CRÉER: Beton má grády

Tvůrčím pohonem Jany a Honzy Bilkových je beton, materiál, kterému vtiskli výraz atypickým designem i technologickým know-how.

Vaše tvorba je rozmanitá, od drobných šachových figurek, bytových dekorací až po stoly, vany či objímky svítidel. Co vše jste schopni z betonu navrhnout?

Jedna věc je navrhnout, ta složitější je vyrobit. Možnosti výroby z betonu jsou samozřejmě omezené. Vlastnost betonu, jakou je přejímání tvaru formy, z něj ovšem dělají velice variabilní materiál. Při navrhování produktů se snažíme využít těch vlastností materiálu, které maximalizují užitné vlastnosti daného výrobku. Kromě toho, že je beton odolný tvrdý materiál s ohromnou životností a nezaměnitelným originálním vzhledem, některé jeho vlastnosti opravdu vyzývají k použití v určitých konkrétních projektech.

Můžete uvést příklady?

Pro umyvadla, pracovní kuchyňské desky, barové desky nebo desky stolů se beton hodí zejména pro své antibakteriální vlastnosti, kde plísně a jiné mikroby nemají šanci. Betonová dýmka zase nikdy neprohoří, nepřehřívá se, a hlavně nijak neovlivňuje chuť tabáku, jak je tomu u dýmek dřevěných.

Industriální svítidlo Calo z betonu

Hovoříte o maximální praktičnosti betonu. Čím přispívá v designu gramofonu?

Pro výrobu gramofonu nebo reproduktorů budete opravdu těžko hledat vhodnější materiál. Beton je těžký, hutný a pórovitý materiál a perfektně tlumí vibrace. I proto je náš gramofon hi-endovým kouskem pro opravdové audiofily, který poskytne výjimečný zážitek z poslechu hudby. A nemohu nezmínit, že v testu magazínu „Audio and video“ získala naše reprosoustava 10 bodů z 10.

Umyvadlo ve tvaru kytary je však především vizuálním zážitkem…

Kytara, o níž je řeč, byla již stará a zničená, našli jsme ji ležet odhozenou na dešti. Tak jsme se jí ujali, aby ještě jednou posloužila, v našem případě jako forma. A povedlo se. Který kytarista by netoužil po takovém umyvadle? 😊

Atypické umyvadlo Gitaro potěší hudební fanoušky. Splňuje parametry porcelánové klasiky.

Tím, že betonu chybí barevná pestrost, zkoumáte možnosti, jak rozšířit jeho typickou surovou šeď o další odstíny?

Možná překvapí, ale paleta barevných odstínů je docela pestrá. Žluté, červené, zelené nebo třeba modré v různých intenzitách namíchat umíme, držíme se však přirozených odstínů, které betonu přece jen sluší nejvíc. Právě neutralita šedi je na betonu krásná.

Co byste řekli k údržbě betonových prvků?

Povrch je ručně vyleštěný a ošetřený několika vrstvami hloubkové, dlouhodobé impregnace nejvyšší kvality, která produkt chrání před běžnými chemikáliemi používanými v domácnosti, ale i před ovocnými či zeleninovými šťávami, červeným vínem, oleji a jinými mastnotami. Samozřejmě je vhodná pro styk s potravinami. Beton je ovšem přírodní materiál, proto se pro jeho údržbu nepoužívá abrazivní pasta ani koncentrované čističe, které by mohly narušit ochrannou vrstvu impregnace.

Na čem právě pracujete?

Na konci loňského roku jsme představili betonové LED panely. Jedná se o betonové bloky, které dokážou promítat obraz. Myslím, že toto řešení zatím nabízíme jako jediní. Hned na začátku roku jsme rozšířili portfolio o kolekci betonových svítidel a pracujeme i na dalších projektech.

Osobní dotazník

Oblíbený umělecký směr: kubismus, minimalismus, art deco
Nábytek/doplněk: ikonické křeslo H-269 od J. Halabaly
Zvíře: pes, kočka
Barva: šedá
Jídlo: mořské plody
Místo na Zemi: Itálie

Jana Bilková, *1978

  • Tvůrkyně a návrhářka betonových produktů. Beton se stal pro ni výzvou zejména pro jeho vlastnosti – na jedné straně těžký a pevný, na druhé straně vizuálně dokonalý a lehký.
  • Snaží se navrhovat výrobky kvalitní a praktické, tak aby nešlo jen o designové kousky, ale věci pro skutečný život.

Marek Bilko, *1976

  • Technolog a tvůrce s dlouhodobými zkušenostmi ve stavebnictví. Po dlouhé cestě zkoumání objevil technologii, která zaručuje betonu dokonalé technické a vizuální kvality.
  • Společně se svou manželkou Janou založili značku CRÉER. Pracují v moravskoslezském Milíčově.

 

TEXT: Šárka Dumbrovská
FOTO: Archiv firem

Datum vydání: 2. 4. 2020

Edit: