Jak bydlí Eliška Podzimková

Animátorka, ilustrátorka a fotografka Eliška je známá nejen svým posledním počinem: fotoilustracemi pro knížku Malý princ a související interaktivní výstavou. Bydlela v New Yorku, ale teď se těší zpět do Dobřichovic!

Co pro vás znamená slovo domov?

Místo, kam se vždycky těším. Je to pro mě určitě byt na Letné, ale zároveň i trochu dům rodičů v Dobřichovicích, kterému pořád říkám domov.

Proč máte ráda Dobřichovice?

Vyrůstala jsem tam. Je to nádherná lokalita, kousek od Prahy, plná různých aktivit a možností. Komunita v Dobřichovicích je velmi silná a stále někdo vymýšlí různé dobřichovické akce, které naše město krásně oživují. Bydlela bych tu ráda v nějakém domečku blízko lesa.

Odráží se na podobě vašeho bytu nějak vaše profese?

Asi ano. Ale zároveň i to, v čem mě vychovali rodiče. Náš dům byl vždycky plný pokladů z cest a výrobků kamarádů. Já v tom u sebe pokračuji a baví mě ty věci sbírat. Na někoho může být náš byt přeplněný, ale nám je v tom dobře a při pohledu na ty všechny věcičky se nám vybavují vzpomínky, které se k nim vážou.

Trávíte hodně času prací doma?

Jasně. Pracuji z domova anebo se seberu a jedu k rodičům na zahradu, aby Jonáš mohl být venku a já taky. Občas dokonce pracuji u nás na Letné na střeše…

Sbíráte něco, co si doma vystavujete?

Mám malou sbírku kšiltek. Vždycky, když někam vycestujeme, hledám tu, co by vystihovala ono místo, a baví mě ji hledat. Nejde to vždycky, ale už jich pár je. Z New Yorku, Tel Avivu, Ljublaně, Londýna, Paříže a každá je trochu spojená s náladou okamžiku. A ráda si vozím různé dekorace z míst, kam se podíváme. Africké masky ze Zanzibaru, výtvory kamarádů a mámy výtvarnice nebo třeba poklady z blešáků ze světa. A ráda bych doma měla víc rostlin, ale neumím se o ně starat. Není to pes, který si řekne, když má hlad… Prostě mi to nějak nejde.

Umělkyně všeho druhu Eliška

  • V roce 2014 absolvovala Filmovou akademii Miroslava Ondříčka v Písku.
  • Dokreslovat ilustrace do fotografií začala na gymnáziu, kdy jí bylo diagnostikováno nádorové onemocnění. Spolupracuje s organizací Můj nový život, která pomáhá dětem s onkologickým onemocněním.
  • Od září 2014 do října 2015 žila a pracovala jako specialista pro marketingový obsah na New York Film Academy. K jejím zahraničním pracovním úspěchům patří video a dokreslené ilustrace pro kuchaře Jamieho Olivera nebo ilustrace pro americký Vogue magazín.
  • Do svých 22 let bydlela v Dobřichovicích v domě s obří zahradou u lesa. Pak rok v New Yorku a nyní žije už 4 roky v Praze na Letné.
  • „Bydlím v pronájmu se svou partnerkou a psem Jonášem. Je to menší byt 2 + kk, ale ve skvělé lokalitě a nám to zatím bohatě stačí. Dokonce jsme občas klubovna pro naše přátele.“

Tuto návštěvu fotil Dereck Hard v rámci pravidelné série „LIVI‘N“ pro redbull.cz.

TEXT: VANDA JESENSKÁ A DERECK HARD
FOTO: DERECK HARD/RED BULL.CZ

Datum vydání: 21. 5. 2020

Edit: