Ekonomické stavby: účelné pro obyčejné lidi

Kristýna, Katka a Ekonomik. Tři zdánlivě obyčejné domy. Domy, které si můžete dovolit – ne jen o nich snít! Podívejte se s námi tentokrát na trochu jinou inspiraci pro vlastní rodinné bydlení.

1. Krásná Kristýna

Co se na realizaci tohoto bungalovu změnilo oproti původnímu projektu?

I když klient a jeho manželka konzultovali se stavbyvedoucím téměř každý zásadní krok, změnilo se toho málo. Jednou z důležitých změn byla realizace venkovních rolet, které si majitel velmi pochvaluje. Tvrdí dokonce, že si dnes bez nich nedokáže svůj dům vůbec představit!

S klienty zůstáváte v kontaktu i po dokončení stavby. Co svému domu majitelé říkají?

Myslíte konkrétně majitele Kristýny 27? Jsou spokojení. Pár detailů by prý dnes udělali jinak, ale celkově jsou pyšní na to, jak se dům povedlo naplánovat a zrealizovat. A snad to nebude znít neskromně, když řeknu, že hrdí na vý- sledek jsme i my. Ostatně tak to má být!

Jde o bungalov 4 + kk se dvěma zrcadlově symetrickými ložnicemi pro děti. Hrálo v rozhodnutí klientů roli, že mají dvojčata?

Určitě to ovlivnilo výběr konkrétního domu. Ale myslím, že podstatným prvkem bylo také to, že všechny obytné místnosti jsou orientovány k jihu a do zeleně. Z obýváku i ložnice rodičů je navíc přímý výstup na zahradu. Dům není přehnaně velký, ale nic mu nechybí. Má dvě koupelny s oknem, přičemž do jedné se vstupuje přímo z ložnice a druhá je určena dětem. Praktické je i to, že v části pro děti je samostatné WC. Bungalov je velmi světlý i díky bohatému prosklení do zahrady.

Vizitka domu

 • Dispozice: 4 + kk
 • Rozměry: 14,9 x 7,9 m
 • Zastavěná plocha: 117,6 m²
 • Užitná plocha: 97,7 m²
 • Cena luxusního provedení na klíč: 3 200 000 Kč

Martin Protiva

místopředseda představenstva EKONOMICKÉ STAVBY

„Rodinný dům Kristýna 27 jsme pro klienta stavěli na klíč. Dost spěchal, protože důvodem stavby bylo, že se mu narodila dvojčata. Chtěl jim zajistit pohodové dětství v bungalovu se zahradou. Klient si nás vybral na základě referencí, ale myslím, že ho přesvědčil především široký výběr domů a rozsah služeb, které nabízíme před i po dokončení stavby. Komunikace s ním byla od začátku příjemná: buď přes mail, nebo v naší fi remní kavárně. Když začala vlastní stavba, byl na ní prakticky denně a vše konzultoval se stavbyvedoucím. Několik věcí se na základě toho změnilo, ale myslím, že výsledku to prospělo.“

2. Praktický Ekonomik

Mimořádně zdařilou stavbu se skvělým poměrem ceny a velikosti představuje dvoupodlažní rodinný dům Ekonomik N14. „Tento dům jsme svým milým klientům postavili v Klatovech,“ říká Martin Protiva ze společnosti Ekonomické stavby. „Celá stavba má potřebný prostor i světlo, ale srdce nám doslova poskočilo ve speciální místnosti, která je střídavě ateliérem a pánským pokojem. Výborný nápad majitelů, který jsme se pokusili taky výborně zrealizovat.“

Vizitka domu

 • Dispozice: 5 + 1 s garáží
 • Rozměry: 10,25 x 11,40 m
 • Zastavěná plocha: 93 m²
 • Užitná plocha: 144,80 m²
 • Cena na klíč: 3 750 000 Kč

3. Katka od Boskovic

„Bydleli jsme ve dvougeneračním domě společně se synovcem a jeho rodinou,“ vypráví paní Eva příběh, proč se rozhodli pro stavbu lehce upraveného domku Katka 15 od Ekonomických staveb. „Věděli jsme, že bychom raději vlastní domek se zahrádkou. Nic velkého, ale NAŠE a někde na vesnici.“ Hledali levnou stavbu na klíč a firmu, která jim zajistí další služby s tím spojené (projektová dokumentace, vyřízení stavebního povolení, financování). „Hned po předání domu to byla velká radost a euforie. Teď už si užíváme klid a pohodu, bavíme se na zahrádce a vzpomínáme, co jsme během necelého roku stavby prožili.“

Vizitka domu

 • Dispozice: 3 + 1
 • Rozměry: 9,5 x 6,8 m
 • Zastavěná plocha: 64,6 m²
 • Užitná plocha: 50,3 m²
 • Cena luxusního provedení na klíč: 2 400 000 Kč

 

Text: VÍT STRAŇÁK
Foto: ARCHIV EKONOMICKÝCH STAVEB

Datum vydání: 9. 11. 2020

Edit: