Moderní zahradní jezírka

Odpoutejte se od klasických zahradních jezírek a představte si jejich moderní alternativu přísných geometrických tvarů. Sluší spíše městským zahradám a ve spojení s udržovanou zelení působí elegantně, někdy až minimalisticky. O jezírko, případně fontánu a vodní rostliny se nemusíte ochudit, ani pokud zahradu nemáte. Stačí terasa a malá vodní plocha se zurčící vodou vám bude dělat radost po celou sezonu.

Voda v zahradě osvěžuje vzduch, vytváří vlhčí mikroklima a zrcadlí okolí, které vypadá díky odrazům světla větší a zajímavější. S ohledem na velikost zahrady mívají jezírka moderního střihu tvar čtverce, obdélníku nebo kruhu a umísťují se do centra zahrady. Vhodná jsou slunná, nanejvýš polostinná místa a ideálním terénem je rovina.

2

Kombinace dvou různých materiálů i dvou výškových úrovní musí být zvolena citlivě.

1

Do větších jezírek se doporučuje zakomponovat nášlapné kameny. Kvůli bezpečnosti se vyvarujte kluzkých materiálů.

OPTIMÁLNÍ ROZMĚRY

Na velikosti jezírka záleží, protože příliš malé v prostoru nevynikne a velká plocha zase vyvolává tíseň a skličuje. Hloubka nádrže by měla být alespoň 70 centimetrů, aby se voda během léta nepřehřívala a nezačaly v ní růst řasy. U rozlehlejších jezírek uplatníte různé architektonické prvky umístěné ve vodě – nášlapné stupně, kameny nebo lávky, aby ale celek působil vyváženě, neměly by zaujímat více než čtvrtinu vodní plochy. Přechod přes vodu musí být bezpečný, nesmekavý a lépe vypadá spíš užší než širší. Zajímavě působí i dvě jezírka v různých výškových úrovních spojená navzájem přepadem.

DOJEM Z MATERIÁLU

Obruba vodní plochy musí odolávat vlhkosti a může být z tropického dřeva, kamene nebo kovu. Materiál by neměl být příliš dominantní a harmonicky působí, když se opakuje i jinde v zahradě. Pro výraznější a tajemnější zrcadlení vody použijte tmavý podklad, materiál nebo nátěr, světlá barva prostor naopak osvěží a zjemní. Nápadná barevnost se k střízlivým moderním jezírkům nehodí, vhodné jsou jedna nebo dvě barvy plus okolní zeleň.

3

Přechod přes vodu by měl být stabilní. Pokud je ze dřeva, vyberte tvrdé exotické druhy – jsou odolné proti povětrnostním vlivům i vlhkosti a nesmírně trvanlivé.

4

Spodní okraj terasy lemuje drobné bodové osvětlení, které současně zdůrazňuje přepad vody do nádrže.

EFEKTNÍ VÝSADBA

Městské vodní ploše sluší okolí, které upoutá. Preferujte menší množství výjimečných druhů po několika kusech, přednost mají vzácné rostliny s nápadným vzhledem. Použít lze i okrasné trávy, bambusy, pomalu rostoucí jehličnany, atraktivně kvetoucí nebo bohatě olistěné trvalky. S barvami je opět vhodnější nehýřit, efektní jsou minimalistické výsadby nebo sousedství nádrže s udržovaným trávníkem. Osázení vlastní vodní plochy např. lekníny se spíše nedoporučuje.

VODNÍ DOPLŇKY

Větší jezírka je možné také ozvláštnit různými vodními prvky. I zde však platí, že čím méně, tím lépe. Vodu do nádrže můžete přivádět například vodním chrličem, který by měl mít ale jednoduchý tvar a moderní design. Voda může stékat po kamenných, skleněných či kovových deskách a oblíbené jsou i vodní sloupy nebo umělé víry. U jezírek pravoúhlých tvarů se také vyplatí investovat do osvětlení.

5

Terasové jezírko nemusí být nutně vyvýšené.

6

Sada terasového jezírka obsahuje vodní nádržku, dekorativní sokl a čerpadlo.

TERASOVÁ JEZÍRKA

Při umístění na terase je možné jezírko pohodlně pozorovat nebo terasu s vodou pomocí mola přímo propojit. Na velikosti terasy přitom nezáleží, takzvaná vyvýšená jezírka se vejdou i na malý kousek rovné plochy. Určitě si ale ověřte, jestli její statika vydrží zatížení navíc. Terasa bývá zpravidla slunná a chráněná před větrem. Přes poledne a časné odpoledne proto zajistěte jezírku polostín, aby se v něm voda příliš nezahřívala a neodpařovala. Počítejte také s přívodem čerstvé vody, čerpadlem a filtry, pomohou vám udržet stabilní kvalitu vody a zabrání šíření řas. Čím menší terasové jezírko máte, tím častěji stav vody kontrolujte.

INSTALACE NÁDRŽKY

Léty prověřené a rychlé řešení představuje pro terasy hotové jezírko. Potřebujete jen trochu fantazie a vkusné obložení. Nádržky jezírka se obvykle vyrábějí z polyetylenu nebo plastu vyztuženého skelným vláknem. Jsou lehké, stabilní a přenosné a mohou být různého tvaru – pravoúhlé, kruhové, ledvinovité, v nabídce jsou i modely s několika zónami různé hloubky. Při instalaci si ohlídejte, aby nádržka byla usazena na terasu přesně vodorovně. Při vyrovnávání nádrž napusťte do třetiny vodou, bude pak pevně stát. Případné nerovnosti srovnejte polystyrenem. Vnější stěny jezírka obložte takovým materiálem, který se na terasu hodí a zapadne do okolí. Na závěr vyvýšené jezírko osázejte. Rostliny vysaďte do sázecích košů naplněných směsí písku a zeminy. Pokud mezi obložením a nádrží necháte mezeru, vyplňte ji půdou a osaďte jako okraj jezírka.

7

Z rostlin vybírejte k terasovým jezírkům hlavně okrasné trávy, bambusy, stále zelené dřeviny nebo zvolte jeden druh poutavě kvetoucí trvalky.

8

Kromě fontány v jezírku si můžete pořídit i malé vodní pramínky přímo na terasu, ideálně dlážděnou. Stačí vyjmout dlaždici, pod úroveň terasy usadit nádrž s čerpadlem a navrch dát kryt a podložku s kamenným motivem. Vrchní kamenná deska, z níž tryská voda, může být opět osvětlená a je možné po ní i chodit.

ZAZIMOVÁNÍ

Jakmile teplota vody v jezírku klesne pod 8 °C, vypněte a zazimujte technologii jezírka a nezapomeňte zkontrolovat trubky, zda v nich nezůstala voda. Čerpadla v hloubce více než 80 cm můžete ponechat, pokud je vyjmete, tak je po vyčistění uložte do vody. Přezimování terasových jezírek závisí na materiálu nádržky a obkladu, který by mohl za mrazu popraskat. Většinu malých terasových jezírek je vhodné přestěhovat na zimu dovnitř, nejlépe na světlé místo s teplotou 5–10 °C. Větší jezírka alespoň přesuňte pod střechu. Všechny zdejší vodní rostliny jsou odolné a mohou promrznout až ke kořenům, tropické však vyjměte a přezimujte v domě.

9

Jaký materiál pro zahradní jezírko vybrat, na co dbát a co si ohlídat při jeho nákupu, jednotlivé kroky výstavby, konkrétní příklady a mnoho dalších informací – to vše se můžete dozvědět z DVD s podrobnými postupy, jak jezírko založit. Zdroj: www.oase-filtrace.cz, foto: VLADEKO

10

Jezírka pravoúhlých tvarů se hodí spíše na terasy malých městských zahrad nebo do atrií než do volného prostoru.

Více informací se nachází v srpnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Uložit

Datum vydání: 23. 8. 2016

Edit: