Revitalizace bytového domu

Zateplení fasády a střechy, a tedy značné úspory, dále zlepšení vzhledu domu, vyšší komfort bydlení. To jsou základní důvody, proč majitelé panelových domů přikračují k celkové revitalizaci. V první řadě se zlepšuje kvalita a vzhled střechy a pláště domu. Zateplují se střechy a fasády, vyměňují okna, balkonové a vstupní dveře, rekonstruují se balkony a lodžie.

Široké možnosti vylepšení

V poslední době mnoho družstev a společenství vlastníků investuje do radikálních změn ve společných prostorách domu. Přistupuje se ke kvalitnějším výmalbám a obkladům stěn, oživení schodišť, pokládají se odolnější a estetičtější podlahoviny, asanují se sklepy, instalují bezpečnostní dveře v patrech. Investoři si mohou objednat skoro cokoliv, od koberců na schodišti po nový výtah, od nových zvonků po otvírání domu pomocí otisků prstů, od jednoduchého osvětlení po dokonale sofistikované a úsporné světelné systémy. Mohou se renovovat elektrické sítě a osvětlení. Vylepšit se mohou kočárkárny, revitalizovat dvůr a vyrobit z něj třeba relaxační japonskou zahrádku. Ke vchodu lze přistavit rampy a udělat dům bezbariérový.

Důležité je nechat dobře naplánovat postup prací tak, aby jednotlivé kroky na sebe optimálně navazovaly, vše šlo rychle a omezil se nižší komfort bydlení během rekonstrukce. Výsledkem bude bydlení často skoro k nepoznání, dům jakoby se ocitl na „lepší adrese“. Bydlení estetičtější, ve větším pohodlí a klidu.

3

Vzdušné velké lodžie zvyšují komfort bydlení. 7POINTS

2

Nové schodiště s mléčným sklem. PANEL – PROJEKT

1

Panelový dům nově sladěný do kávových tónů. 7POINTS

Nezanedbat přípravu

Když se přípravě věnuje dostatek prostoru, přinese to možnost dodat domu a bytům novou kvalitu – nové funkce, nový design, zvýšení úrovně bydlení a mnohem příjemnější prostředí. Rekonstrukci musí předcházet odborně zjistit technický stav domu. Pak se může navrhnout optimální varianta zateplení a vhodný certifikovaný zateplovací systém. Poradenská firma připraví financování, navrhne nebo vybere realizační firmy na jednotlivé práce. Přitom se musí najít pojítko mezi přáním zákazníka a technickými možnostmi budovy. Každá revitalizace se šije každému domu přímo na míru.

Postup prací

Vše začíná výměnou oken a vstupních dveří. Současně se ovšem pracuje na střeše a obvodovém plášti domu. Po zateplení se dokončí fasáda a omítka. Podle objednávky investora se mohou budovat nové rozvody pro satelitní příjem. Někdy se renovuje i osvětlení společných prostor a rekonstrukce domu finišuje jejich vymalováním a nátěry.

4

Elegantní, ale i výrazné barevné pojetí fasády. Nové vchodové dveře, stříšky nad nimi a mříže v okénku. KASTEN

5

Tekutá lepenka vytvoří pružnou hydroizolaci balkonů, teras, koupelen, sprchových koutů, sklepů i bazénů. Po vyzrání je pružná a mrazuvzdorná, odolná vůči povětrnostním vlivům i tlakové vodě. DEN BRAVEN

6

Ukázka odvážnějšího barevného řešení fasády. PANEL – PROJEKT

Fasáda – hezká, teplá, nehořlavá

Nová fasáda by měla být bezpečná z požárního hlediska, měla by se vyznačovat akustickým komfortem, být paropropustná, mít co nejlepší tepelně-izolační vlastnosti, odolávat vlhkosti z vnějšího prostředí. Její materiály musí splňovat náročné standardy na ochranu životního prostředí. Všechny tyto podmínky jako izolace splňuje moderní kamenná vlna, která se vyznačuje i dlouhou životností.

Balkony a lodžie v novém kabátě

Když se vylepší vzhled a kvalita balkonů a lodžií, hned změní tvář celý dům. Pomocí jejich zábradlí, plných výplní různých barev se vlastně nová vizáž domu vytváří. Balkony a lodžie umějí odborníci zútulnit a dokonce zvětšit jejich plochu.

Vylepšením konstrukcí a prostorů balkonů a lodžií je možné uvést celý dům do lepšího technického stavu a dodat mu vlastnosti, které původní konstrukce či prostory neměly. Nejdůležitější je použití materiálů, které splňují platné bezpečností požadavky a současně zajistí moderní vzhled, dlouhou životnost a bezúdržbovost.

Používají se lehké hliníkové konstrukce, protože hliníkový profil v zásadě nestárne a po natření kvalitním lakem je téměř nezničitelný. Dalším důležitým prvkem je výplň zábradlí. Ta musí splňovat požadavky na nehořlavost a průrazové zkoušky. Byť je možností více, ukazuje se, že nejoblíbenějším materiálem je mléčné lepené bezpečnostní sklo. To zaručuje požadovanou míru soukromí a přitom je natolik průsvitné, že nedochází k zastínění místnosti.

Možností jak nové zábradlí na dům umístit je také vícero. Může se jenom vyměnit za nové, ale propracovanější možností je fasádní předsazené zábradlí. To už přináší spoustu výhod jako navrácení prostoru, které vzalo zateplení, naprosté srovnání lodžiového sloupce, systémové odvodnění lodžií, umožňuje jednoduchou a tedy i levnou montáž zasklívacích systémů i ostatních doplňků jako jsou sušáky na prádlo, truhlíky na květiny a držáky satelitu. Výhody předsazeného zábradlí lze ještě zvýraznit předsazením lodžiových podlah a jejich prodloužením od 200 do 600 mm – což někdy skoro zdvojnásobí užitnou plochu lodžie.

7

Rozšířením podlahové plochy se dosáhne zvětšení lodžie. 7POINTS

8

Okenní sušáky nenarušující fasádu. Řešení je vhodné na domech bez lodžií a prádelen. PANEL – PROJEKT

9

10

Podhledy pod balkonovými konstrukcemi opláštěné cementotřískovými deskami CETRIS Finish.

Nová zelená dotacím aktuálně

Druhá vlna spuštěná v polovině března dává více možností žadatelům. Podmínky jsou o něco mírnější než dříve a tak více družstev či společenství vlastníků má šanci dotaci získat. Vhodné je ohledně dotací obrátit se na specializovanou firmu, která žádost o dotaci vyřídí kompletně. Zapotřebí je shromáždit technickou dokumentaci (tedy projektovou dokumentaci, stavební povolení, energetický audit, vyjádření poradenského informačního střediska – PIS). Dále se komunikuje se Státním fondem rozvoje bydlení, Státním fondem životního prostředí (zelená úsporám) a dalšími institucemi.

Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

001 Titul

Foto: archiv firem

Datum vydání: 10. 5. 2016

Edit: