Zimní zahrady - pokoj pro vás, slunce a květiny
Když vám v domě chybí jeden pokoj, vybudujte si dokonale prosklený obývák. Stačí jen zvolit světovou stranu a můžete začít s jeho přípravou.
Jestliže máte k dispozici rodinný dům se zahradou nebo dostatečně velký pozemek, nebývá obtížné najít potřebný prostor na zimní zahradu. Větším problémem se může stát samotná realizace. Rozhodně doporučujeme výstavbu předem důkladně naplánovat a její průběh svěřit odborníkům – včetně kvalitního zasklení, systému větrání, stínění a vytápění. Jako nejjednodušší (a také nejlevnější) varianta se jeví naplánovat zimní zahradu zároveň s projektem domu. Pokud jste ovšem tuto možnost zmeškali, nezoufejte! Až budete připraveni investovat trochu svého času, peněz a energie do přístavby, dostanete další šanci.

Prostorný a světlý hliníkový altán Fred. Zimní zahrady či prosklené přístavby v kombinaci subtilních hliníkových profilů a skla lze vytvořit přesně na míru. Foto Alumistr
Levně s odborníky
Možná si říkáte: To je přece nesmysl! Ale není. Jestli nechcete při stavbě zimní zahrady riskovat chyby, které realizaci značně prodraží, nepouštějte se do ní svépomocí. Na cestě ke kvalitní a po všech stránkách vyhovující zimní zahradě totiž budete muset překonat několik zapeklitých úskalí. Prvním a největším z nich je klima vnitřního prostoru. Ten nesmí trpět letním přehříváním ani zimním promrzáním a musí celoročně větrat, aby se v něm nesrážela přebytečná vlhkost. Je třeba zajistit komínový efekt proudění vzduchu i pevný konstrukční základ stavby, spolehlivě izolující a přinejmenším částečně otevíravé prosklení, protisluneční izolační skla nebo účinné venkovní zastínění, správné navázání zimní zahrady na střešní konstrukci domu i bezpečné dodatečné ukotvení do izolace zateplené fasády. Vše přesně, spolehlivě, bez tepelných mostů. A pokud má být zimní zahrada celoročně obytná, vyžádá si rovněž spolehlivý tepelný zdroj s odpovídajícím výkonem. Navíc by vzhled zimní zahrady měl ladit jak s navazujícím interiérem, tak i s fasádou domu a okolím. To vše jsou úkoly, které po konzultaci s vámi vyřeší odborný projektant. Když budete chtít, vezme na sebe i vyřízení stavebního povolení.

Celoročně obyvatelná zimní zahrada z hliníkových profilů je propojena s venkovním bazénem. Realizace v Rakousku. Foto Thermont
Orientace zimní zahrady
Zásadní volbu představuje orientace zimní zahrady ke světovým stranám. Většina investorů volí jižní stranu: Vždyť nabízí nejvíc denního světla i slunečních paprsků. Ale opravdu je to ideální volba, když nás čekají stále teplejší léta? Zimní zahrady s jižní orientací se velmi snadno přehřívají a vy budete muset pečlivě vyřešit provětrávání i stínění jejich interiéru. Navíc můžete vzít v úvahu, že s postupujícím věkem se bude snižovat vaše tolerance vůči extrémním teplotám. Takže kam zimní zahradu pootočit? Volba mezi východem a západem úzce souvisí s tím, jaký je váš denní režim. Jestli chcete klidný rozjezd s pohodovou snídaní, zvolte východ. Pokud si hodláte vychutnávat dlouhé letní večery se sklenkou vína, bude tou pravou stranou západ. Poněkud opomíjenou světovou stranou zůstává sever – možná však zcela neprávem. Jednak vám eliminuje riziko přehřívání i na vrcholu léta, jednak je ideální pro pěstování rostlin. V zimním období zde samozřejmě víc protopíte, zato letní oáza uprostřed zeleně tu bude opravdu dokonalá. A jestli máte sklony k výtvarnému umění, dozajista oceníte přirozeně rozptýlené severní světlo v proskleném ateliéru.
Dřevěná klasika
Konstrukční základ zimní zahrady tvořilo ještě před několika desítkami let nejčastěji přírodní dřevo. Dnes je situace radikálně odlišná, ale nemůže to nic změnit na skutečnosti, že dřevo bude vždy nabízet originál přírodních půvabů – krásnou texturu, vůni, příjemné teplo na dotek, pocit útulnosti. U zimních zahrad jde o vrstvené lepené hranoly ze smrku, borovice či dubu se speciální povrchovou úpravou. Dřevěná konstrukce nachází uplatnění hlavně u větších zimních zahrad klasického stylu. Profil stále působí velmi elegantně a útulně, zároveň vykazuje dostatečnou pevnost i stabilitu, ale nedokáže potlačit svůj masivní nosný základ ve prospěch velkorysého prosklení. Ale když zimní zahrada disponuje dostatečným prostorem, nemusí to být vůbec na škodu.
Kovové konstrukce
Ocel jako konstrukční základ zimní zahrady je dokladem toho, že ideální materiál se zatím nepodařilo najít. Na jedné straně ocel prokazuje pevnost a elegantní vzhled, na druhé straně stojí její tepelná vodivost a nebezpečí koroze. Speciální úpravou sice můžete uvedeným nedostatkům předejít, ovšem konstrukci to prodraží natolik, že se její cena rázem přiblíží modernímu hliníku. Ten je sice jako nosný základ zimní zahrady nejdražším materiálem, zato však nabízí subtilnější konstrukci, tvarovou stálost i bezúdržbový provoz. Jeho chladná elegance představuje téměř opak útulnosti dřeva, může s ním ovšem dokonale spolupracovat: Na vnější straně dřevohliníkového nosného profilu uplatní své přednosti hliník, zatímco vnitřní stranu provoní dřevo. Stejný trend se dnes uplatňuje i v oblasti oken.
Konstrukce z plastu
Nejlevnější variantu tvoří plastová konstrukce – a nutno říci, že vítězí. Čím kromě ceny může přesvědčit současné zákazníky? Dobrou tvarovatelností a téměř bezúdržbovým provozem. Navíc dokáže poměrně věrohodně napodobit jakýkoli materiál včetně dřeva nebo kovu, i když to pořád bude jen imitace… Zároveň nese plast jedno riziko, které je pádným argumentem pro to, abyste dali přednost odborné realizaci zimní zahrady: Jde o materiál tvarově nestálý v závislosti na teplotě, takže v konstrukci musíte vytvořit dilatační spáry, aby mohl při změně teploty náležitě pracovat.
Způsoby zasklení
Zásadní roli pro tepelnou pohodu uvnitř zimní zahrady hraje způsob zasklení. Sklo je totiž tepelně prostupnější než zdivo: Zasklením uniká z interiéru nejvíce tepla v zimě, ale také ho tudy nejvíc vstupuje během horkého letního období. Pro zimní zahrady se zpravidla používá izolační dvojsklo, které může být protisluneční (absorpční sklo Planibel barvené v hmotě nebo reflexní sklo Stopsol), může mít zesílenou tepelnou izolaci, zvukovou izolaci nebo bezpečnostní parametry. Mezera mezi skly může být vakuovaná či vyplněná izolačním vzácným plynem (levnější je argon, účinnější krypton). Izolační účinek výplně mezi skly velmi pomalu klesá, ale při kvalitním provedení by mohl vydržet až 40 let.
Což takhle dát si trojsklo?
Jestliže plánujete propojit zimní zahradu přímo s obytným prostorem, rozhodně se vám vyplatí investice do kvalitního izolačního trojskla s reflexní meziskelní fólií Heat Mirror a výplní vzácným plynem. Právě izolační trojsklo, které je schopné odrážet v zimě sálavé teplo z vytápění zpět do interiéru a v létě zase sluneční žár zpátky ven, totiž tvoří současný standard zasklení oken. Otevření prostoru dovnitř plynule – bez stěny či zasklení – bude působit velmi vzdušným a příjemným dojmem, vyžaduje však, aby zimní zahrada převzala izolační funkci obvodového zdiva.
Teplo (nejen) od podlahy
Skoro stejně důležité pro váš celkový pocit tepelné pohody v zimní zahradě je ovšem teplo od země. Proto v zimní zahradě tvoří podstatný prvek rovněž povrch podlahy. Za slunného počasí vám největší komfort nabídne přírodní kámen či keramická dlažba, protože tyto materiály výborně akumulují teplo. Ale v deštivém období vám přijde vhod dřevěná podlaha, která je přirozeně teplá po celý rok. Také celkové řešení zimní zahrady úzce souvisí se schopností tepelné izolace nebo akumulace tepla. Konstrukci totiž můžete navázat nejen na obvodové zdivo domu, ale také na prosklenou část fasády, případně nechat interiér za zimní zahradou velkoryse otevřený s izolačním trojsklem. Otevřené řešení je sice možné i bez něj, ale v tom případě se musíte smířit s tím, že prostor zimní zahrady bude v zimě vyžadovat minimálně přitápění.
text Vít Straňák
foto se souhlasem firem
Datum vydání: 7. 7. 2025