Cihly a tvárnice: systém bez zateplení

Hitem dneška je energeticky úsporná výstavba. Dům s téměř nulovou spotřebou energie již představuje zákonem daný standard, platný pro každou novostavbu rodinného domu. Základ těchto staveb tvoří nejčastěji kvalitní jednovrstvé zdivo.

Dokonalý zvukový komfort zajistí broušené akustické cihly Porotherm AKU Profi. Cena včetně malty od 811 Kč/m 2 (tl. 11,5 cm) do 2 236 Kč/m 2 (tl. 30 cm). foto Wienerberger.

Tvárnice bez dodatečného zateplení dnes oplývají trvanlivostí, prodyšností a rozměrovou přesností, která usnadňuje rychlou výstavbu bez tepelných mostů. Teplo dovedou nejen skvěle izolovat, ale také akumulovat. A navíc umožňují perfektní zvukovou izolaci a zdravé klima. To se vám v situaci, kdy trávíte stále více času doma, může náramně hodit!

Založení první řady broušeného zdiva má mimořádný význam pro kvalitu celé stavby. Na snímku obvodové zdivo Porotherm T Profi. foto Wienerberger.

Chce to systém

Nebojte se, tento článek nebude sžíravou kritikou české vlády v koronavirové krizi. Řeč bude o stavebním systému, který vám umožní postavit z jednoho materiálu celý dům. To je další nesporná přednost výstavby z cihel nebo – přesněji řečeno – tvárnic. Princip zděné výstavby je totiž víceméně shodný, ať už tvoří základ stavebního materiálu směs jílu a vody (pak jde o klasické cihly), nebo jiných přírodních surovin (křemičitý písek, vápno, voda). Každopádně platí, že systémová výstavba z jednoho materiálu je rychlá, ekonomická a dosahuje spolehlivě vynikajících výsledků. Podívejme se podrobněji, proč tomu tak je.

Zdravé vnitřní klima, úsporu a technologicky čisté řešení nabízí jednovrstvé obvodové zdivo řady Porotherm EKO+ Profi (od 2 239 Kč/m 2 včetně malty). foto Wienerberger.

Jednovrstvé zdění

Kvalitní cihelné zdivo dneška by nemělo mít žádnou zásadní slabinu. Pokud ovšem chcete mít jistotu, ohlídejte si při výběru konkrétního materiálu tři základní parametry: minimální tepelný prostup, dobrou akumulaci tepla a vysokou paropropustnost (difuzní schopnost). Všechny izolanty uvnitř cihly jsou upraveny jako hydrofobní (nesmáčivé) a zároveň paropropustné, takže vlhkost se může dostat pouze do cihlového střepu a z něj se pak odpařuje. Právě to je podstatná výhoda oproti vnějšímu kontaktnímu zateplení, kde zejména při rychlé realizaci novostaveb hrozí srážení stavební vlhkosti ve zdivu a následný vznik plísní. Při jednovrstvém cihelném zdění se vám nic podobného stát nemůže.

Obvodové zdivo HELUZ FAMILY 2in1 je plně kompatibilní s variabilními nadokenními překlady (viz níže). foto HELUZ.

Broušené cihly

Lákavou možnost rychlého a přesného zdění na tenkovrstvou maltu, lepidlo či speciální pěnu nabízejí broušené cihly. Díky minimální výšce ložné spáry (jen 1 mm!) dosahuje zdivo lepší tepelné izolace. Základ systému tvoří cihelné bloky s přesnou výškou 249 mm, jejichž ložné plochy jsou zabroušené do vodorovných rovin. Můžete je použít na obvodové zdivo i příčky. Velmi dobře izolují tepelně i zvukově, akumulují teplo a regulují vlhkost vzduchu v interiéru. Principy přesného zdění dodržují i broušené cihly vápenopískové. Ty mají šedobílou barvu a jejich hlavní složky tvoří nehašené vápno, křemičitý písek a voda. Také ony jsou trvanlivé, přesné, pevné, skvěle izolují zvukově i tepelně a umožňují rychlou výstavbu. Stěnu lze klasicky omítnout, obložit nebo dokonce ponechat jako pohledovou. Pro výstavbu z broušeného zdiva však vždy platí, že klíčové pro výsledek celé stavby je precizní provedení první řady cihel.

foto HELUZ

Variabilní překlad pro venkovní stínicí techniku Překlad HELUZ FAMILY 3in1 nosný: Je plně vybaven izolantem, postupným vytahováním lze vnitřní prostor přizpůsobit schránkám na rolety, žaluzie nebo screeny. foto HELUZ.

foto HELUZ

Založení zdiva

První řada cihel se zpravidla pokládá do maltového lože na pevném odizolovaném podkladu. Tato řada musí být u broušeného zdiva dokonale rovná, protože na milimetrové vrstvě speciální tenkovrstvé malty nelze nic vyrovnat – na rozdíl od 12 mm vysokého maltového lože při klasickém zdění. Chcete-li ušetřit svépomocnou výstavbou, využijte alespoň pro založení stavby pomoc odborníka: I malá chyba se zde totiž přenáší do dalších řad zdiva a může mít nepříjemné následky. Naopak přesné založení znamená pozitivní vklad pro stavbu celého domu.

Jedinečné a jednoduché řešení, které minimalizuje tepelné mosty, vytváří systém Ytong v čele s tvárnicemi Lambda YQ. Navíc je prodyšný a ohleduplný k životnímu prostředí. foto Ytong.

Akustická stěna

Dlouho podceňovanou oblastí je hluk a jeho záporný vliv na kvalitu našeho života. Pokud se chcete zbavit obtěžujících zvuků uvnitř bytu, mezi byty nebo dokonce mezi domy, nabízejí vám řešení akustické cihly se speciálním děrováním, které při správném použití zajistí téměř dokonalou zvukovou izolaci. Akustické stěny mohou být jednoduché či dvojité: ty jednoduché se omítají z obou stran, dvojité vždy jen z vnějších stran. Mezera mezi vnitřními stranami dvojité akustické stěny musí být vyplněna minerální izolací (nikdy ne polystyrenem – ten by akustické vlastnosti zhoršil!). Účinek však může oslabit i nesprávné zabudování zdicích prvků v místech, kde dochází ke zvukovému propojení konstrukcí. Pomoc odborníka se proto vyplatí také při stavbě akustické stěny.

Inteligentní pórobeton – to jsou tvárnice Ytong Lambda YQ pro jednoplášťové stěny bez dodatečného zateplení. Unikátní kombinace pevnosti, hmotnosti a tepelné vodivosti. foto Ytong.

Ticho, teplo, statika

Rychlost, přesnost i zvukovou izolaci najednou nabízejí broušené akustické cihly. Díky zabroušení obou ložných ploch se zdí jednoduše na tenkovrstvou maltu nebo zdicí pěnu – a rychlost zdění se tím zvýší až o 30 %. Pokud ovšem kladete důraz na nosnou funkci akustického zdiva, poslouží vám daleko lépe zalévané šalovací cihly. Otvory v nich se při zdění zcela vyplní betonem nebo maltou. Výsledné zdivo opět zvládne plnit tři různé funkce: Zachová si účinnou izolaci proti hluku, ale díky vysoké objemové hmotnosti bude zároveň spolehlivým statickým prvkem s dobrou akumulací tepla.

Vysoký standard tepelné izolace, mimořádná stabilita i odolnost, snadná manipulace a zpracování – to vše je Ytong. Materiál je nehořlavý a zajišťuje příjemné vnitřní klima. foto Ytong.

Nezateplujte!

Hitem dneška je však jednovrstvé zdění, které už nepotřebuje žádné zateplení ani pod vnější, ani pod vnitřní omítkou. Je pohodlné, při stavbě vám šetří čas i práci, později peníze za vytápění (nebo za letní klimatizaci) a také obytný prostor v interiéru. Nové typy tvárnic pro obvodové zdivo jsou vyrobeny ze stejného materiálu jako standardní pálené cihly, ale mají promyšlený systém dutin či voštin, které zpravidla vyplňuje vložený izolant (pěnový polystyren EPS, expandovaný perlit nebo minerální vata). Důležité je, abyste měli už v okamžiku výběru promyšlený efekt, jehož chcete dosáhnout. Zatímco termoizolační efekt samotný dokonale splní EPS, pro univerzální tepelnou i zvukovou izolaci se hodí daleko lépe minerální vata. Jestliže však zápasíte ze všeho nejvíc se stísněným prostorem uvnitř domu, je důležité vědět, že pro splnění zákonných požadavků nepotřebujete zdivo tloušťky 50 cm. Nízkoenergetického standardu dosáhnete již při tloušťce zdiva 38 cm (například pomocí broušených cihel). Když si spočítáte, jakou plochu navíc lze získat zúžením zdiva o 12 cm po celém obvodu stavby, budete překvapeni. U dvoupodlažního domu to může být i více než 10 metrů čtverečních.

Tepelný komfort s dobrou zvukovou izolací a zdravým prostředím zajistí nejmodernější cihelné bloky skupiny Energy+ plněné minerální vatou (Porotherm T Profi, TB Profi a TS Profi). foto Wienerberger.

Energie přírody

Víte, z jakých cihel se u nás stavělo kdysi? Správně – z nepálených! Nejprve se z nich zdily komíny, později celé domy. Teprve na konci 19. století je vytlačilo zdokonalení nové technologie pálených cihel. Dnes se však výrobci k nepáleným cihlám rádi vracejí, protože žádná jiná cihla nedokáže tak dokonale regulovat vnitřní mikroklima. Dům „dýchá“ celým svým povrchem, interiér si uchovává stálou teplotu i vlhkost a působí protialergicky. Bez složitých technologií jsou nepálené cihly dokonale „chytrým materiálem“, který vytváří zdravé vnitřní prostředí a skvěle akumuluje teplo. Pro kůži je nepálená hlína zcela nezávadná, její dotek naopak působí příznivě na psychiku člověka. A navíc: Pro výrobu nepálených cihel můžete využít hlínu přímo ze staveniště – vhodné jílovité zeminy se nacházejí zejména na střední a jižní Moravě. Ručně vyrobené cihly však musí zhruba měsíc vysychat v dobře větraném prostoru bez vlivu slunce a deště. Ani pak ale nemají potřebnou pevnost a stabilitu na obvodovou konstrukci domu. Proto se průmyslově vyrábějí tzv. stabilizované nepálené cihly, do nichž se přidává příměs přibližně 6 % vápna nebo cementu. Díky tomu se zvyšuje pevnost i stabilita cihel, takže je lze použít rovněž pro zdění vnějších nosných stěn. I taková stěna však musí být dodatečně zateplena přírodní izolací. Pro snazší manipulaci se nepálené cihly vylehčují dutinami, perlitem, keramzitem či expandovanou břidlicí. Dutiny výrazně urychlují proces schnutí cihel při výrobě a zlepšují také jejich akustické vlastnosti.

Vápenopísková cihla řady KMB Sendwix 200 se dá využít i pro pasivní výstavbu. Rychlé a snadné vedení elektroinstalací díky průchozím kanálkům. foto KM Beta.

Chytrá jednovrstva

Sto procent přírodních surovin obsahuje rovněž pórobeton Ytong (křemičitý písek, vápno, voda). Díky své porézní struktuře přirozeně dýchá a udržuje ideální vlhkostní mikroklima, navíc pohlcuje pro zdraví nepříznivé kladné ionty a svým zásaditým složením brání vzniku plísní. Výhodou je také opravdu ucelený stavební systém, který výrobce nabízí. Speciálně pro jednovrstvé zdění je určena moderní řada tvárnic Lambda YQ. Tyto tvárnice v sobě koncentrují optimální kombinaci nejdůležitějších vlastností pórobetonu, ale pro výstavbu a úsporný provoz současných domů s téměř nulovou spotřebou energie je zásadní jejich extrémně nízký součinitel tepelné vodivosti. Náklady na vyzdění jednoplášťové konstrukce (i pro pasivní dům) jsou ve srovnání se zateplenou stěnou nižší. Zateplení je navíc variantou s omezenou životností a horšími užitnými vlastnostmi. Samotná stavba je také o hodně rychlejší a přesnější. Tvárnice Ytong Lambda YQ s tloušťkou 45 cm splní i bez dodatečného zateplení základní požadavky normy. A pokud chcete ještě snížit energetickou náročnost svého domu, můžete stavět s tvárnicemi tloušťky 50 nebo 55 cm.

Nepálené cihly se dají vyrobit ručně. Musí však zhruba měsíc vysychat v dobře větraném prostoru bez vlivu slunce a deště. foto Createrra.

Pálené zvonivky jsou plné lícové cihly s vysokou odolností vůči povětrnosti. Na snímku Domov pro seniory Náměšť nad Oslavou. foto Cihelna Šitbořice.

Integritu materiálu plných pálených cihel nenaruší ani poměrně výrazné mechanické poškození. foto Cihelna Šitbořice.

Zajímavou předností zvonivek je, že se dají řezat a zdít i do ostrého úhlu. foto Cihelna Šitbořice.

text Vít Straňák foto se souhlasem firem Wienerberger, HELUZ, Ytong, KM Beta, Wienerberger, Createrra, Cihelna Šitbořice

Edit: