Dům s růžovým ostrůvkem

kuchyně s jídelnou

Dům je navržen jako inteligentní (systém Loxone). Na míru zhotovený betonový ostrůvek (váha 1/4 tuny, délka 4 metry), porcelánová svítidla (Zangra). Foto: Zuzana Veselá

Dům v Praze-Malešicích pro rodinu se třemi dětmi zabodoval hned dvakrát v osmém ročníku ceny Interiér roku 2022. Čím vším kromě růžového kuchyňského ostrůvku porotu tak zaujal?

Rodinný dům „Hra s růžovým ostrůvkem” se stal nejen vítězem kategorie Novostavba, vyhlašované v rámci ceny Interiér roku za rok 2022, ale zároveň i jejím absolutním vítězem. Mezinárodní porota na projektu ocenila nejen harmonický dialog mezi investorem a tvůrcem. Vyzdvihla oblé bezstresové tvary, které svou měkkostí navozují bezpečnost a vycházejí vstříc dětskému světu, dále záměrnou hravost a individualizovanou barevnost. Interiér také vhodně začleňuje umělecká díla, nabízí civilní atmosféru a má předpoklad přirozeně stárnout.

obývací pokoj

Pod odhaleným betonovým stropem s přisazeným svítidlem (Marset) stojí pohovka vyrobená na míru (Livelo). Obraz je od Michaely Červené. Foto: Zuzana Veselá

Domů jako do náruče

Autorka interiéru MgA. Martina Šandová ze studia ti architekti, která se pár dní před vyhlášením vítězů stala příznačně sama maminkou, mu vtiskla vysoce emocionální ženský pohled. „Absolutní vítěz je letos v podstatě definicí perfektně zvládnutého rodinného konceptu interiéru, který své obyvatele včetně dětí i domácích mazlíčků den co den vítá a objímá jako bezpečná náruč,“ míní zakladatel a ředitel soutěže Petr Tschakert. Samotnou malešickou novostavbu třípodlažního domu s celkovou užitnou plochou 349 m² pak navrhl architekt Martin Kareš, a to přesně podle vkusu a na míru osobních požadavků investorů. Vycházel při tom z jejich oblíbené estetiky funkcionalismu. Zahradní úpravy zpracovalo studio Partero.

Kuchyňský ostrůvek

„Oproti projektu, kde byly navržené podhledy, jsme se rozhodli odhalit betonový strop v obývací části v přízemí. ‚Highlightem‘ této místnosti se potom stal velký růžový betonový ostrůvek. Růžovou barvu jsme zvolili jednak pro svoji hravost, také nám příjemně kontrastovala s industriálním charakterem stropu, který jsme chtěli trochu potlačit,“ vysvětluje Martina Šandová. Součástí ostrůvku jsou jak úložné prostory,  tak kuchyňské spotřebiče – trouba, myčky, výsuvná digestoř a dřez. „Opravdu příjemným osvěžením byl pro nás klient, který se nebál barev, naopak to byl jeden z požadavků od počátku našeho navrhování,“ dodává architektka.

Specifika pětičlenné rodiny

Zatímco první patro slouží společným prostorám, to druhé patří soukromé části se třemi dětskými pokoji, ložnicí rodičů a třemi koupelnami (v domě jsou celkem čtyři), kdy je každá vyvedena v jiné barevnosti. Jejich sjednocující prvky tvoří obyčejné české obklady zvýrazněné barevnou spárovací hmotou a také rozličně barevná velkoformátová dlažba. Vzhledem k velikosti rodiny bylo potřeba do domu zakomponovat praktické vybavení, jako například velkou americkou lednici, dvě pračky a dále i prostor, který bude určen výhradně dětem – tedy hernu s velkým sedacím kolem a dřevěným domečkem na hraní (nejsou na fotkách). V suterénu se pak nachází zkušebna a nahrávací studio pro investorovu kapelu.

knihovna s kruhovým sezením

Knihovna s kruhovým sezením je stejně jako většina nábytku vyrobená na míru (Compo interiéry). Foto: Zuzana Veselá

Text: Vanda Jesenská
Foto: Zuzana Veselá

Datum vydání: 30. 11. 2023

Edit: