Děti, léto a zahrada

11

Dětské hřiště Jungle Gym House si postavíte sami – sestava obsahuje montážní krabici, řezivo pro dřevěnou konstrukci hřiště (bez předvrtání) a skluzavku. Součástí je i krycí síť proti kočkám. Cena včetně dopravy 8815 Kč. VLADEKO

 

Je to prosté… Jestli také dumáte, kam s dětmi v létě vyrazit, a stále vám to nějak nevychází, možná budou nejšťastnější, když jednoduše zůstanete doma. Dětem je často jedno, kde jsou, důležité pro ně je, jestli si mají s kým a s čím hrát.

Nebojte se, že na všechny děti platí tvrzení, že jsou stále náročnější, celé dny prosedí u počítače a všechen volný čas tráví ve virtuálním světě. Není to tak, pořád je spousta dětí, které zbožňují hrát si na indiány, postavit si v lese domeček z mechu a klacíků nebo si trochu „zaplazit“ vysokou trávou. A když je navíc nalákáte na novou houpačku, domeček na stromě, prolézačku nebo bazén, nehnou se ze zahrady!

10

Trojmístná zahradní houpačka FE2308 (170 x 153 x 110 cm) má kovovou konstrukci a pevný látkový potah. Stříška je polohovatelná, sedací a opěrný polštář jsou z polyuretanové pěny. Nosnost 200 kg, cena 1499 Kč. Více na www.asko.cz

 

BEZPEČÍ A STABILITA 
To jsou dvě hlavní priority, které rodiče nejčastěji požadují při výběru hracích prvků, houpaček, skluzavek a ostatních hraček na zahradu. Dvojici můžeme doplnit ještě o pevnost a máme tři základní parametry, které musí splňovat všechny hračky a hrací sestavy určené pro děti na zahradu. Všechno ostatní jako vzhled, barva a design je až druhořadé, i když také nesmírně důležité. Zapomenout bychom neměli ani na věkové kategorie, pro které jsou jednotlivé hračky a hrací prvky určeny – co potěší pětileté dítě, to se nemusí vůbec zamlouvat tříletému a obráceně; některé hrací kousky mají určenou minimální věkovou hranici, a dokud jí dítě nedosáhne, neměli bychom jej na ně vůbec pouštět. Svoji roli hraje i charakter dítěte, jeho osobnost a stejně tak i zdraví a fyzická zdatnost, od čehož se odvíjí, jak bude schopno využít všechny zahradní sestavy a hračky, o kterých možná uvažujete. Zároveň buďte při výběru konkrétní prolézačky nebo zahradního domečku soudní a zvažte i velikost pozemku, který máte k dispozici, aby dítě mělo i kolem této atrakce dostatek prostoru na ostatní hry.

12

Trampolína Gilleleje s pozinkovaným ocelovým rámem, voděodolnou skákací plochou a odolnou podložkou z pěny se prodává včetně bezpečnostní sítě (výška 155 cm) a polstrovaných tyčí. Maximální nosnost 150 kg, průměr skákací plochy 305 cm, cena 6998 Kč. JYSK

 

13

Odrážedlo Scrambler Army od Kiddimoto jistě uspokojí malého motorkáře. Nemusíte se o něj bát, protože motorka je balanční a bezpečná, je určena pro děti už od dvou let a díky polohovatelné sedačce s nimi i poroste. Materiál překližka, plast a guma (vše v netoxickém provedení), výška sedadla 33 až 38 cm, řídítek 48 a váží 4,8 kg. Za 2599 Kč koupíte na www.bonami.cz.

 

KONKRÉTNĚ A V DETAILU 
Při koupi pískoviště dbejte zejména na to, z jakého je materiálu – ideální je hladký (bez třísek). Chtějte pískoviště pevné a stabilní, se širokým okrajem, na němž dítě může pohodlně sedět a přitom se pískoviště nepřeklopí. Mělo by mít i ochrannou síťku proti kočkám a psům, stejně tak i kryt proti dešti. Není na škodu zvolit pískoviště se slunečníkem, který bude v horkých dnech k nezaplacení. U houpačky, skluzavky a prolézačky zase pečlivě zkontrolujte všechny spojovací prvky, jestli nejsou ostré nebo nevyčnívají z povrchu, všechny by měly být zapuštěné a zakryté plastovými záslepkami. Vyzkoušejte i sklon skluzavky a její strmost, zamyslete se i nad tím, kde dítě po sklouznutí „přistane“.

14

15

Inspirativní řada zahradnického náčiní pro děti My First Fiskars je nejen bezpečná a kvalitní, ale také v hravých barvách, což malí zahradníci jistě ocení. Kufřík obsahuje dvě lopatky, pilku a štětec. Oblý design umožňuje snadné uchopení, nekluzký materiál zase bezproblémové držení. Víko kufříku lze použít jako podložku na sezení nebo klečení, v zimě pak na sjíždění kopců. Cena 800 Kč. FISKARS

 

16

Bezpečné ukotvení dětské sestavy na nastavitelných zemních vrutech Bayo.s je spolehlivé, montáž rychlá, bez betonování, výkopů a čekání. Konstrukce – kované tělo vrutu, bajonetový spoj, materiál žárově zinkovaná ocel. Vruty lze opakovaně použít a sestavu snadno přemístit. Ceny: vruty od 329 Kč, prodloužení od 215 Kč, koncové patky od 116 Kč. Více na www.bayos.cz.

 

Bezpečná trampolína? 
Všechny děti po ní touží a výrobci to dobře vědí. Trh je zaplaven nejen kvalitními kousky, ale i levnými, u kterých se o bezpečnosti nedá vůbec hovořit. Jak poznáte, že jde o kvalitní a bezpečnou trampolínu? 
◗ má skákací systém z pružných tyčí, nikoliv z klasických pružin 
◗ má skákací plochu s měkkým okrajem bez pružin a kovového rámu 
◗ má aktivní bezpečnostní síť, která skutečně zabrání pádu na zem 
◗ má vnější pružné tyče, které bezpečnostní síť permanentně napínají 
◗ ochranná síť je upletená z odolného a pevného materiálu, aby se neroztrhla 
◗ ochranná síť je plně a spolehlivě uzavíratelná 
Zdroj: www.trampoliny-springfree.cz

17

Nafukovací bazén Sommersol má objem 2000 litrů, průměr 240 cm a stojí 999 Kč. JYSK

 

18

Kostičková věž Příroda a zvířátka je vyrobena z tvrdého kartonového papíru. Velikost největší kostky 15 x 15 cm, cena 386 Kč. www.darkysnapadem.cz

 

19

Indiánské teepee z masivního dřeva a džínoviny. Výška 170 cm, průměr 100 cm, cena 2990 Kč. www.space4kids.cz

 

Pod houpačkou a v místě doskoku by měl být měkký terén, nejlépe trávník, písek nebo mulčovací kůra, které by případně ztlumily důsledky pádu. V těsné blízkosti se nesmějí vyskytovat žádné překážky a ostré předměty, jako jsou prádelní šňůry, dráty, větvě a podobně. Co nejčastěji provádějte kontrolu opotřebení lan a zajištění uzlů, dbejte i na trvanlivost plastových částí. Ostatní hrací sestavy je nezbytné také pravidelně kontrolovat, hlavně jejich stabilitu a ukotvení do země, stejně tak i stav vrutů a šroubků, u dřevěných souprav pak odlupování třísek a případnou hnilobu nebo napadení dřevokazným hmyzem – vždy na začátku sezony a pak pravidelně jednou týdně. A kam hřiště umístit? Pokud je to možné, nejlépe poblíž výhledu z okna. Nemělo by být situováno na přímém slunci, vhodný je polostín. Všechny nové kousky, které na zahradu pořídíte, nechte děti vyzkoušet nejprve pod vaším dozorem, a teprve až si budete vy i oni stoprocentně jistí, že to bezpečně zvládnou samy, máte volno.

20

Přenosná kuchyňka pro děti má vše potřebné k vaření – plotýnky na sporáku, mikrovlnnou troubou a spoustu potřeb k přípravě pokrmů. Všechny díly je možné zavřít dovnitř kuchyňky a snadno ji přemístit. Cena 499 Kč na www.tchibo.cz.

 

21

Kosmickou loď Find & Make z kartonového papíru si sami sestavíte a pak hurá do vesmíru! Jen nesmí moc pršet… Cena 449 Kč. www.darkysnapadem.cz

 

22

Bzzz bzzz… Vysoce účinný přípravek Diffusil Repellent Basic byl speciálně vyvinut pro naši zeměpisnou šířku, a tak spolehlivě odpuzuje komáry, klíšťata a muchničky. Používá se jak na pokožku, tak na oděv i obuv. Na pokožce účinkuje až pět hodin, na oděvu a botách pak až tři dny nebo do vyprání. Cena od 69 Kč (75 ml) do 129 Kč (200 ml).

 

Pár pravidel, když děti chtějí zahradničit… 
◗ Buďte velmi trpěliví a mějte pochopení pro jejich vášeň – povzbuzujte je a chvalte o sto šest, i když předem víte, že z klacíku a písku nic nevyroste. 
◗ Buďte jim příkladem a snažte se je nenápadně dovést k tomu, že vše budou dělat podle vás. 
◗ Dopřejte jim vlastní záhon, který si budou moci osázet, čím budou samy chtít. Určitě by neměl být někde v rohu, ale pěkně viditelný, aby jej nikdo nepřehlédl. 
◗ Vyberte místo, které neohrožují trnité keře nebo květiny (třeba růže). Jasně vyznačte hranice jeho „pozemku“. 
◗ Podstrčte dítěti rychle rostoucí rostliny, které se neustále proměňují a dopřejí mu třeba i chutnou odměnu. Ideální jsou rajčátka, hrášek, fazolky, jahody, dýně nebo cukety. 
◗ Zeleninu můžete doplnit jedlými květinami, třeba lichořeřišnicí nebo měsíčkem zahradním. I nejmenší děti mohou trhat oranžové květy léčivky a zdobit jimi letní saláty nebo koláče a bez obav je sníst. 
◗ Ukazujte jim, jak se zahrada během léta mění, a učte je poznávat i všechny brouky, drobná zvířata a rostliny. 
◗ Vypěstujte si společně živé teepee – zapíchejte do země dvoumetrové tyčky, které nahoře spojíte do tvaru kužele. Pak kolem celé základny vysejte rychle rostoucí fazole nebo jiné popínavky, které za pár týdnů vytvoří dokonalý úkryt. 
Zdroj: FISKARS

23

Z hracího centra Dinoland děti jen tak domů nedostanete. V malém bazénku je totiž ještě skluzavka a sprcha, ke které stačí připojit obyčejnou zahradní hadici a k dispozici mají i plastové míčky a nafukovací kruhy. Za 1699 Kč na www.mall.cz.

 

MALÍ ZAHRADNÍCI 
Pobyt dětí na zahradě nemusí spočívat jen v neplánovaných rošťárnách a šplhání ve větvích, můžete se pokusit je i trochu nasměrovat bohulibějším směrem, ale stále v mantinelech skvělé hry. Odmala je můžete vést k péči o přírodu, kterou si budou trénovat právě na zahradě – založte s nimi malý záhonek, o který se mohou starat, a pokuste se ho dovést ke zdárnému výsledku v podobě jahod, hrášku nebo barevných voňavých kytiček. Nejmenší děti si tak procvičí nejen motoriku, ale naučí se i spolupráci, smyslu pro zodpovědnost, a navíc získají i vlastnoručně vypěstovanou odměnu.

24

Mini Hang žirafa a zebra – závěsná křesla pro děti, nosnost 60 kg, cena 1999 Kč. www.houpacisite.cz

 

 

25

Dětské hřiště Jungle Gym Palace obsahuje nakrácené impregnované řezivo (pro dřevěnou konstrukci hřiště) bez předvrtání, skluzavku, krycí síť na pískoviště, dále žebřík, nástupní žebřík, horolezecké kameny a periskop. Cena 21 165 Kč včetně dopravy. VLADEKO

 

Uložit

Uložit

Uložit

Datum vydání: 20. 8. 2017

Edit: