Dvojnásobná porce bydlení

Kdyby rodinný dům nepřipomínal garáž, byl by dávno prodaný. Jeho potenciál objevila až interiérová designérka, která se majitelům postarala o návrh přestavby a interiéru.

Jana s Petrem před časem koupili v Čakovicích – části Prahy 9 – zachovalý bungalov ze sedmdesátých let minulého století. Pozemek, zahrada se vzrostlými ovocnými stromy i umístění domu byly vyhovující, vadila malá užitná plocha a zastaralá dispozice. Po kompletní rekonstrukci trvající dva roky získala rodina se dvěma malými dětmi mnohem větší dům a nový moderní domov.

1

3

Výrazným prvkem zrekonstruované stavby jsou venkovní schodišťová hala a obklad fasády z tepelně upraveného dřeva Thermowood.

NA DOBRÉM ZÁKLADU MŮŽETE STAVĚT

Když se mladí manželé rozhodovali, jak vyřešit bydlení, zaměřili se na hledání rodinného domu, který by mohli úměrně financím zrekonstruovat. Ten, který našli na internetu, měl pár výhod, byl v dobrém místě, ale nebyli si jím jistí. Požádali o radu interiérovou designérku, s níž se už jednou pracovně potkali a znali její práci. „Kristina Prokšová nás víceméně přesvědčila o koupi, za což jsme jí vděčni. Navrhla dokonce studii a podle jejího návrhu architekt ve spolupráci se statikem připravili dokumentaci pro stavební povolení,“ upřesňují manželé. Přízemní stavba s rovnou střechou nesla některé architektonické prvky té doby – kupříkladu výrazný kamenný obklad fasády nebo tehdy oblíbený půdorys do L. Právě s ním a obvodovými zdmi se v novém projektu počítalo, vše ostatní totiž zmizelo. Na posílených základech se začal stavět prakticky celý nový a tentokrát patrový dům.

4

V obývacím pokoji zůstaly i po rekonstrukci dvě výškové úrovně podlahy i kruhový otvor ve zdi. Dominantou prostoru je obraz od malíře Jana Friede, podlaha z masivního merbau.

5

7

Kuchyňský nábytek je kombinací matného laku a ořechové dýhy a podle návrhu designérky vyrobený na zakázku, osvětlení je od výrobce Opple. Tapetu nad pracovní linkou z kolekce Sanderson–Dandelion Clock chrání skleněná deska.

8

DISPOZICE PRO DALŠÍ STOLETÍ

V domě s výhodnou orientací k jihozápadu mají některé obytné místnosti okna na obě strany, tím pádem je v nich během dne příjemné osvětlení. Po rekonstrukci a přidáním podlaží získali majitelé 230 m2 užitné plochy. V předchozím stavu byla například v místě dnešní šatny malá kuchyň, díky přestavbě je tu pět pokojů včetně jednoho pro hosty a dvě komfortní koupelny. Nechybí ani dostatečné úložné prostory, do podsklepené části domu se vešlo technické zázemí. Čtyřčlenná rodina užívá prostornou kuchyň s jídelnou. Kristina Prokšová ovšem zopakovala některé prvky z bývalé stavby. Líbil se jí velký kruhový otvor ve střední zdi. Stejně se tu znovu objevily dvě výškové úrovně podlahy velkého obytného prostoru přízemí, které dělí kuchyňskou část od odpočinkové. Do rohu, v němž se potkávají obě křídla domu, přibyla prosklená schodišťová hala, která je výrazným prvkem fasády, zároveň se na schodišti výborně daří květinám.

9

10

11

K domu po rekonstrukci přibyla schodišťová hala, v níž se daří květinám. Konstrukce a zábradlí jsou z oceli, schodišťové stupně z masivního dřeva – vše vyrobeno na zakázku.

21

1 patro: 1 – chodba 10,36 m2, 2 – ložnice 19,22 m2, 3 – dětský pokoj 14,15 m2, 4 – dětský pokoj 15, 5 m2, koupelna – 10,80m2, 6 – ložnice 20,74 m2

22

Přízemí: 1 – zádveří 3,34 m2 + chodba 7,20 m2, 2 – šatna 5,24 m2, 3 – komora, 4 – koupelna 5,95 m2, 5 – prádelna 4,26 m2, 6 – schodiště 6,50 m2, 7 – sklad 2,82 m2, 8 – kuchyň 7, 63 m2, 9 – galerie 8,58 m2, 10 – obývací pokoj 28,74 m2, 11 – terasa

CHAMELEON, KTERÝ NEMĚNÍ BARVU

Jednoduchou architekturu domu oživil také obklad fasády horního patra. Designérka zvolila tepelně zpracované, tedy odolnější dřevo Thermowood. V interiéru respektovala přání majitelů a držela se přírodního scénáře při volbě materiálů i barev. Použila opět dřevo, harmonické tóny bílé, smetanové, hnědé, syté barvy tu fungují jako dynamické, ale nerušivé akcenty. Manželé mají rádi klidné barvy, Petr miluje ničím nepřikrášlený styl exotického Bali, odkud si několikrát přivezl inspiraci a různé dekorační předměty. „Když máte podlahu, máte víceméně daný styl interiéru,“ je přesvědčená Kristina Prokšová. Do obytné části přízemí proto vybrala tropickou dřevinu merbau, která je nejenom vysoce kvalitní, ale může připomínat také exotické dálky. Nevšední atmosféru v obývacím pokoji doplňuje báječný a věčně zelený chameleon na velkoformátovém obrazu od malíře Jana Friedeho.

12

V ložnici rodičů také převládl útulný styl, který je kombinací předmětů z bazarů, suvenýrů z cest, nábytku vyrobeného na míru a z IKEA. Na podlahu majitelé zvolili vlněný koberec, starým rámem z bazaru „prolétává“ motýlí dekorace z Living Art.

13

14

15

Dětské pokoje jsou v patře domu, vybavení je kombinací repasovaného nábytku po majitelce a kusů z IKEA.

DESIGN OD SRDCE

Designérka se snažila uvnitř domu udržet neutrální základ, k němuž se hodí různé dekorace, hlídala střídmou barevnou paletu. Navrhla kuchyňskou linku, na níž kombinovala barvu a ořechovou dýhu. Majitelům pomáhala při výběru zařízení do pokojů i do koupelen. Věci z bazarů – kupříkladu masivní obrazový rám v ložnici, jsou kontrastem k modernímu designu i exotickým doplňkům. „Mám ráda tvar srdce, proto jich mám doma několik. Podařilo se mi přesvědčit Kristinu, aby něco vymyslela i do koupelny. Z oblázků z dovolené proto vytvořila dekoraci na stěnu, která mi pokaždé zpříjemňuje koupání,“ dodává majitelka.

16

17

18

19

Koupelna v patře je zařízená v přírodním stylu, originálně působí velké zrcadlo zarámované ve zdobném rámu, sanita je od fi rem Duravit a Kolo. Designérka vytvořila dekoraci na přání majitelky – srdce z přírodních oblázků.

20

Do koupelny v přízemí se vešel i prostorný sprchový kout. Sanitu majitelé vybrali od výrobce Villeroy&Boch. Zajímavým kontrastem k hladké sanitě a velkoformátovému obkladu je masivní deska pod umyvadlem.

23

Zádveří a prostor předsíně dělí zástěna vyrobená na míru.

 

 

6

Kristina Prokšová,
interiérová designérka

Majitelé se rozhodli pro nejekonomičtější variantu, a to kompletní přestavbu domu, víceméně jeho demolici a zachování původního osazení na parcele. Snažila jsem se navrhnout fungující dispozici odpovídající moderním požadavkům na bydlení a zvětšit užitnou plochu. Styl interiéru jsem přizpůsobila architektuře domu i požadavkům na přírodní materiály a barevnost.“
Kontakt: tel.: +420 775 907 879 kristina@kp-interiors.cz 

Uložit

Edit: