Zahradní jezírko žije celý rok

Voda mění charakter zahrady, její náladu i mikroklima. Hladina s rostlinami má jinou atmosféru za úsvitu, jinou za soumraku. V horkém dni si v jezírku zaplaveme. Jeho půvab je proměnlivý od jara do zimy.

Větší zahradní jezírko je využité vlastně neustále – v zimě na něm můžeme bruslit, na jaře jeho břehy rozkvétají a ve vodě se prohánějí pulci. Od léta do podzimu kromě koupání také pozorujeme živočichy, které se k jezírku postupně nastěhovali; jsou to vážky, ptáci, žáby, vodoměrky i žáby.

Jezírko ke koupání?

Jezírko nepotřebuje stálý přítok vody. Jeho tvar, hloubku, délku i celkovou velikost si můžeme zvolit. Vždy je lepší konzultovat vše se zahradním architektem a větší jezírko rovnou svěřit odborné realizační firmě. Společně pak vybereme vhodné místo, přičemž velikost jezírka, aby bylo ke koupání, by měla být alespoň 40 m2.
Po vykopání zeminy se aplikuje podsyp pískem, geotextilie a konečně i na místě svařovaná speciální rybniční fólie. Finální práce zahrnují začišťování břehů a jejich osazování rostlinami. „Ve vodě nemusíte hlídat obsah chlóru ani PH, postačí správná údržba rostlin, „říká Tomáš Liska ze Zahradnictví Liska, které se realizací jezírek zabývá. Jezírko má obvykle část rekreační (koupací) a mělčí čisticí, podle toho se navrhuje tvar a konstrukce (vždy k přihlédnutí k podmínkám zahrady).

1

Keramická kočka zde funguje jako vodní chrlič.

Pár jezírkových pravidel

Rekreační zóna neboli koupací část může mít klesající dno a variabilní hloubku zhruba mezi 150 až 350 cm. Plocha k plavání pak minimálně 25 m2, tvar jezírka se projektuje v závislosti na místě, ale určitá část by měla být rovná, abychom si alespoň trochu zaplavali.
Regenerační neboli čisticí část jezírka se hustě osází vodními, plovoucími, bahenními a pobřežními rostlinami. Jejich úkolem je odčerpávat z vody organické nečistoty, zachycovat kal a plnit funkci jakési kořenové čističky. Po vyčištění se voda dostává zpátky do koupací části přes propustnou filtrační hráz.
Hloubka čisticí části je asi 20 až 40 centimetrů. Osázení je vhodné udělat druhově velmi pestré, aby čisticí rostlinná struktura byla co nejsložitější a nejhustší. Může to být až 50 druhů vodních rostlin. “Profesionálně založené jezírko se obejde bez chemie. Splňuje nejpřísnější kritéria zdravého způsobu života při respektování základních přírodních zákonů,“ dodává Tomáš Liska.
Důležitá rybniční folie
Rybniční folii se vyrábí v několika tloušťkách, šířkách a různé kvalitě. U větších jezírek se spojuje speciálním lepidlem. Čím hlubší jezírko, tím musí být folie pevnější, například do půlmetrové nádržky stačí PVC fólie 0,5 mm silná, do jezírek hlubších než 1,5 m už je třeba kaučuková folie o síle 1 mm.

Chcete hotové jezírko?

  • Rychlé a pohodlné řešení se nabízí v podobě hotové vylisované nádrže.

  • Plastové nádrže jsou levnější, ale křehčí, sklolaminátové zase dražší, zato ale skoro nezničitelné.

  • Výlisky mají různé tvary a několik hloubek na vysazení bahenních i vodních rostlin (od 30 do 70 cm)

  • Podle tvaru výlisku se vykope jáma, odstraní kamínky a pak je třeba vyzkoušet, jestli jezírko sedí. Následně podsypeme pískem a jezírko definitivně vsadíme.

2

Místo pro jezírko může být částečně zastíněné, ale hladina by měla být minimálně šest hodin denně na slunci. Nevhodné umístění je poblíž stromu, z něhož padá mnoho drobného listí.

Jak probíhá stavba

Pokud se chceme pustit do stavby jezírka sami, měli bychom si základní postup předem pečlivě nastudovat a začít jezírkem malým, okrasným. Vytyčíme tvar a začneme kopat. Následuje důležitý krok – odstranění všech ostrých kamínku a detailní kontrola, jestli někde nějaký nezbyl. Potom se dno a břehy zasypají vysokou vrstvou jemného písku, na ni se položí geotextilie, která ochrání následnou rybniční folii. S fólií se lépe manipuluje, když ji necháme změknout na slunci. Předem jí neodstřihujeme okraje, jen natahujeme záhyby. Ty lze vyrovnávat ještě během napouštění jezírka vodou. Vahou vody je fólie fixovaná na místě a přesah na březích lze teprve potom zkrátí asi na 25 cm, které se zapustí do okolní půdy, nakladou se na ně kameny a zbytek zamaskují rozrůstající se vegetace na březích.
Následuje finální napuštění jezírka vodou a montáž filtrace. Nakonec přijde na řadu osazení břehů, později se mohou vybudovat lávky, terasy, molo nebo můstek, osvětlení či vodotrysk. Průběžně se dosazuje i vegetace.

Výběr filtrace rozhoduje

Pokud si nenecháme postavit jezírko s příslušenstvím na klíč, pak zejména velikost a typ filtrace konzultujme s odborníky, protože výběr optimální filtrace je komplikovaný. Musí se totiž vzít v potaz mnoho aspektů, které ovlivní kvalitu vody v jezírku. Vedle velikosti jezírka záleží i na okolí, typu vegetace, stromech a jejich listí, i na případném plánovaném množství ryb a jejich druhů, na zastínění nebo oslunění, důležité jsou vlastnosti vody a její obvyklá teplota.
Veškerá voda v jezírku by filtračním zařízením měla protéct dvakrát až čtyřikrát za den.

Jaké rostliny kam?

3

Pestré okolí vodní hladiny

Každé jezírko je jiné, některé romantické, jiné s japonským šmrncem, s můstkem a lucernou. K sportovnějšímu typu připomínajícímu malou soukromou plovárnu zase patří dřevěná mola, terasy vybíhající nad hladinu a slunečníky. Jako další výtvarné prvky se mohou hodit zajímavé kameny, skalky, osvětlení a samozřejmě typ zvoleného rostlinstva na březích.
Na lehátku na břehu jezírka budeme opravdu v těsném kontaktu s vodou a plovoucími rostlinami. Na větší terase nad vodou se bude pěkně vyjímat slunečník, jídelní stůl a židle, skalnatému břehu bude slušet minialtánek. K pohodě ale stačí opravdu málo – lehátko nebo lavička, odkud se dají pozorovat lekníny i let vážek. Variabilní zeleň vytvoříme na molu nebo lávce, lehátko můžeme obložit oleandry nebo bambusy ve velkých květináčích.
Foto: archiv autorky a firem

Více informací se nachází v srpnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Uložit

Datum vydání: 20. 9. 2017

Edit: