Barevná duha sádrokartonu

Sádrokarton je skvělý stavební materiál pro příčky, stropní podhledy, podlahy i podkroví. Abyste se v jeho specifických vlastnostech a možnostech použití lépe orientovali, jsou dnes barvy desek přehledně sjednoceny v souladu s normami Evropské unie.

Nemusíte se zdaleka omezit jen na klasická řešení interiéru: ze sádrokartonu vytvoříte i atypické nebo přímo umělecké prvky (vlnovky, kvádry, klenbu). Pokud proškolený montér umí, nemá při používání sádrokartonu prakticky žádné omezení. K dispozici jsou druhy desek, které se dají ohýbat či řezat do různých tvarů. Systém upevňování a spojování je dnes vypracován takřka k dokonalosti.

foto Shutterstock

 

Přednosti materiálu

Sádrokarton má řadu vynikajících vlastností. Těmi základními jsou nízká hmotnost materiálu, rychlá a levná výstavba, která se obejde bez mokrých procesů, příjemné estetické působení s možností originálních designových řešení a prakticky univerzální uplatnění pro obytný nebo kancelářský interiér.

Bez kovové konstrukce pro uchycení desek se obejde speciální montážní Michno system. umožňuje montáž předstěn, podhledů i podlah z deskových materiálů přímo na distanční talířové kotvy z plastu, které lze připevnit do zdiva, betonu, pórobetonu i dřeva. Foto HPI-CZ.

 

Vlhkost, zátěž, hlučnost

Nově budované konstrukce mohou bez potíží odolávat zvýšené či dokonce extrémní vlhkosti (koupelny, bazénové haly), ale podobně také extrémní zátěži. Přímo do vysokopevnostní desky můžete upevnit například skříňky, poličky nebo televizi, ale také věšák na jízdní kolo či dokonce lezeckou stěnu. Jestliže je vaším hlavním cílem odhlučnění interiéru, nic se neděje – jen musíte zvolit jiný, danému účelu odpovídající typ desky. Abyste se nespletli, můžete se při koupi desek poradit s odborníky. A pro ty, kteří se ptát nechtějí, je tu základní pomůcka v podobě barevného rozlišení.

Do mokra či extrémního vlhka je určena nová sádrokartonová deska LaHydro, která je opatřena speciální skelnou fólií. Tloušťka 12,5 mm, použití na příčky a stropy, tvrdý povrch, vysoká odolnost proti tvorbě plísní. Foto Siniat.

Barevnost desek

Předesíláme, že podstatné je označení, nikoli skutečný odstín desky!

foto Shutterstock

Bílá deska je označení pro základní stavební sádrokartonovou desku. Není ovšem zcela bílé barvy: má šedý lícový karton a zpravidla modrý popis na své hraně. Hodí se především na výstavbu příček a stropních podhledů a je určena do všech interiérů včetně nevytápěných. Orientační cena desky o tloušťce 12,5 mm je 50 Kč/m².

Červená deska nabízí vylepšené protipožární vlastnosti. Většinou má růžový lícový karton a červený popis na hraně. Používá se za účelem dosažení vyšší požární odolnosti budovaných konstrukcí, a to díky rozptýlené skelné výztuži v sádrovém jádru desky, které prodlouží celistvost opláštění v případě požáru. Orientační cena od 60 Kč/m².

Zelená deska je speciálně impregnovaná proti vlhkosti. Zpravidla má skutečně zelený lícový karton, ale popis na hraně desky bývá vyveden modrým písmem. Nenechte se však zmýlit, jestliže bude mít deska jinou barvu: může být prostě jen označena na obalu jako zelená! Je určena do prostor s vyšší vzdušnou vlhkostí (kuchyně, koupelna, prádelna), některé desky mají tak vysokou odolnost proti tvorbě plísní, že je lze bez rozpaků použít i do místnosti s bazénem (LaHydro). Orientační cena od 90 Kč/m².

Modrá barva je již tradičně vyhrazena pro akustickou protipožární desku (občas se užívá i pojem „modré ticho“). Deska má zpravidla modrý lícový karton a pokud je na hraně červený popis, značí to i protipožární vlastnosti. To může zvýšit cenu přibližně na 160 Kč/m². Používá se k dosažení vyššího akustického útlumu konstrukcí. Někdy nabízí ještě zdravotní bonus v podobě snížení koncentrace formaldehydu v interiéru (Activ´Air). Čisticího efektu dosahují také speciálně děrované desky (Cleaneo).

Pro úplnost dodejme, že podobný zdravotní bonus poskytuje také univerzální sádrovláknitá deska Fermacell Greenline, která je staticky pevná, protipožární, izoluje proti hluku a odolává vlhkosti. V tloušťce 10 mm stojí něco přes 160 Kč/m².


Jak sádrokarton skladovat?

• Desky opláštění musí být před montáží minimálně po dobu 48 hodin skladovány v prostoru montáže, aby došlo k vzájemnému vyrovnání vlhkosti.

• Při skladování většího množství desek je však třeba brát ohled na únosnost stropních konstrukcí. Například paleta s 56 běžnými sádrokartonovými deskami o tloušťce 12,5 mm váží 1 300 kg.

 

 

TEXT: VÍT STRAŇÁK ● FOTO: Shutterstock a se souhlasem firem HPI-CZ, Siniat

Edit: