5 tipů pro jedlý balkón

Výběr nádoby

Toužíte po vlastnoručně vypěstovaných rajčatech, okurkách, jahodách či dech pestré záplavě květů, ale nemáte zahradu? Žádný problém. Pěstování vlastní zeleniny není nic složitého a hravě to zvládnete na každém městském balkóně. Stačí jen vědět, jak na to. Otázka první: do čeho rostlinky zasadit.

1. Pořiďte si chytrý truhlík

Pokud se chcete vyvarovat pěstitelských neúspěchů nebo máte v plánu delší dovolenou, pořiďte si samozavlažovací truhlíky. Rostliny v nich budete zalévat třikrát méně často než u běžných truhlíků. Díky zásobníku s vodou si vezmou jen tolik vody, kolik potřebují. Širokou nabídku samozavlažovacích truhlíků nabízí česká firma Plastia na e-shopu www.plastia.eu.

2. Snadná manipulace

Pro pěstování na balkónech a terasách je ideální plastová nádoba. Je lehká, takže se nepropadnete k sousedům, a mimo sezónu se dobře skladuje. Mrkněte třeba na velkoobjemové truhlíky BERBERIS. Největší z nich, BERBERIS TRIO, pojme třikrát 18 litrů substrátu a celkem 27 litrů vody. Navíc má odolná kolečka a madlo. Přestože je naplněný truhlík pořádně těžký, manipulace s ním je hračka.

3. Správná velikost nádoby = tajemství úspěchu

Květináč musí poskytovat dostatek prostoru pro rostliny i jejich kořeny. Vždycky vybírejte raději objemnější nádoby. Mějte na paměti, že podstatnou část samozavlažovací nádoby tvoří rezervoár na vodu. Zajímejte se tedy především, jak objemná je část určená pro zeminu.

4. Vláha odspoda jako v přírodě

Zvláště rajčata jsou háklivá na přemokření listů, které často vede k napadení plísní bramborovou. Také paprikám nesvědčí zalévání na list. U samozavlažovacích nádob doléváte vodu do spodního zásobníku speciální šachtou umístěnou na okraji truhlíku. Listů se voda nedotkne a navíc si rostlina bere vláhu stejně přirozeně jako v přírodě – odspodu. I hnojení je v samozavlažovacích nádobách jednodušší. Živiny zkrátka přidáte přímo do závlahy.

5. Odtok přebytečné vody

Na co se často zapomíná, je odtokový otvor. Správný samozavlažovací truhlík musí mít přepad, kterým uniká přebytečná voda. Hladina by neměla dosáhnout k substrátu, aby neuhnívaly kořeny. To je důležité zejména pro rostliny, které nejsou chráněné střechou a snadno do nich naprší. Kvalitní samozavlažovací květináče mají také hladinoměr, díky kterému okamžitě vidíte, kolik vody v zásobníku je.

Komerční prezentace

Datum vydání: 10. 4. 2019

Edit: