mirka Vernerová, spolupráce Atelier Flera
Foto: Atelier Flera

Datum vydání: 23. 12. 2019

Edit: