Podzim? Hurá do zahrady!

Na jaře je to jednoduché… Všechno raší a kvete, slunce svítí, dny se prodlužují. S podzimem je to horší, rtuť teploměru klesá, prší, ubývá světla, zima se blíží a mnohé z nás přepadá melancholická nálada. Ale nezoufejte, i podzim má své kouzlo, svoji atmosféru.

Listí je barevné a slunce nízko na obloze, už nepálí, ale příjemně hřeje. Podzimní sluníčko dává zahradě i výsadbám zcela novou atmosféru. Paprsky se půvabně prodírají skrze odkvetlé stonky trvalek, a když přijdou první mrazíky, suchá květenství i barevné plody keřů se pokryjí bílou jinovatkou.

3

2

TVARY A TEXTURY

V podzimní zahradě se výborně uplatní pozdě kvetoucí druhy trvalek, jako jsou například podzimní astry nebo odolné polodřevité keříky půvabných perovskií. Zpestřením podzimních i zimních kompozic jsou trvalky s ozdobnými suchými květenstvími, třeba populární třapatky a rudbekie, ale také rozchodníky a řada druhů travin.

Kromě květů vynikají i zajímavé tvary a textury listů. Působivé jsou kombinace stálezelených rostlin s opadavými, muchovníky, a samozřejmě také rostliny s barevnými či jinak zajímavými plody, které navíc udělají radost i ptákům.

SUCHÁ KRÁSA

Na konci léta a v raném podzimu nemusíme kvetoucí rostliny ze zahrady odstraňovat, jak to bývalo zvykem za časů našich babiček. Suché struktury trvalek a travin, včetně jejich suchých květenství, nám mohou dělat v zahradě radost na podzim a po celou zimu. Zvláště krásné jsou siluety, když se pokryjí vrstvou jinovatky. Kromě toho představují suché rostliny úkryt pro hmyz a potravu pro ptáky.

3

4

Okrasné dýně jsou na pěstování velmi nenáročné; jediné, co potřebují, je dostatek živin. Porostou velmi ochotně třeba na hromadě kompostu, do kterého přibližně v polovině května zasadíte několik semínek. Na podzim se malé i větší, často různě vybarvené plody dýní stanou vítanou zahradní atrakcí, především pro děti.

ZAHRADNÍKŮV PODZIM

Začíná ideální doba na přesazování rostlin a rozdělování trsů, na rekultivaci trávníku a jeho provzdušnění. Nezapomeňte na výsadbu cibulovin, na jaře se vám odvděčí raným kvetením. Podzim je také vhodným obdobím pro výsadbu nových ovocných i okrasných stromů a keřů – snáze totiž zakoření díky vlhkému chladnějšímu počasí a zároveň stále ještě prohřáté půdě. Na jaře pak o to rychleji vyrazí.

Barevné listí je ozdobou podzimní zahrady a noční můrou zahradníka. Měli bychom si ale pamatovat, že listí funguje v přírodě jako přirozené hnojivo. Kompost z listí, tzv. listovka, se na jaře přidává k rostlinám jako velmi účinné hnojivo. Pokud se vám do kompostování příliš nechce, je možné velké spadané listy na trávníku přejet sekačkou a rozdrcenou směs pak rovnou přidat k rostlinám jako mulč a hnojivo v jednom.

5

6

Stonky odkvetlých trvalek a travin se při prvních mrazících pokrývají nánosem jinovatky. Vytvářejí krásné jemné struktury, kvůli kterým stojí zato obléknout bundu a čepici a vyrazit ven!

VENKU S DĚTMI

S dětmi není na podzimní nostalgii čas. Ranní mlhy, barevné listí šustící pod nohama, a spousta barevných plodů a semen, to všechno představuje vítanou změnu a nové podněty ke hrám. Děti vyrážejí neohroženě i do mlhavého, větrného počasí, a že prší, jim vůbec nevadí.

Podívejte se do zahrady s příběhem v článku Zahrada má mít vtip a příběh.

Hrou pro ně může být vykopávání brambor, sběr spadaných jablek spojený s jejich ochutnávkou, či „práce“ s kolečkem. U malých pomocníků ale musíme odhlédnout od požadavku na výkon a vytrvalost. Předem se smiřme s neustálým odbíháním a přerušováním jednotlivých činností, a také se spoustu všetečných dotazů.

A SKLIDÍME SI…

Podzim je samozřejmě také obdobím sklizně. S dětmi zvesela sklízíme, co jsme společně zaseli a o co jsme se po celý rok starali. Velmi vděčné pro pěstování s dětmi jsou různé druhy dýní, ať již jedlých, nebo okrasných, které většinou ani méně zdatné a trpělivé pěstitele nezklamou a na podzim je odmění velkými barevnými plody. Pěstovat můžeme i fazole, ředkvičky a různé druhy salátů. Ze sklizeného ovoce a zeleniny můžete společně navařit a napéct, případně také zavařit, abychom celý pěstitelský proces řádně ukončili. Oblíbené jsou u dětí křížaly z ovoce, které rády krájí, srovnávají na sušení a pak i jedí. Z nejedlých podzimních plodů si můžete vytvořit kaštanová zvířátka, korále z šípků růže nebo jeřabin a třeba i podzimní dekorace z šišek, žaludů a barevných listů.

Pozor ale na některé keře – jejich lákavé barevné plody mohou být pro člověka mírně či více jedovaté. To platí zejména u prudce jedovatého tisu, lýkovce a brslenu. Vyplatí se umět jedovaté keře rozpoznat a naučit i děti, že jíst se smí pouze plody bezpečně známé.

7

ŽIVOT V ZAHRADĚ

Před zimou bychom si měli vzpomenout na všechny zvířecí obyvatele zahrady, které čeká krušné zimní období. Ptáčkům uděláme radost krmítkem umístěným mimo dosah kočičích tlapek. Měli bychom počítat s tím, že pokud s krmením začneme, musíme v něm vytrvat po celou zimu. Výpadek v zásobování by se pro ptáky, navyklé na přikrmování, mohl stát osudným.

Nezapomeňme také na všechny drobné živočichy, kteří dělají přes rok na zahradě spoustu užitečné a neviditelné práce. Navrtané dřevěné špalíčky nebo hromada listí v rohu zahrady se mohou stát vítaným útočištěm pro hmyz i pro ježka.

8

9

Podzim je ten správný čas k čištění a případné renovaci starých ptačích budek a k vyvěšování nových.

Více informací se nachází v listopadovém čísle, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

ateliér IN-SITE

Datum vydání: 14. 12. 2015

Edit: