Design pro stěny i podlahu

Které jsou nadčasové a hned tak se neokoukají? Jak o ně pečovat, aby vydržely v nejlepší kondici co nejdéle? Jak poznat skutečně kvalitní výrobek? Při výběru obkladů a dlažeb do domácnosti vás napadne asi tisíc a jedna podobných otázek. Možná mezi ně patří i ta, co že je momentálně na trhu k dostání?

Výrobci keramických dlažeb a obkladů každým rokem představují nové série svých výrobků, které jdou s dobou a zároveň reagují na požadavky trhu. Nechávají se inspirovat povrchy nejrůznějších přírodních materiálů, textilem, světem matematiky i geometrie. Je běžné, že se každou sezonu objeví v roli novinek i pár módních výstřelků, které zpočátku přitahují pozornost, nakonec však nepřežijí ani rok a opět zapadnou v zapomnění.
Jak tedy poznat ty, které budou patřit mezi trendové kolekce ještě řadu let? A jaké série obkladů a dlažeb se v posledních letech drží v popředí zájmu?

Série Tribeca imitující dřevo,
v nabídce ve dvou rozměrech:
15 x 90 cm od 1095 Kč/m2,
20,2 x 66,2 cm,
od 895 Kč/m2, značka
Gayafores. eshop.sapho.cz

Obklady 3D

Devízou těchto sérií obkladů a dlažeb je výrazné tvarování jejich povrchu, díky jemuž bravurně ovládají hru s odrazem světla. Aby stěny ve vašem domově ožily, není třeba volit dílce ve výrazných barvách, stačí jen pozorovat světlo dopadající na povrch 3D obkladů. Z každého úhlu pohledu budou jiné, takže se vám hned tak neokoukají. Nejvíce sluší stěnám právě ty, které jsou v neutrálních barvách – v bílé, smetanové, šedé, pískové či béžové.

Hranatá dlažba Sevilla White z jemné kameniny, glazovaný povrch, mrazuvzdorná,
rozměry 30,5 x 60,5 cm, 399 Kč/m2. www.hornbach.cz

Obliba vintage stylu

Styl, který by se dal charakterizovat jako vzpomínka na minulost spojená s celou řadou příjemných pocitů a zážitků, s pohostinností a bezpečím domova – třeba jako vzpomínka na prázdniny u milující babičky, která má svou láskyplnou náruč vždy otevřenou a na stole voní právě upečené buchty. Retro obklady a dlažby, které si pamatujete z koupelen či podlahových krytin prarodičů, se v moderně pojatém provedení vracejí do současných interiérů. Některé kolekce si dokonce berou vzor z patchworkových dek, polštářů a přehozů a jsou jakoby složeny z několika nestejných kousků materiálu, jež však k sobě příjemně pasují.

Série Funny colors – moderní dlažba,
geometrické vzory v barevném provedení,
pastelové odstíny, španělská značka Azteca,
1595 Kč/m2. www.sapho.cz

Menší formát? Proč ne!

Svůj návrat slaví také obklady a dlažby menších formátů, které byly v módě zhruba do osmdesátých let minulého století. Pokud jsou vám blízké právě takové série, upusťte od dílců s rozměry 60 x 60 cm a větších a zaměřte se na obklady v rozměru 20 x 20 či 20 x 25 cm. V porovnání s velkoformátovými „kolegy“ jsou série s menšími rozměry daleko méně náročné na výrobu, a tudíž také levnější. Mnohem jednodušší je i jejich instalace na stěnu i na podlahu, naopak nevýhodou bývá větší množství spár, které je potřeba udržovat v čistotě.

Slinuté keramické dlaždice série Stones
s originální kresbou kamene včetně žilkování
jsou v nabídce ve světle šedém nebo béžovém
provedení, ve formátech 60 x 60 a 30 x 60 cm,
742 Kč/m2. www.rako.cz

Imitace přírodnin a dalších materiálů

Obliba přírodních materiálů v interiérech stále přetrvává, a tak není divu, že se je snaží výrobci bytového vybavení nejrůznějším způsobem napodobovat. S rostoucími možnostmi digitálního tisku a 3D povrchových řešení jednotlivých dílců je i zhotovování imitací stále dokonalejší, a tak na první pohled mnohdy ani nepoznáte, že máte před sebou zdařilou napodobeninu kresby i povrchu různých druhů tuzemských i exotických dřevin či kamenů. Stranou však nezůstává ani beton, kov, kůže, nejrůznější textilie (nejčastěji koberce) a další materiály.
Na rozdíl od podlah a obložení stěn z původních přírodních materiálů však ty keramické snesou daleko větší zatížení a bez větších potíží odolávají i extrémním podmínkám, které panují například v koupelně nebo v kuchyni. Neustálé výkyvy teplot, všudypřítomné vlhko či působení vodní páry „prkenné“ podlaze z keramiky vůbec nevadí a její údržba je navíc rychlá a bezproblémová.

La Faenza Inedito, imitace dřeva
v pěti barevných provedeních evokuje
nádech a teplo ručně opracovaného,
lakovaného dřeva, rozměry
20 x 120 cm a 15 x 120 cm,
1349 Kč. www.koupelny-ptacek.cz

A co třeba ze skla?

Chcete ve své koupelně nebo kuchyni vyzkoušet něco zcela nového? Pokud už vás nebaví klasika v podobě keramických obkladů, obložte si stěny sklem – přesněji řečeno obklady z Grafoskla. Na rozdíl od keramiky vám mohou nabídnout vskutku nadstandardní rozměry – vyrábí totiž ve velikostech až 1,45 x 2,80 m. A co víc, Grafosklo umožňuje volbu libovolného dekoru, dokonce použití fotografií z vlastního fotoarchivu, či z fotobanky. Na výběr máte samozřejmě také celou řadu předvolených motivů, které jsou k dispozici v konfigurátoru výrobce.
„Grafosklo vzniká laminací speciální fólie s dekorem pod kalené sklo, které je až pětkrát odolnější vůči bočním nárazům než sklo obyčejné. Jeho rozbití je v běžné domácí koupelně takřka nemožné. Nespornou předností tohoto materiálu je také jeho odolnost vůči vlhkosti a vysokým teplotám. Díky tomu není třeba mít obavy z jeho umístění v koupelnách ani v blízkosti žebříkového radiátoru,“ vysvětluje Petr Paksi ze společnosti J.A.P.

Jak na obklady, aby byly stále jako nové, radí Miroslav Levora, zástupce značky Rako:

  • V koupelně se spojuje hned několik charakterů znečištění – kromě běžného prachu a špíny jde o mastnotu, například z krémů, dále vodní kámen, minerální usazeniny a rez, často i plísně.
  • Vrstvy nečistot je třeba odmývat postupně podle jejich charakteru, univerzální čistič na všechny druhy nečistot neexistuje.
  • Prvním krokem je odmaštění, následně byste měli přikročit k odstranění vodního kamene, rzi a dalších usazenin. Obklady spolehlivě odmastí Rako CL 810, alkalický čistič s pH nad 7,5 (169 Kč/0,75 l). Na vodní kámen a usazeniny působí přípravek Rako CL 804 (129 Kč/0,75 l).
  • Následně byste měli přikročit k odstranění vodního kamene, rzi a dalších usazenin. S krokem číslo 2 vám pomůže přípravek Rako CL 804 na vodní kámen a usazeniny (129 Kč/0,75 l).
  • Třetím krokem je prevence proti plísním ve spárách. Jednou za půl roku vydezinfikujte spáry jakýmkoli dezinfekčním prostředkem, např. typu Savo, čímž zlikvidujete i plísně, které se mohou objevovat ve špatně větraných koupelnách a sprchových koutech.
  • Při používání čisticích prostředků nejde jen o sílu koncentrátu, ale také o čas. Dodržujte koncentraci doporučenou na obalu a nechte chemii působit, než začnete se smýváním přípravku.

Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem

Datum vydání: 2. 8. 2018

Edit: