Zvítězily kouzelné bublinky

Roboti kolonizující Mars, přezůvky s vestavným vysavačem a stroje, ve kterých roste maso… To jsou příklady zlomových designérských kousků, které přišly na svět v rámci soutěže Electrolux Design Laboratory. Soutěž, která je určena pro designéry z řad studentů a čerstvých absolventů oboru industriálního designu na celém světě. Vyhlášení výsledků jejího již desátého ročníku proběhlo 25. října v italském muzeu designu Triennale v Miláně.

V desátém ročníku soutěže Electrolux Design Lab soutěžily koncepty domácích spotřebičů zaměřené na senzorické zpracovávání informací celkem 1200 studentů. Porota hodnotila soutěžní návrhy na základě intuitivity designu, inovativnosti, estetických kvalit a porozumění potřebám zákazníka. Deset finalistů reprezentovalo Austrálii, Brazílii, Mexiko, Čínu, Dánsko, Anglii, Nový Zéland, Norsko, Polsko a Španělsko. Zvítězil Jan Ankiersztajn z Polska s konceptem Aeroball, který získal šestiměsíční placenou stáž v Globálním centru designu společnosti Electrolux a finanční cenu v hodnotě 5000 eur. Stříbro a cenu v hodnotě 3000 eur si z Milána odvezl Ben de la Roche z Nového Zélandu, a to za návrh Impress. Třetí místo a finanční odměnu ve výši 2000 eur vybojoval koncept Tastee dánského studenta Christophera Holm-Hansena.

1

Návrh norské designérky Lisy Frodadottir Lastad: Easy Stir dává při vaření volnost vašim rukám. Díky využití magnetů, které reagují na indukční varnou desku, míchá jídlo vařící se v hrnci za vás.

2

Memory, designér Wen Yao Cai, Čína: Memory je kávovar, který na základě identifikace otisku ruky připraví ten správný šálek kávy pro správnou osobu.

UŽ ŽÁDNÉ PLÝTVÁNÍ

Kolikrát se vám už stalo, že jste dali do lednice zbytky jídla, zapomněli na ně, a když jste se po týdnu vrátili, našli jste je zkažené? Impress kompletně mění způsob, jakým uchováváme potraviny v chladu. Stříbrný návrh Impress je chladicí stěna, která drží vaše jídlo a pití v otevřeném prostoru, nikoli za zavřenými dveřmi, takže si budete vždy pamatovat, že máte připravený oběd do práce nebo snadno najdete svou půlnoční svačinku. Impress uzpůsobuje chlazení podle množství vložených věcí.

4

ČISTÍ, OSVĚŽUJE A ZKRÁŠLUJE

Vítězný projekt Aeroball představuje revoluční způsob, jak zlepšit prostředí, v němž žijeme. Bublinky Aeroballu proplouvají a vznášejí se prostorem a přitom čistí a filtrují vzduch. Tam, kde nestačí pouhá filtrace, přichází Aeroball s parfemovanými variantami. Design je inspirován přírodou; zářící povrch koulí absorbuje během dne světlo a v noci ho vyzařuje zpět. Tyto drobné domácí světlušky zlepšují vzduch, který dýcháme. Aeroball čistí, osvěžuje a zkrášluje náš životní prostor, který je v dnešní době cennou komoditou.

3

CITLIVÝ INDIKÁTOR CHUTI

Přáli byste si mít sofistikované náčiní, jako mají šéfkuchaři? Electrolux Tastee je indikátor chuti, který při vaření pomáhá šéfkuchařům nabrat chuť jídla. Má tvar a velikost běžné lžičky s jedním zásadním rozdílem. Tastee ochutnává za vás. Díky použití receptorů založených na lidských chuťových pohárcích vám napoví, co je třeba, co není, nebo i to, co by vás nikdy nenapadlo. Tak pomáhá vytvořit perfektně vyvážené, chutné jídlo pro radost celé vaší rodiny.

5

TVŮRČÍ FANTAZIE

Také další finálové koncepty představovaly zajímavé domácí pomocníky budoucnosti. Byla mezi nimi například vařečka, která míchá pokrm za nás, přístroj, který hlídá čerstvost uchovávaných potravin, talíř, jenž obsah našeho talíře transformuje do zvuku. Dále to byl kávovar, který nás identifikuje podle otisků prstů a připraví nám tu „naši“ kávu, a další zajímavé návrhy. Pokud někomu připadají nereálné, měl by si připomenout, jak vypadali domácí pomocníci třeba před sto lety. K tomu, že dnes nevaříme na klasickém sporáku, nepereme na valše, ale na inteligentních designových spotřebičích, nemalou měrou kromě technického vývoje přispěla tvůrčí fantazie.

Uložit

Edit: