Bez kompromisů

V nové zástavbě na mírném svahu v obci nedaleko Znojma nepřehlédnete jednoduchý, na první pohled elegantní dům. Stojí zde již více než pět let, s jeho vybavováním a dolaďováním si majitelé dávají na čas. Vybavují ho postupně tím, co jim nejlépe vyhovuje, co se jim nejvíce líbí. Na samém počátku se věrni této filosofii obrátili na studio OK PLAN ARCHITECTS, v čele s Luďkem Rýznerem.

Zmíněný architektonický tým si vybrali na základě hledání na internetu. Jeho rukopis nejvíce odpovídal jejich představě o budoucí podobě domu.

Znojmo, OK Plan

Znojmo, OK Plan

Znojmo, OK Plan

Pečlivé propracování detailů fasády dodává jednoduchému tvaru domu klidnou eleganci.

SOULAD VE VNÍMÁNÍ

Minimalismus jako princip. Kompaktnost s minimálním výběrem různorodých materiálů a s velkým důrazem na detail – to je vlastní oběma stranám. Domluva o stylu domu byla proto velmi snadná. „Chtěli jsme dům funkcionalistický, až strohý,“ přibližuje původní představu paní domu. A také se do něj měl promítnout vztah majitele k Itálii, ve které často pobývá na svých služebních cestách, kde obdivuje tamní tamními prosluněné čisté interiéry, včetně kvalitního designu. „Pro nás byli tito investoři výzvou. Jejich vysoké designové cítění a ochota dát čas tomu, než si budou jisti, že to které řešení je to pravé,“ vypráví Marcela Susedíková z OK Planu.

Znojmo, OK Plan

Výraz domu je založen na promyšlených proporcích hmot kvádrů, jejich narušení plochami prosklených otvorů, odlehčení celku vynesením hmoty horního patra a její návazností pomocí sloupu na terasu.

Znojmo, OK Plan

Znojmo, OK Plan

NA DRUHÝ POKUS

Dům byl původně navržen pro jiný pozemek, na kterém se nakonec nerealizoval pro potíže ohledně jeho vlastnictví. Majitelům tedy začala etapa nového hledání pozemku, a když zakotvili v obci nedaleko Znojma, opět se obrátili na OK PLAN. Ač původní návrh počítal se strmějším svahem a menší parcelou, podařilo se projekt jen s menšími úpravami uzpůsobit novému pozemku, především musel být stranově obrácen. Nepřišla tak vniveč pečlivá spolupráce na vylaďování vnitřní dispozice a detailů projektu. Dům je koncipován na principu dvou křížících se kvádrů, ve vystupujícím křídle spodního z nich je situován obývací pokoj, ve druhém garáž. Horní patro je vysunuto a vytváří tak částečné zakrytí terasy. Zdobí ho obklad z cedrového dřeva, spodní je bíle omítnuté. Dům je zděný z cihel porotherm, betonové konstrukce jsou použity na stropy, ztužující železobetonovou stěnu a částečně na obvodové konstrukce v poschodí.

Vizitka domu

Generální projektant: OK PLAN ARCHITECTS

Autoři: architekt Luděk Rýzner, Ing. arch. Marcela Susedíková

Projekt: 2005-06

Realizace: 2007– 2009, 2012 zahrada

Zastavěná plocha: 184 m2

Obestavěný prostor: 1008 m3

Konstrukce: zděná z cihel Porotherm, železobetonové stropy

Fasáda: bílá omítka, odvětrávaná s cedrovým obkladem

Výplně otvorů: hliníkové rámy, izolační dvojskla

Podlahy: epoxidová stěrka, dlažba

Vytápění: podlahové, teplovodní plynový kotel

Přízemí: 1 – garáž, 2 – zádveří, 3 – hala, jídelna, 4 – šatna, 5 – koupelna, 6 – kotelna, 7 – pracovna, 8 – kuchyně, 9 – obývací pokoj, 10 – schodiště, 11 – krytá terasa, 12 – terasa

Patro: 1 – chodba, 2 – šatna, 3 – ložnice, 4 – koupelna, 5 – schodiště, 6, 7 – dětský pokoj, 8 – terasa

S ITALSKÝM NÁDECHEM

Do domu se vchází ze severu halou, do níž ústí i dveře z garáže. Vytváří se tak přirozený filtr, aby případné zplodiny nepronikaly do domu. Prosklenými dveřmi se vchází do jídelny, která je zároveň hlavním komunikačním centrem – ústí sem kuchyně, schodiště, pracovna i koupelna s prádelnou, jednu stěnu zaujímají šatny. Přesto působí celistvým dojmem – kuchyň se dá oddělit posuvnými dveřmi z pískovaného skla, šatny jsou skryty za posuvnými dveřmi ve stěně z tmavého dřeva, schodiště zčásti zakrývá zděný bílý panel. Pocítíte tu vliv Itálie, kde se rodina sejde kolem majestátního stolu v příjemném chládku centra domu, nechybí zde ani propojení se slunnou terasou obrácenou na jihozápad. Místnost plynule přechází do obývacího pokoje, kde velkorysé rohové prosklení umocňuje pocit prostoru a spojení se zahradou. Vysunutou polohu obývacího pokoje připomíná úzké prosklení i směrem na sever, které z venkovního pohledu zajímavě narušuje celistvou hmotu kvádru. Schodiště vede do chodby prosvětlené pásovým oknem, z níž se vstupuje do ložnice se šatnou, dvou pokojů a do koupelny.

Znojmo, OK Plan

Schodiště je od jídelního koutu odděleno bílým zděným panelem.

ČISTĚ, HLADCE A BÍLE

…tak působí celý interiér. Světlo a klid. Na pocitu jednoty a čistoty má hlavní zásluhu jednotná hladká a světlá, téměř bílá podlaha. Epoxidová stěrka byla při plánování interiérů hlavním favoritem majitelů, trochu jí konkurovala dlažba. Konečné rozhodnutí padlo, když majitelé navštívili novou kancelář OK Planu s podlahou z bílé stěrky, která je okouzlila. Svého rozhodnutí majitelé rozhodně nelitují, a to ani z praktického hlediska. Paní domu si pochvaluje, že se výborně udržuje, je příjemná pro chůzi, a dobře vede teplo od podlahového topení. Velkoformátová dlažba našla své uplatnění v koupelnách a předsíni.

V interiéru převládá bílá, a to nejen na podlaze, stěnách, ale i nábytku, včetně sedacího. S ní příjemně kontrastuje dřevo wengé a antracitová šeď okenních rámů, marockého štuku na krbovém tělese a dalších detailů. Pocit čistoty prohlubuje i časté použití skla – dveře, zábradlí, obklad v koupelně…

Majitelé spolupracovali s architekty na veškerém stavebním a materiálovém řešení interiérů, a sami si je postupně doplňují dalším nábytkem, svítidly, doplňky… Postupně tak, jak se podaří objevit to, co jim vyhovuje bez jakýchkoliv kompromisů. I když si někdy musejí počkat, až jim to dovolí finanční situace. Pokud je třeba, poradí se před koupí s architekty. Marcela Susedíková s uspokojením konstatuje, že si vedou velmi citlivě. „Dům je naším koníčkem, skoro jako naše druhé dítě, tak rádi se jeho zařizování věnujeme,“ přiznává paní domu. A dlužno podotknout, že to není jen ženská záležitost, ale mnohé vybírá sám i její manžel, většinou je to společnou radostí obou.

Znojmo, OK Plan

Znojmo, OK Plan

Kuchyň je možné uzavřít skleněnými posuvnými dveřmi.

Znojmo, OK Plan

MOŽNÁ MÉNĚ SLUNCE

Co by řešili jinak, kdyby stavěli dům znovu, s již nabytými zkušenostmi? Když se majitelka zamyslí nad touto otázkou, odpovídá, že by dům nasměrovali více na východ, protože je na terase někdy příliš horko. Proto si nově pořídili trojúhelníkovou stínicí plachtu. A asi by zvolili dům přízemní, bylo by to o něco pohodlnější. Ale velmi rozhodně dodává, že by určitě nezměnili výběr architektů.

Znojmo, OK Plan

Znojmo, OK Plan

Znojmo, OK Plan

Patro se díky podlahové stěrce nese ve stejném duchu jako celý dům. Ze světlé chodby se vchází do pokojů a koupelen.

Ing. arch. Luděk Rýzner (*1969)

Po maturitě na Střední průmyslové škole stavební v Havlíčkově Brodě vystudoval Fakultu stavební ČVUT v Praze. Pracoval jako vedoucí projektant v Atelieru Penta, v roce 1999 zahájil činnost vlastního ateliéru, v roce 2002 založil společnost OK PLAN architekt, později přejmenovanou na OK PLAN ARCHITECTS. Jeho stavby získaly několik prestižních ocenění, mimo jiné Čestné uznání v Grand Prix Obce a ­ rchitektů 2006 za rodinný dům Plecháč v Humpolci, Stavbou roku v roce 2012 se stal Fabrika hotel, několikrát získaly jeho práce ocenění Prestižní stavba Vysočiny…

Ing. arch. Marcela Susedíková (*1976)

Absolventka Fakulty architektury VUT v Brně pracovala v ateliérech ARCHATT-památky, S-projekt a ARS projekt, od roku 2001 v OK PLAN ARCHITECTS. Je spoluautorkou projektů Fabrika hotel, výrobní hala pro CEL, hala Manatech a řady rodinných domů.

Kontakt: OK PLAN ARCHITECTS, s. r. o., Na Závodí 631, 396 01 Humpolec, tel.: 565 533 656, www.okplan.cz

Znojmo, OK Plan

Znojmo, OK Plan

Datum vydání: 26. 9. 2015

Edit: