Bydlení na Žižkově ve skříni

malá garsonka

Centrální prostor bytu. Foto: BoysPlayNice

Zadáním projektu bylo navrhnout interiér minimálního bytu na míru tak, aby se zde pro víkendové bydlení komfortně zabydlela čtyřčlenná rodina.

Byt vznikl rozdělením původně větší jednotky a v dané dispozici rozdělené několika příčkami se prakticky nedal zařídit. Obyvatelům by bylo souzeno pohybovat se v úzkých koridorech mezi nábytkem.

„Investoři nás oslovili ještě v procesu výstavby a díky tomu jsme měli možnost do dispozice zasáhnout. Smazali jsme všechny nepotřebné příčky a vytvořili garsonku. Oddělaná zůstala jen koupelna. Do centra nové dispozice jsme umístili prostor. Obdélníkové prázdno vyplněné stolem a židlemi. Posuneme-li však stůl stranou, vzniká prostor dostatečně velký, aby se člověk mohl protáhnout. Vizuálně vnímání prostoru ještě rozšiřuje zrcadlo za kuchyní. U míst pro spaní se inspirujeme ve středověkých skříňových postelích. Postel rodičů je vsunutá mezi dva regály, což jí zajišťuje soukromí a zároveň umožňuje využít maximum kapacit pro skladování. Pakliže si chce spáč rozšířit obzor, nebo osvobodit své dlouhé končetiny, vyklopí si dvířka u nohou.“ Vysvětluje autor projektu Ateliér ORA.

Tmavě mořená ložnice

Tmavě mořená ložnice. Foto: BoysPlayNice

Spaní dětí je situováno do patrového boxu. Spodní postel v nice přes den slouží jako gauč, horní postel je skryta za dvířky. Box je obložen dubovými latěmi, které postupně přecházejí i na stěnu oddělující koupelnu. Ta se díky tomu jeví jako součást vestavěného nábytku. Díky dveřím, které dosahují až ke stropu, na svou přítomnost neupozorňuje.

kuchyňská linka se zrcadlem

Zrcadlo opticky zvětšuje prostor. Foto: BoysPlayNice

Celý byt je pojednaný v jednotném materiálu – dubovém masivu a dýze. Různá moření pak naznačují jednotlivé zóny – světlá kuchyně jako metafora rána, transparentní lak ke dni a tmavé moření k noci.

malá koupelna

Foto: BoysPlayNice

Vizitka interiéru

Autoři: Jan Hora, Jan Veisser, Barbora Hora
Spoluautor: Barbora Ochotná
Projekt: 2019–2020
Dokončení: 2022
Užitná plocha: 36 m2
Generální dodavatel interiéru: Acer Woodway
Stavební úpravy: Rekonstrukce 21 Brno

Axonometrie garsonky

Axonometrie. Foto: Ateliér ORA

Text: Vít Straňák
Foto: BoysPlayNice a Ateliér ORA

Datum vydání: 27. 5. 2024

Edit: