Barvou roku je klasická modrá

Po loňské korálové vyhlásila americká společnost Pantone barvou tohoto roku klasickou modrou. V současných interiérech najde všestranné využití i pro svůj kladný vliv na vaše smysly.

Letošní modrý odstín Pantone 19-4052 je nadčasový. Evokuje pohodlí, jednoduchost a eleganci. Navodí ve vás klid, mír a stabilitu. Budí důvěru, a proto se obklopeni touto barvou cítíte dobře a uvolněně. Samozřejmě vždy bude záležet na způsobu jejího použití – zda jí vymalujete či vytapetujete celou místnost, nebo ji vyberete na závěsy, přehoz či potah sedačky. Případně může fungovat na doplňcích jako pomyslný akcent, který ozvláštní neutrální barevnost interiéru. K tomu poslouží třeba velké dekorativní vázy, svícny nebo mísy ze skla, jejichž odstín se mění v různou denní dobu, či skleněná svítidla mnoha typů, která se postarají o náladové osvětlení.

Eva Dvořáková
marketingová ředitelka obchodu Bonami

PODLE TOHO, S ČÍM KLASICKOU MODROU BARVU ZKOMBINUJETE, DOPADNE JEJÍ CELKOVÉ VYZNĚNÍ.

  • Se zlatou a stříbrnou působí tmavší odstíny modré luxusně a dokonale zapadnou do módního stylu glamour. Proto k ní pasují také mosazné, měděné nebo chromované detaily v podobě svítidel, svícnů nebo podnoží nábytku.
  • Velmi dobře se klasická modrá doplňuje s dalšími odstíny modré, a to zejména s výrazně tmavšími (pařížskou, indigovou či kobaltovou) nebo mnohem světlejšími (třeba mátovou, blankytnou nebo šedomodrou). Tyto kombinace se mohou uplatnit především na tapetách, kobercích a dalších textiliích.
  • Klasická modrá najde v interiérech všestranné uplatnění a jejím použitím jen stěží uděláte chybu. Skvěle vyzní na sametových potazích křesel a pohovek, na jednobarevných závěsech nebo na tapetách s jemným, méně nápadným vzorem.
  • Přirozeně a zcela nadčasově vyzní tato barva v symbióze se světlým dřevem, s proutěným nebo bambusovým nábytkem a dalšími přírodními doplňky, typickými zejména pro styl boho nebo skandinávský. Světlé dřevo ji totiž odlehčí a celkově interiér zútulní.

TEXT: DITA FINGERLANDOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM A SHUTTERSTOCK

Datum vydání: 27. 4. 2020

Edit: