Interiér pro Renatu: Dva světy

4

V hlavním obytném prostoru se doplňují dvě různá vyladění – zemitá kuchyňská zóna sousedí se vzdušnou elegantní obývací částí. Prostory jsou šikovně propojeny, a zároveň mají jasně definované hranice.

Mladá investorka oslovila architektky z Mooza architecture ve fázi, kdy její panelákový byt 2 + k. k. již prošel první rekonstrukcí. Tehdy došlo k propojení kuchyně s obývacím pokojem a vznikl pěkný otevřený prostor, v této první fázi rovněž vznikla kuchyň. Ačkoli byl prostor propojen, oddělení zůstalo přítomno v odlišných materiálech na podlaze. Architektky se rozhodly jít cestou vymezení dvou různých atmosfér.

1

Původní stav bytu

KUCHYŇ 
Zůstává ve své zemitosti, doplňuje ji hnědočervená výmalba na stěnách a stropu sladěná s kuchyňskou linkou. Výsledkem je tedy pouhé podpoření hodnoty, která zde již byla ve stávajícím stavu. Dala by se vyjádřit klíčovými slovy: intenzivní – intimní – energická – útulná – tmavá. Kuchyňská linka zůstává původní, beze změn.

2

Listy z památníku majitelka zarámováním povýšila na hodnotná originální autorská díla.

3

OBÝVACÍ PROSTOR 
Světlý a vzdušný – takový, jaký je, by měl také zůstat. Veškeré materiály jsou voleny ve světlých krémových odstínech. První housle zde hrají světlé překližky s výraznou kresbou. Jedna z nich se zakulacenými rohy tvoří na stěně dominantní prvek a stává se multifunkčním prvkem, spojuje v sobě poličky, rámečky i dekor na zdi v jednom. Shrnuto klíčovými slovy: elegance – světlo – vzdušnost – meditace – odpočinek. Rozdělení do dvou zón je akcentováno dřevěnou žaluzií přimontovanou ke stěně baru. Architektky vyřešily rovněž zakrytí topení, které je provedeno jako demontovatelné dílce z bílého laťování. Vznikl tu odkládací prostor a parapet na květiny, který původně v místnosti chyběl.

5

Užitná plocha hlavního obytného prostoru bytu v Lysé nad Labem měří 25 m2. Pro obývací zónu vybíraly architektky mezi odstíny krémových barev.

6

 

7

8

Mooza architecture 
Petra Bíšková (vpravo) a Klára Císařovská (vlevo) založily studio Mooza architecture v roce 2013 na základě předchozí spolupráce a vzájemného porozumění. Obě absolvovaly FA ČVUT v Praze a sbíraly své zkušenosti také v zahraničí (Nizozemsko, Španělsko, Německo). Rozdílnost jejich povah a přístupů paradoxně podporuje harmonii jejich návrhů, které s hlavou v oblacích stojí pevně na zemi. Nabízejí komplexní služby na poli architektury a designu – od projektu rodinného domu až po hřebíček do zdi při realizaci interiérů. 
Vybrané realizace: 
◗ Rekonstrukce podkrovního bytu, Praha-Strašnice
◗ Interiér mezonetového bytu, Praha-Holešovice
◗ Interiér pronajímatelného baru s kanceláří, rekonstrukce stodoly
◗ Interiér café baru Pátý přes devátý, Praha-Kampa
◗ Interiér restaurace Družba, Ostrov
◗ Interiér pizzerie Diego, Česká Lípa
◗ Interiér prodejny RC modely, Praha 
Motto: „Ručíme za osobní a nápaditý přístup. Váš záměr je pro nás výzvou. Dotáhnout ho do konce vám pomůžeme klidně i vlastníma rukama!“ 
Kontakt: Mooza Architecture Přístavní 32, Praha www.mooza-arch.cz

9

Zdroj: autorská zpráva

Datum vydání: 17. 6. 2015

Edit: