Jak se pojistit proti vykradení

Při pojišťování majetku rozhodně nestačí sjednat si pojistku jen proti přírodním živlům. Mezi pojistnými riziky je třeba mít také odcizení a vandalismus. Ostatně pojištění proti tomuto riziku doporučují na jednom z prvních míst mezi všemi riziky snad všechny pojišťovny.

Vichřice, povodeň či požár jsou přírodní živly, které mohou váš domov zničit během několika málo minut. Velké škody v domácnosti ale často dokáže nadělat i živel zvaný člověk, a to třeba vandal nebo zloděj. Pojďme si shrnout to nejzákladnější, co byste o pojištění proti vykradení měli vědět, abyste si jej sjednali dobře a v případě nešťastné události vám bylo k užitku.

Pojistit si dům či domácnost?

Hned na začátku je určitě vhodné si ujasnit rozdíl mezi pojištěním domu a domácnosti, protože z toho následně i vyplývá, kdy se pojišťujete proti riziku odcizení. Obojí typ pojištění je třeba. Každá z těchto pojistek ale chrání váš domov jinak. Zatímco pojištění domu, respektive nemovitosti, se týká všech stavebních součástí vašeho domova, tedy zdí, podlah a stropů a všeho, co je pevně přidělané a není tak možné to odnést, pojištění domácnosti zahrnuje vše ostatní, to znamená odnositelné vybavení domácnosti. A to je přesně to, co zajímá právě zloděje. Patří sem nejen věci osobní potřeby, šperky, elektronika či ceniny, ale také všechno oblečení, nábytek i sportovní či dílenské vybavení. V dobře nastavené pojistce se to týká i věcí, které máte uložené na zamčené půdě nebo ve sklepě. Proti odcizení vašich věcí se tak pojišťujete především v pojistce domácnosti. A právě ta stačí i pro dočasné bydlení těm, kdo jsou v bytě i jen v pronájmu.

 

Dva principy u pojištění proti krádeži

Základem pro to, abyste si mohli být jisti, že vás chrání pojištění rizika proti krádeži, je mít svůj majetek i dostatečně fyzicky zabezpečený. Pokud zapomenete doma otevřené okno, nezamknete dveře nebo necháte věci jen tak položené u domu či na terase, s největší pravděpodobností nic od pojišťovny vyplaceno nedostanete. Hlavním principem pojištění proti zlodějům totiž je, že musíte udělat vše pro to, abyste odcizení svých věcí zabránili. Dalším pak je, že pro uznání škody způsobené krádeží musí pachatel prokazatelně překonat překážku, tedy například vylomit zámek nebo rozbít okno.

 

Stupně zabezpečení domácnosti

Pojišťovna ovšem zabezpečení, kterým chráníte svůj majetek, při sjednání pojistky vůbec nijak nezkoumá. „Je to důležité až při řešení škody. V tomto případě se řídíme zabezpečovací tabulkou, ve které popisujeme, kolik maximálně vyplatíme za škodu při dané úrovni zabezpečení,“ vysvětluje Nela Maťašaje z pojišťovny Direct. Podobné tabulky, které stanovují jednotlivé způsoby zabezpečení a podle nich i limity pojistného plnění, má v pojistných podmínkách také ČPP a ČSOB Pojišťovna. To podle Renaty Čapkové z ČPP znamená, že pokud bude pojistnou smlouvou stanoven limit pojistného plnění na odcizení ve výši 200 000 korun, pojistitel požaduje, aby například vstupní dveře byly uzavřené a uzamčené běžným zámkem. U vyššího limitu třeba 500 000 korun již pojistitel požaduje, aby vstupní dveře byly uzavřené a uzamčené nejen běžným zámkem, ale i zámkem přídavným. Tyto limity se odvíjejí od charakteru a kvality konstrukčních prvků zabezpečení, které pachatel v době vzniku pojistné události musel překonat. „Pokud pachateli stačilo vylomit visací zámek, tak je limit pojistného plnění mnohem nižší než v případě, kdy musel překonat bezpečnostní dveře s pětibodovým rozvorovým zámkem, a navíc ještě vyřadit poplachový systém,“ doplňuje Petr Milata z ČSOB Pojišťovny.

 

Jak se dá pojištění proti odcizení sjednat a na co nezapomenout

Ve většině pojišťoven můžete pojištění domácnosti s rizikem proti odcizení pořídit prostřednictvím hned několika kanálů. Třeba u ČSOB Pojišťovny to jde nejen na pobočkách samotné pojišťovny, ale i u dalších společností ve skupině, jako je banka nebo stavební spořitelna. „Pojištění lze samozřejmě sjednat také online nebo telefonicky na infolince, popřípadě na webu pojišťovny lze zanechat i telefonní číslo pro zpětné zavolání,“ vypočítává Milata. Současně doporučuje, aby si každý, kdo má doma hodnotnější věci, všechny takové předměty nafotil a pečlivě si k nim na bezpečném místě uložil také doklady o zaplacení.

 

Vykradli vás?

„V případě, že vás již vykradli, zavolejte co nejdříve policii. Ihned zablokujte odcizené kreditky a ohlaste krádež odcizených dokladů, aby je zloděj nemohl zneužít. Poté si vše vyfotografujte, včetně místa vniknutí, vytvořte seznam odcizených věcí a s tímto seznamem, protokolem od policie a fotodokumentací kontaktujte pojišťovnu,“ uzavírá Petr Milata.

 

Desatero: Jak se co nejlépe chránit proti vykradení

  1. Zamykejte dveře a zavírejte okna, i když jdete jen na pár hodin pryč.
  2. Volně stojící kola, sekačky a další dražší vybavení na dvorku, zahradě či balkonu ukliďte nebo alespoň zamykejte k pevné části domu, plotu apod.
  3. Pořiďte si lepší základní ochranu svého domova – dveře vybavené bezpečnostním zámkem nebo rovnou certifikované bezpečnostní dveře. Při sjednávání pojistky za to sice slevu většinou nezískáte, při vykradení ale dosáhnete na vyšší limit pojistného plnění.
  4. Promyslete, zda si nepořídit i další bezpečnostní prvky, jako jsou mříže na sklepní okénka, alarm, světla s čidly na pohyb.
  5. Pokud máte doma majetek vyšší hodnoty, stojí za to zvážit i pořízení poplachového zabezpečovacího a tísňového systému propojeného na přijímací centrum s dojezdem kontrolní hlídky.
  6. Projděte si celý byt a udělejte si zevrubný přehled věcí, které vlastníte. Z toho můžete i lépe odhadnout, na kolik byste si měli stanovit pojistnou částku, abyste si v případě škody mohli tyto věci znovu pořídit.
  7. Ty nejdražší věci si také nafoťte a doklady k nim včetně účtenek si schovejte na bezpečné místo do trezoru nebo mimo domov.
  8. Opravdu nákladné věci byste měli mít uschované v trezoru nebo v bezpečnostní schránce v bance.
  9. Nechlubte se drahým vybavením před cizími lidmi ani na sociálních sítích a objasněte toto pravidlo i dětem.
  10. Pokud cestujete mimo domov, neavizujte to na sociálních sítích ani se o tom zbytečně nikde nezmiňujte.

Příběh s kolem


Drahé kolo na balkoně, nebo naopak ve volně přístupném sklepě není zrovna dobrý nápad. Zkušené partičky zlodějů už to mají nacvičené a majiteli vzápětí nezbyde nic jiného než oči pro pláč. Ostatně kdysi se o tom sám přesvědčil také jeden z českých populárních herců, který takto parkoval svůj drahý bicykl na lodžii v osmém patře pražského panelového domu. Zatímco rodina spala, zloděj se na lodžii bez větších problémů slanil, kolo spustil parťákovi dolů do přízemí a zase zmizel přes střechu. Pro hereckou legendu pak bylo opravdu velkým překvapením nejen samotné zmizení kola z osmého patra, ale i to, že pojišťovna mu nedala ani korunu. Podle verdiktu pojišťováků totiž zloděj nepřekonal žádnou bezpečnostní překážku. Herec totiž po pravdě přiznal, že kolo neměl uzamčené ani k zábradlí a podle pojišťovny tak šlo snadno odnést.


Tři nejčastější rizika, na která si lidé pojišťují domácnost i dům:
1. Živel (vichřice, krupobití, požár, blesk, voda z potrubí…)
2. Záplava a povodeň
3. Odcizení a vandalismus


text Věra Tůmová foto Shutterstock

Datum vydání: 29. 8. 2023

Edit: