Jako od slunce

Co mají společného akumulační kamna, podlahové topení nebo elektrický infrapanel se sluncem? Odpověď je jednoduchá: způsob, jakým nás zahřívají.

Čím to je, že nás sluneční paprsky dokáží ohřát i za mrazivého počasí? Odpověď je opět jednoduchá. Slunce vyzařuje infračervené paprsky, které nezahřívají vzduch, kterým procházejí, ale přímo předměty, na které dopadají. A samozřejmě i na osoby. A slunce jako nejsilnější infračervený zdroj tepla to dokáže, i když je teplota vzduchu hluboko pod bodem mrazu.

Proudění a sálání

Všichni víme, jak je příjemné ohřát si ruce od sálajícího ohně v krbu či třeba kamen, když je nastavíme teplým infračerveným paprskům… Je to jiné, než jenom přijít do vyhřáté místnosti. Odborně řečeno, sálavé teplo navodí rychleji pocit tepelné pohody. Teplo se totiž přenáší dvěma způsoby. Sáláním, tedy právě zmíněným přímým dopadem tepelných paprsků, a konvekcí, tedy přímým ohříváním vzduchu. V prvém případě pohltí většinu tepelných paprsků stěny, podlaha, nábytek a teprve následně se ohřívá vzduch. Při konvekčním ohřevu stoupá teplý vzduch od zdroje tepla vzhůru a ochlazený se vrací zpět – tímto prouděním se postupně ohřívá vzduch v celé místnosti. Každý zdroj tepla má svou složku konvekční a sálavou, které však nejsou zastoupené ve stejném poměru. Podívejme se na ty, kde převažuje složka sálavá.

Topné fólie Ecofilm lze instalovat velmi snadno přímo pod plovoucí podlahu, s použitím doplňkových podložek HEaT-PaK je možné je instalovat pod PVC a koberce. fenixgroup.cz

Proč sálat?

Jak bylo řečeno, díky sálavým paprskům zahřívajícím přímo osoby se dosáhne okamžitého pocitu tepla, sálavé teplo má pozitivní vliv na fyzické i duševní zdraví člověka, zároveň i na příznivější mikroklima v místnostech. Studený vzduch se totiž nehromadí u podlahy a teplý u stropu, jak je tomu u konvekčního způsobu šíření tepla, vzduch necirkuluje, nevzniká průvan, nevíří a nepřepaluje se prach. Ale pozor, infračervené teplo se šíří prostorem stejně jako světlo, narazí-li tedy na překážku, bude za ní chladněji podobně jako ve stínu. Na to je nutno pamatovat při rozmísťování otopných těles i nábytku.

Kamna jsou klasika

Typickým představitelem zdroje sálavého tepla jsou akumulační kachlová kamna. V současné době nemusíme volit přímo ta klasická, ale můžeme si vybrat z mnoha typů krbových kamen či obestaveb krbových vložek. Kromě vzhledu se budou lišit podílem sálavé složky, nejvíce jí nabídnou těžká akumulační kamna, jiná řešení budou kombinovat sálání s konvekcí. Jednou z výhod sálavých kamen je, že vytvářejí takzvané vertikální teplotní zóny. Zní to velmi odborně, ale zcela jednoduše to znamená, že čím blíže u kamen, tím tepleji. Můžeme si tedy vybrat, jaká teplota nám právě vyhovuje, protože lidské tělo potřebuje k různým aktivitám i podle momentálního rozpoložení různou teplotu a nemusí nám tedy vždy vyhovovat komfortní neměnné teplo. To může dokonce snižovat naši schopnost adaptability na chlad.

Desková otopná tělesa Kermi therm-x2 díky inovativní technologii x2 – sériovému průtoku desek radiátorů – nejenže ušetří energii, ale vytvoří až o 100 % více příjemného sálavého tepla. Doba náhřevu radiátoru je až o 25 % kratší. Díky těmto kladům je radiátor optimální pro moderní zdroje tepla, zejména pro tepelná čerpadla. kermi.cz

Sálavé plochy

Velkou oblibu si získaly velkoplošné systémy vytápění, kde tvoří otopnou plochu podlaha a stále častěji stěna či dokonce strop. Mohlo by se zdát, že stropní vytápění není vhodné, vždyť přece teplý vzduch stoupá vzhůru, a u hlavy tedy bude horko a u nohou chladno. Avšak není tomu tak, protože sálavý strop stejně jako slunce vyzařuje infračervené paprsky směrem dolů. Pak je pohlcují stěny, podlahy i vše, co je v místnosti včetně lidí. Navíc mají nejvyšší podíl sálavé složky a topná plocha je k dispozici bez omezení.
Velkou výhodou plošných sálavých systémů je zejména rovnoměrné rozložení teplot v místnosti i to, že díky převažujícímu sálavému teplu zajišťují pocit tepelné pohody při nižších naměřených teplotách. Jako hlavní zdroj tepla nacházejí uplatnění zejména v domech s malou tepelnou ztrátou, které se snadno vytopí i při nízkých teplotách otopných ploch.

Elektřina i voda

Velkoplošné systémy mohou být elektrické nebo teplovodní. U elektrických jsou zdrojem tepla odporové topné kabely, rohože či fólie. V nízkoenergetických či pasivních domech mohou být hlavním zdrojem tepla, často se však využívají i pro lokální ohřev například v koupelnách. Jejich výhodou je schopnost rychlé reakce na změnu venkovní teploty i nahodilé tepelné zisky, ze slunečního záření, tepla z krbu nebo z kuchyně, což přispívá k úsporám nákladů na vytápění.
U teplovodních předává teplo ohřátá voda, proudící v trubkách zabudovaných v podlaze, stěně či stropu. Výhodou je možnost napojení na jakýkoliv zdroj pro centrální vytápění i jejich kombinace, a tedy i využití zdrojů na obnovitelnou energii – nejčastěji tepelná čerpadla a teplovodní krby či kamna. Sálavé plochy je možné kombinovat s klasickými radiátory.

Designový sálavý panel Campastyle Kubes s prořezávaným čelním panelem zajišťuje potřebnou teplotu díky elektronickému termostatu SMART ECOcontrol v týdenním programu s centrálním řízením režimu topení. Flexibilně ji upravuje díky funkcím detekce otevřeného okna či pohybu osob. Možnost řízení mobilní aplikací přes wi-fi. sefen.cz

Elektrické infratopení

Stále oblíbenějším zdrojem sálavého tepla jsou topné panely. Jejich příjemné a zdravé sálavé teplo oceníme například v koupelně, kde se výrazně projeví i další příznivá vlastnost sálavých topidel – schopnost rychlého vysoušení zdiva. U domů s nízkou tepelnou ztrátou nemusejí být jen doplňkovým, ale i hlavním zdrojem tepla. Kromě úsporného vytápění nabízejí i zajímavý design. Sálavé desky se vyrábějí z kamene či skla, které může být potištěno keramickou barvou, někteří výrobci nabízejí i možnost výroby panelu s vlastním motivem na zakázku.

Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem

Uložit

Datum vydání: 27. 1. 2020

Edit: