Zimní zahrady rozšiřují možnosti našeho bydlení

Ať bychom se zeptali kohokoliv z nás, každý budeme mít trochu jinou představu o zimní zahradě. Nejde rozhodně jen o to, jak bude orientovaná, pokud jde o světové strany, z jakého bude materiálu či jak bude vypadat, co se týče designu.

Každý máme především jinou představu, k čemu zimní zahradu využívat. Pojďme se podívat, jaké možnosti, pokud jde o využití zimní zahrady, máme. Tedy alespoň na některé, protože jich je skutečně nesčetně.

Zimní zahrada jako místo pro relaxaci

Mnozí z nás nejsou žádní velcí pěstitelé. Ano, polijeme jednou týdně těch pět kytiček, které doma máme. Možná si dokonce na zahradě občas něco píchneme do země. Uznáváme ale spíše zahradu jako místo pro relaxaci než jako místo každodenní dřiny. Někteří z nás si na údržbu zahrady dokonce zvou speciální firmy. To zejména na jaře a na podzim, kdy je třeba prostříhat keře a stromy, něco dosadit, postarat se o trávník tak, aby byl hezký i v další sezóně.

Pro tuto skupinu z nás je zimní zahrada především splněným snem, jak si i v zimě posedět hezky pod střechou, obklopit se zelení v květináči a zajistit si též krásný výhled z tepla domova do zimní zahrady či zasněžené krajiny.

Takto si zimní zahradu uděláte prosklením pergoly, ale též terasy, která třeba ani nemá jiné využití. U rodinného domu se zahradou slouží terasy v patře často jenom k sušení prádla. A dnes, v domácnostech se sušičkou prádla, už ani k tomu. Co je tak využít jinak a přestavět je na dokonalou relaxační zimní zahradu?

Zimní zahrady rozšiřují možnosti bydlení pro každého, kdo hledá příjemnou relaxaci, ale chce dát i více prostoru svým koníčkům, a nejen těm pěstitelským.
Zdroj obrázku: zimní zahrada od Sunsystem.cz

Díky zimní zahradě zvětšíte svůj obytný prostor

I ve velkém domě či bytě nám mnohdy schází prostor pro nové aktivity, se kterými jsme dříve nepočítali. Aktuální je například domácí pracovna. Právě dobře zaizolovaná zimní zahrada vám vlastně nabídne další místnost navíc. V tomto prostoru vás bude práce rozhodně bavit více než v nějakém open office, kde to celý cen šumí jako v mraveništi. Nezapomeňte samozřejmě na vhodné stínění a na prosklení zimní zahrady. Pro práci na počítači je to nutnost. Hlavně, pokud home office myslíte vážně a potřebujete i něco skutečně udělat, nejen odeslat jeden e-mail za den.

Ale takto krásný prostor si zamilují i děti. Je to místo pro mnoho kreativních aktivit, ze kterých třeba jako rodiče nejsme nadšeni, když je děti dělají doma na dřevěné podlaze či na koberci v dětském pokojíčku. V zimní zahradě mohou mít děti obří stůl na malování, černou zeď natřenou tabulovou barvou na malování a psaní křídami, ale mají příležitost malovat i na zemi, dělat nejen s plastelínou, ale klidně i s hrnčířskou hlínou. Vykachličkovaná podlaha snese vše a velký prostor s perfektním výhledem doslova vybízí ke kreativitě.

Udělejte ze zimní zahrady „špinavou“ kuchyni

Kuchyň, kde se dají v podzimních chladných dnech zpracovávat plody z naší zahrady, ale nejen to. Nejenže zde na podzim můžete pár dnů v kuse vařit povidla ze čtyř slivoní na zahradě. Odšťavníte zde i bedny jablek, uvaříte pravou marmeládu z kdouloní (protože ať si EU nařizuje co chce, ta pravá i tak není z citrusů), navaříte džemy z ostružin i šípků, sušit zde lze houby bez toho, aby vám jejich vůní nasákl celý byt. Jenomže to není vše. Napadlo vás v zimní zahradě grilovat? Nebo si vyudit nějaké dobroty? Na to vše dokážeme naši prosklenou terasu, pergolu či přímo vybudovanou zimní zahradu dopředu připravit.

TIP: Nezapomeňte, že do zimní zahrady patří vhodný zahradní nábytek

Pro všechny relaxační aktivity v zimní zahradě je vhodné prostor doplnit správně zvoleným nábytkem. Nehodí se starý nábytek vyřazený z bytu. Není to estetické řešení, ale tento nábytek není ani připraven na zvýšenou vlhkost, která je pro zimní zahradu typickou. Kvalitní zahradní nábytek umí zimní zahradu zútulnit, vytvoří v ní prostor pro odpočinek, práci i tvořivé aktivity. Současně je trvanlivým a obvykle v tomto prostředí i zcela bezúdržbovým. Vhodné je pořídit si na něj hezké a měkké polstrování, nebo si dokonce v rámci DIY aktivit vyhrát a našít si různé zajímavé polštářky a sedáky z atraktivně potištěných látek.

Zimní zahradu zútulníte i pohodlnou sedačkou, která snese i vyšší vlhkost prostoru, jež je pro zimní zahradu typickou.
Zdroj: zahradní nábytek z e-shopu Sunsystem.cz

Ráj pro pěstitele

Teď se zaměříme na tu skupinu z nás, kteří jsme vášnivými pěstiteli. Nemusíme mít ani zahradu, aby byl náš byt konkurenceschopný jakékoliv botanické zahradě. Jenomže velké množství rostlin přímo v bytě extrémně zvyšuje vlhkost. Mnohým z nich přesto neumíme poskytnout správnou péči v podobě rosení. S masožravkami i s orchidejemi tak neustále pobíháme do vany, abychom je dostatečně denně orosili.

Zimní zahrada se dá využít na pěstování okrasných i exotických rostlin

Řada lidí si z ní vybuduje oranžérii, pěstuje zde své sbírky masožravých rostlin, kaktusů a jiných rostlinných miláčků. Ze zimní zahrady si lze udělat i celoroční bylinkovou zahradu. A dokonce i zahradu užitkovou. Podle teploty, kterou se vám v zahradě podaří udržet, lze v ní dokonce i celoročně pěstovat teplomilnou zeleninu a ovoce. V mnoha případech pak vášniví pěstitelé preferují, aby byla zimní zahrada téměř vyhřívaným skleníkem. Základním rozdílem je především to, že si v ní uděláte vestavěné záhony a mnoho rostlin nepěstujete v malých květináčích, ale simulujete pěstování ve volné půdě v podobě záhonů a vyvýšených záhonů.

Skvělý pomocník pro vášnivé zahrádkáře

Skvělým pomocníkem, téměř nenahraditelným, je zimní zahrada pro majitele užitkových zahrad, nevytápěných skleníků a pro každého, kdo si chce pak v sezóně pěstovat vlastní rajčata, papriky, okurky, dokonce melouny, a i další zeleninu. V zimní zahradě si předpěstujete veškeré sazenice v perfektní kvalitě.

Předpěstujete si však i balkonovky ze semínek či z řízků, uchováte zde loňské matečnice, které pak v předjaří snadno namnožíte kořenovými i stonkovými řízky. Každý, kdo si zimní zahradu vybuduje, pak přemýšlí, jak bez ní mohl fungovat dříve. Život pěstitele se dělí na ten „před“ vybudováním zimní zahrady a na ten „poté“, který z vás udělá pěstitele 2.0. Tedy s mnoha novými pěstitelskými možnostmi, a hlavně s lepšími pěstitelskými výsledky.

Prosklené Česko

I u nás, v České republice, se dnes již ujalo zasklívání balkonů, teras, pergol, či adaptace starých stodol na prosklené zimní zahrady. Češi už nebudují stodoly ani garáže. Dnes se staví zimní zahrady. Tyto sofistikované stavby samozřejmě budujeme s odborníky a z profisystémů určených právě pro tyto drobné stavby. Jen tak nám pak umí zimní zahrady nabídnout to, co od nich očekáváme.

 

 

Komerční prezentace

Datum vydání: 2. 9. 2020

Edit: