Inspirujte se: Černá svítidla jsou trendy

Černá barva je vnímána jako barva luxusu a elegance. Navíc jde o neutrální barvu, takže se skvěle kombinuje se všemi ostatními barvami. Nepřekvapí tedy, že je v interiéru hojně využívaná. Ale u černé dvojnásob platí, že více je méně, takže místo černých stěn nebo černého nábytku se v této temné barvě nyní nejčastěji používají doplňky, kam spadá i osvětlení.

Jak vysvětluje designérka Monika White, černé doplňky dodají interiéru pocit hloubky, luxusu a hlavně celý prostor sjednotí. „Skvěle například vypadá černá lampa, černý polštář a černá kameninová mísa. Ačkoliv jde o různé materiály, stále vnímáte stejnou barvu. Černá vše opticky propojí.“

Pokud se zaměříme na kuchyň a obývací pokoj, u nichž lidé design řeší nejčastěji, je nyní trendy nábytek v bílé barvě a dřevodekoru, ke kterému se právě černé doplňky, ať už jde o úchytky, vodovodní baterii, podsedáky na židli, polštáře na sedačku nebo osvětlení krásně hodí a oživí ho. Navíc některá černá svítidla bývají ještě z vnitřní strany stříbrná, zlatá nebo měděná, což ještě zvyšuje jejich zajímavost a vytváří krásný kontrast.

LED závěsné svítidlo LINEARE, foto: www.e-light.cz

Kam černá svítidla použít?

Černé lustry, ať v podobě jednoho velkého svítidla, nebo více malých světel, jsou vhodné nad jídelní, případně konferenční stůl. Je dobré při tom pamatovat na to, že ke kulatému stolu se hodí více kulaté či zvonovité svítidla, zatímco k obdélníkovému stolu zase světla čtvercová, obdélníková a lineární.

Černé stojací lampy, ať již obloukové, na trojnožce, nebo které vypadají jako zvětšené stolní lampy, jsou tím pravým k sedačce nebo ke křeslu. Díky své velikosti se stanou výrazným prvkem interiéru.

A útulnou atmosféru v obývacím pokoji navodí i černé stolní lampy. Buď mohou být jen v dekoračním provedení, nebo v pohyblivým ramenem, abyste si světlo mohli nastavit podle potřeby a nekazili jste si při čtení oči.

Stojací lampa ANGERS, foto: www.e-light.cz

Do tmavých interiérů je potřeba více světla

Přijde vám, že svítidla a doplňky v černé barvě jsou pro vás moc málo? Chtěli byste barvu noci mít v interiéru zastoupenou ve větším množství, ale na druhou stranu se obáváte, že prostor se tím příliš opticky zmenší? Podle designérky Zuzany Fašungové, které v rozhovoru pro czechdesign.cz radila, jak s černou barvou v interiéru pracovat, je alfou a omegou správné nasvícení. Když tedy například toužíte po černé kuchyňské lince, je potřeba ji dostatečně nasvítit bodovkami nebo LED pásky a to nejen v oblasti pracovní plochy, ale také třeba ze spodu soklu nebo použít směrová stropní svítidla.

Tmavý nábytek do kuchyně je potřeba dostatečně osvětlit, foto: Shutterstock

Komerční prezentace

 

Edit: