Zahradní jezírko pro radost

16

Jezírko, kde se prohánějí koi kapři a kvetou lekníny, je snem nejednoho majitele zahrady. I malá vodní plocha nabídne uklidňující pohled a posezení u ní je skvělou možností, jak se odreagovat a zbavit stresu. Kudy vede cesta, abyste i vy mohli na zahradě zasednout k soukromé vodní hladině a nerušeně relaxovat tímto výjimečným způsobem?

Předtím, než začnete zahradní jezírko budovat, je nutné znát odpovědi na dvě základní otázky: Kde je pro jezírko ideální místo? Jaký druh hodláte vybudovat, respektive k čemu bude sloužit?

2

Bez moderních technologií se při údržbě vody v zahradním jezírku neobejdete. Základem je dostatečně výkonné čerpadlo. MOUNTFIELD

 

IDEÁLNÍ POLOHA 
Pro zahradní jezírko je dobré zvolit takové místo, které bude mít alespoň čtyři hodiny denně přísun slunečního svitu, aby vodní rostliny dobře prospívaly. Ostré polední slunce během letních dnů ale žádoucí není. V tuto denní hodinu by naopak měla být vodní hladina ve stínu či alespoň polostínu. Jezírko tak nejlépe neumísťujte na jižní stranu zahrady a pokud možno také dál od opadavých stromů či keřů, jejichž listí budete muset na podzim z jezírka odstraňovat, aby ve vodě nehnilo.

3

Ponorné kalové čerpadlo Kärcher SDP 18000 se zabudovaným IQ hladinovým čidlem – rytmus čerpání se přizpůsobí příslušnému navýšení vodní hladiny, včetně úspory elektrické energie. Max. průtok 18 000 l/h, příkon motoru 1100 W, hloubka ponoru max. 9 m. Cena 6090 Kč. www.karcher.cz

 

NA KOUKÁNÍ NEBO NA KOUPÁNÍ 
Od funkce, jakou bude vaše jezírko plnit, se odvíjí také materiál, z něhož svou soukromou vodní plochu vybudujete. Pokud zvolíte fóliované jezírko, nabízí se vám možnost zvolit hloubku, velikost i tvar podle potřeby či přání, přičemž stavbu jako takovou zvládnou spíše velmi zruční a zkušení kutilové. Záleží na přesném tvarování terénu pro bahnité části, mělčiny i hlubokou vodu a pečlivém položení fólie. Pod tu je třeba podložit geotextilii bránící poničení PVC kořeny či kameny. Fólie nemusí být jednobarevná (černá), ale může mít i potisk imitující dno rybníka…

1

4

 

 

SNADNÁ CESTA 
Stačí-li vám ke štěstí jen malé jezírko, například pro menší zahradu nebo soukromé zákoutí, jsou dnes k dostání hotové rybníčkové nádrže v různých velikostech i tvarech vyrobené z vysoce odolného plastu. Nabízejí výhodu snadné realizace, neboť hotovou nádrž stačí jen položit do jámy vysypané pískem, to pro větší stabilitu. Jednotlivé zóny malé nádrže jsou uzpůsobeny budoucímu využití – pro mokřady, břehy pro biotopy a úseky pro osázení, které jsou upraveny pro různé typy rostlin. Nabízejí se ještě další možnosti – vybudovat jezírko přírodní na jílovém podloží, využít betonu pro vybudování nádrže nebo jako podkladu pod fólii, jedná se ale o méně častá řešení.

RYBNÍČEK KROK ZA KROKEM:

5

1. Zkouška, zda nádrž pasuje Podle tvaru nádrže proveďte výkop, který jej musí co nejpřesněji kopírovat, na zkoušku ji do připravené jámy osaďte, otvor případně upravte.

 

 

6

2. Výkop vyplníme deseticentimetrovou vrstvou písku Výkop by měl být asi o 10 cm hlubší, kvůli vrstvě písku, kterou dno vysypete. Ta nádrži dodá stabilitu, a tak se jezírko při prvních deštích nebude v půdě posouvat nebo převracet. Vrstvu písku pečlivě zarovnejte do vodorovné plochy.

 

7

3. Po zkontrolování polohy jezírko plníme až do jedné třetiny Do jezírka napusťte trochu vody, aby bylo stabilní. Vodováhou se přesvědčte, že je nádrž zapuštěna vodorovně, a dále rybníček plňte vodou až do jedné třetiny. Opět zkontrolujte vodorovnost usazení a vysypte mezery kolem nádrže pískem.

 

8

4 Pískový lem okolo jezírka uhladíme a začistíme Pískový lem okolo jezírka pečlivě uhlaďte a začistěte. Kraj jezírka doplňte dekorativním štěrkem nebo oblázky či kůrou a dopusťte do nádrže zbytek vody.

 

9

5. Finální jezírko Na závěr rybníček vybavte nezbytným příslušenstvím a vysázejte rostliny. Čerpadlo zapojte až poté, co necháte usadit kal. OBI

 

MÍSTO BAZÉNU 
Majitelé koupacích jezírek potvrdí, že koupání v jejich přírodním bazénku se vyrovná klasickému zahradnímu bazénu, a navíc si pochvalují jeho přirozený vzhled i fakt, že péče o vodu není tak náročná. Významně se na ní totiž podílí vodní fauna a flóra – samovolnými přírodními procesy. Pokud jde o náročnost „stavby“ koupacího jezírka, neliší se principem či postupem od fóliovaného typu, rozdíl je pouze ve velikosti plochy, která by měla umožnit udělat plavcům více než tři tempa. I do takového jezírka pak můžete instalovat například protiproud či osvětlení. Koupací jezírka jsou v poslední době stále oblíbenější pro svou ekologičnost i fakt, že není třeba takový zahradní „bazén“ zazimovávat. U tohoto typu se více než u jiných při plánování i budování neobejdete bez odborné pomoci. Celková rovnováha v jezírku, která závisí na jeho správném založení, je nanejvýš důležitá pro průběžné samovolné udržování čistoty vody, jednotlivé zóny si musejí rozumět a vzájemně spolupracovat a potřebná technika, bez níž se ani v tomto případě neobejdete, musí být správně dimenzovaná i instalovaná.

10

Přirozený vzhled je hlavním důvodem, proč před klasickým bazénem dávají majitelé přednost koupacím jezírkům. Realizace Zahradnictví Liška, www.zahradnictvi-liska.cz

 

11

 

Užitečné rostliny
Vodní rostliny se nejčastěji dělí na bahenní, plovoucí a žijící pod vodou. Vybrané druhy jsou nejen krásné, ale i užitečné – odčerpávají z vody živiny a brání tak množení řas a sinic. Bahnité a mělké části jezírka můžete osadit například ďáblíkem bahenním, přesličkou zimní, puškvorcem či blatouchem. Nádherné lekníny (plovoucí rostlina) se vysazují na dno jezírka. Další atraktivní plovoucí rostlinou je pak vodní hyacint s květy podobnými květům orchidejí. Z rostlin žijících pod vodou se oblibě těší růžkatec, silný spojenec v boji s řasami.

CO UMĚJÍ ODBORNÍCI 
Podobně jako u všech větších prací v domě či na zahradě se tak i v případě zahradního jezírka vyplatí přizvat k práci odborníka. Ten na základě svých zkušeností snáz navrhne fungující systém vodní plochy, v němž zohlední souběžně vaše fi-nanční představy s zamýšlenou funkcí jezírka, ale je schopen vytvořit projekt i s ohledem na charakter pozemku, jeho možnosti, stavební náročnost nebo třeba to, jaký typ bude zapadat právě do té vaší zahrady. Pomůže zvolit správné druhy rostlin či živočichů, poradí s údržbou. V lepších případech vám vaši představu přiblíží ještě před tím, než kopnete do země. Napadlo by vás například přemýšlet o tom, že váš pocit z jezírka ovlivní i jeho okolí, které se bude zrcadlit ve vodní hladině, nebo pohled z vašeho oblíbeného místa zahrady, při němž jezírko nebude vůbec vidět? I to dokáže pouze profesionál. Ten vám také poradí, zda pro stavbu svého jezírka (především u větších typů) potřebujete povolení úřadů.

12

Koupací jezírko působí přirozeně a při správné péči nabídne pohodlí srovnatelné s klasickým bazénem. Komfortní vstup do vody lze zajistit nášlapnými kameny.

 

15

Součástí jezírka mohou být i větší či menší vodopády. Nabídnou tak další příjemný vizuální i sluchový vjem.

 

Není zadarmo 
Náklady na jezírko zahrnují nejen ty pořizovací, ale i provozní. Kromě peněz na vybudování počítejte s útratou za spotřebu vody, kterou je nutné občas částečně vyměnit, dále s výdaji za elektřinu na provzdušňování, fi ltraci, čištění, provoz UV lampy včetně výměny žárovek. Ke sledování a údržbě kvality vody potřebujete měřiče tvrdosti vody, pH a případné přípravky. Do výdajů pak zaneste také útratu za vodní rostliny, ryby, péči o ně a krmení, a hodláte-li jezírko „šperkovat“, pak i účty za vodotrysk či vodopád, světelné prvky, dekorace…

POMOC PŘÍRODĚ 
Přestože přírodní procesy probíhající v jezírku dokážou udržovat kvalitu vody v určitých mezích, nejsou všemocné a pro skvělou kondici jezírka je třeba jim pomoci moderními technologiemi. Aby jezírko nabídlo zmíněnou radost i odpočinek, musí být zkrátka udržované a čisté, prostředí v něm musí být v rovnováze a poskytovat svým obyvatelům dostatek kyslíku a čistou vodu. Podobně jako u bazénu se tak i v zahradním jezírku uplatní kvalitní fi ltrace pořízené s ohledem na velikost jezírka, respektive objem vody, která zajistí odstranění nečistot až o velikosti 0,8 cm. Vysavače kalu se pak postarají i o centimetr velké částice, které zprvu uvolní nečistoty ze dna jezírka a pomocí hadice je posléze odvádějí pryč z jezírka. Kalová čerpadla pak mohou pracovat s inteligentním hladinovým čidlem, které přizpůsobí rytmus čerpání vody příslušnému navýšení vodní hladiny a spoří tak energii. Zelenání vody zabrání kromě více či méně agresivních chemických přípravků zejména UV lampy, které pomocí UV záření zamezují bujení řas, aniž by uškodily rostlinám či živočichům. Budete- li ve svém jezírku chovat ryby, potřebujete pro ně přísun vzduchu, který zajistí provzdušňovací čerpadlo. S péčí o jezírko je nutné začínat už na jaře, ale právě období léta je díky slunečnímu svitu a vyšším teplotám nejkritičtějším časem, kdy se voda kazí, bují řasy a špatná péče může končit nehezky vypadající velkou louží uprostřed zahrady, která navíc nepříjemně zapáchá. Přitom právě v této době byste si měli svého jezírka užívat nejvíce.

13

Na řasy KONTAKT – přípravek k odstranění vláknité řasy. Při kontaktu s řasou dochází k jejímu nenávratnému poškození. Do několika minut jsou řasy vyneseny na hladinu, odkud je lze mechanicky odstranit. Aplikace není nebezpečná pro ryby. Cena 327 Kč (1 kg).

 

 

14

Na řasy SYSTÉM – jemný sypký přípravek zamezující dalšímu bujení, který řasu účinně a selektivně likviduje. Z preventivního hlediska je vhodné akci opakovat každých 4–5 týdnů. Cena 424 Kč (0,25 kg). M + H, Míča a Harašta

 

 

17

Rybníčkový vysavač je skvělým pomocníkem k odstranění nečistot nejen v jezírku. Příkon 1600 W, výkon 1600 l/hod., objem 35 l. Cena 3899 Kč. OBI

 

Uložit

Uložit

Datum vydání: 18. 8. 2016

Edit: