Dřevěná stavba roku 2020

Již 10. ročník má za sebou anketa Dřevěná stavba roku, kterou vyhlašuje Nadace dřevo pro život.

Posláním této ankety – a koneckonců posláním veškeré činnosti Nadace – je podporovat dřevo jako domácí obnovitelnou surovinu pro každodenní využití, a tím chránit nerostné bohatství naší planety i pro další generace.

 

Fakta a čísla

V jubilejním ročníku ankety zaslali účastníci hlasování z řad laické veřejnosti 56 812 hlasů, mediální dosah ankety (čtenost v tisku, na webu a Facebooku) se přiblížil dokonce k číslu dva miliony. Záštitu nad projektem převzala hned tři ministerstva: Ministerstvo zemědělství jako zlatý partner, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo životního prostředí. Veřejnost mohla hlasovat ve všech kategoriích soutěžní ankety (včetně mimořádné kategorie Zajímavosti ze dřeva), odborná porota hodnotila pouze kategorie Dřevěných konstrukcí, Moderních dřevostaveb a Dřevěných interiérů. Představíme vám vítězné projekty. Zvláštní důraz položíme na kategorie, které se bez prostředně týkají bydlení.

 

A co ročník 2021?

Do 11. ročníku ankety můžetepřihlašovat svá díla právě teď –do konce února. Kdo to stihne dokonce ledna, bude mít slevu 20 %z registračního poplatku. Stavby je možné hlásit v 6 kategoriích, které jsou letos nově rozčleněny (www.drevenastavbaroku.cz). Hlasování veřejnosti i odborné poroty začne 8. března a potrvá jen do 24. března, aby již v dubnu mohly být slavnostně vyhlášeny výsledky. Poté by měla následovat putovní výstava.

 

 

text Vít Straňák foto Nadace dřevo pro život


Dřevěná hřiště malá vítěz veřejnosti

Didaktickou venkovní hernu v pražské čtvrti Krč ideově vytvořila Huť architektury Martin Rajniš (David Kubík, Petr Štambach, Filip Kuchař), realizaci dotáhl Atelier 344. Hlavní nosnou konstrukci této originální polytechnické pomůcky tvoří dřevěné hranoly.

 

Dřevěná hřiště velká vítěz veřejnosti

Město Osek u Duchcova nechalo postavit dvoupatrové 3D bludiště v korunách stromů v roce 2015. Toto první 3D bludiště na světěrealizovala firma Unipark. Jedná se o unikátní systém visutých chodníků, domečků a lanových atrakcí v korunách stromů.

 

Dřevěné konstrukce – návrhy vítěz veřejnosti…

Zábavní park Hradec Králové tvoří propojenou soustavu síťových atrakcí a 3D bludiště v korunách stromů. Tři samostatné sítě jsou vzájemně propojeny chodníčky a lávkami s nástupními domečky. Celková rozloha přes 800 m2, realizace na klíč Unipark.

 

…vítěz poroty

Návrh stavby vinařství Mikrosvín v Dolních Dunajovicích leží v neuvěřitelně krásné krajině. Když v ateliéru HAMR (Huť architektury Martin Rajniš) přemýšleli o tom, jak formovat architekturu vinařství, rozhodli se, že dominantou musí být právě krajina.

 

Dřevěné konstrukce – realizace vítěz veřejnosti

Funpark ve statutárním městě Most tvoří 3D bludiště s rozhlednou. Stavba bludiště se skládá ze 14 sloupů, mezi něž jsou instalovány visuté lávky s překážkami. Vyhlídková věž má základní tvar štíhlého válce výšky 25,5 metru. Realizace na klíč Unipark.

 

Dřevěné konstrukce – realizace vítěz poroty

Loď umělců v Hradci Králové vytváří multifunkční konstrukci letní divadelníscény. Dočasné zastřešení ve tvaru lodi je tvořeno čtyřmi příčnými obloukovými rámy s různou geometrií z lepeného dřeva. Architekt Meetplace, projektant Skála & Vít.

 

Moderní dřevostavby – návrhy vítěz veřejnosti…

Poloroubenku s valašským srdcem realizovala společnost OK Pyrus (projekt Petr Bíza). Rodinný dům pro pětičlennou rodinu je navržen v moderním provedení s náznakem klasické roubenky z Valašska. Sedlová střecha s podlomenicí, kubický tvar garáže.

 

…vítěz poroty

Rekreační rodinný dům v Radčicích naplno využívá výjimečně krásné přírodní scenerie (jižní svah zeleně, daleké výhledy), a proto má v obytných prostorech prosklené stěny na východ, jih i západ. Projekt Huť architektury Martin Rajniš.

 

Moderní dřevostavby – realizace – vítěz veřejnosti

Jednoduchý přízemní rodinný dům sesloupy z douglasky tisolisté má půdorys ve tvaru L a je zastřešen pultovou střechou s přesahy. Provětrávaná fasáda, obvodové konstrukce tvoří Dekpanel. Na stropě cedrové obklady. Realizace Dřevostavby Biskup.

 

Moderní dřevostavby – realizace – vítěz poroty

Novostavba jednotřídky doplňuje stávající budovu MŠ Všetaty Přívory na společném pozemku, který slouží pro venkovní pobytdětí (viz též úvodní foto článku). Návrh reaguje na tvar pozemku tak, aby budova oddělila zahradu od silnice. Prodesi/Domesi.

 

Roubenky a sruby – realizace vítěz veřejnosti

Roubenku v Malých Karpatech si od firmy OK Pyrus nechal postavit Zoltán Demján – první Čechoslovák na vrcholu Mount Everestu (1984). Dřevěná část z masivních lepených hranolů BSH, použito alpské borovicové dřevo.

 

Dřevěné interiéry – realizace vítěz veřejnosti

Na začátku tohoto interiéru nebylo nic. Jen 70 m2 půdního prostoru, trámy, holé zdi a tma. Ovšem v centru Prahy! Nakonec vyhrála dispozice 2 + kk s obytnou galerií. Moderní byt pod střechou realizovala na klíč Kristina Prokšová – KP Interiors.

 

Dřevěné interiéry – realizace vítěz poroty

Mezonet inspirovaný přírodou (dubové dřevo, tmavá břidlice, černá keramika). Ve spodní části se nacházejí pokoje, nahoře obytná část s terasou (viz foto). Klíčovébylo tedy řešení chodby a schodiště jako hlavní komunikace. Projekt Pjure.

Edit: