Jakou vybrat ledničku

Kupte nové, vyberte lepší, nechte se zlákat naší senzační nabídkou… Nechávají vás tyto slogany v klidu, protože vy jste věrní a rozhodně nemáte důvod se po dvaceti či třiceti letech zbavovat svých starých spotřebičů, které vám tak dobře slouží? Udělejte jednu výjimku a kupte si novou chladničku. Vyplatí se vám to.

Důvody, proč vyměnit sice ještě fungující, ale starou chladničku za nový výrobek, jsou minimálně dva. Patří mezi ně nejen tolik omílaná nižší spotřeba energie, a tedy i úspora peněz, ale také širší nabídka funkcí, které udržují potraviny maximálně čerstvé a kvalitní a také zjednodušují péči o tyto přístroje. A to je problém, který se týká každého, stačí se podívat na statistiky zastoupení spotřebičů v českých domácnostech. Jasně vedou právě chladničky, vlastní je 99,4 procenta domácností. Průměrné stáří přístroje se pohybuje na samotné hraně doporučené životnosti a činí 9,2 roku. Za nimi následují barevné televize, které má 97,4 procenta lidí, a třeba myčku nádobí vlastní jen 13 procent rodin.

3

Volně stojící chladničku s mrazničkou Franke FCB 4001 NF S BK A+ zdobí černé sklo na předních dvířkách. Řadí se do třídy A+ a jednoduchou údržbu zajišťuje samoodmrazování No Frost, dále disponuje funkcemi Super Cool, Super Freeze a podobně. K dostání je ve vybraných kuchyňských studiích za 26 580 Kč.

2

Čtyřdvéřová chladnička Hotpoint Quadrio nabízí při šířce jen 70 cm čistý vnitřní objem 402 litrů. V jedné zásuvce se teplota pohybuje kolem 0°C, což je ideální pro uchovávání masa a ryb. Čtvery dveře dokážou oproti stejně velké dvoudveřové lednici ušetřit až 50 % energie. Proto tato chladnička splňuje nároky tříd A+ a A++. Za první dáte 17 990 Kč, za druhou 19 900 Kč.

1

Nerezová chladnička Samsung RL58GQERS patří do třídy A+++. Je vybavená systémem NoFrost s cirkulací vzduchu v mnoha směrech pomocí technologie MultiFlow. Teplotu si regulujete digitálně a delšímu skladování jídla napomáhá antibakteriální povrch. Cena je 29 990 Kč.

VYMĚNIT SE JI VYPLATÍ

Pokud se s ledničkou nemůžete rozloučit, možná vás přesvědčí tato čísla a údaje. Jak vypočetli odborníci, pokud stará chladnička má spotřebu energie dvě kilowatthodiny denně, za její provoz v průběhu deseti let dáte o 27 375 korun více, než když si koupíte novou se spotřebou půl kilowatthodiny za den. Takže když si dnes pořídíte novou, energeticky úspornou lednici za patnáct tisíc korun, nejenže vám to neudělá díru do rodinného rozpočtu, ale na jejím provozu ušetříte v následujících letech minimálně 12 375 korun, a pokud elektřina podraží, což je pravděpodobné, bude to i více. Jako bonus pak získáte další funkce, například samoodmrazování, které vás zbaví této nepříjemné činnosti. Anebo takové, které zajistí, že potraviny v lednici déle vydrží a neztratí na své kvalitě, barvě ani vůni. Navíc jsou nové přístroje bez škodlivých látek, takže nepoškozují ozonovou vrstvu a nepřispívají k efektu skleníkových plynů.

4

Kolekce Inspiration od Electroluxu nabízí barevné modely kombinovaných chladniček. Typ EN3487AOO v barvě cappuccina uchová díky odděleným chladicím okruhům potraviny déle čerstvé. Cena činí 22 990 Kč.

5

Kombinovaná nerez chladnička Fagor FFK6845VX má vestavěný vakuovač, díky kterému můžete snadno skladovat všechny potraviny v nádobách či sáčcích bez přítomnosti vzduchu, čímž prodloužíte jejich životnost. Přístroj patří do třídy A+. Prodává se za 19 990 Kč.

6

Kombinovaná chladnička s mrazničkou Electrolux ENN2903COW se stala vítězem nezávislého tuzemského testu. Vynikla především těmito parametry: doporučené nastavení teplot chladničky i mrazničky, tepelná stabilita chladničky i mrazničky, mrazicí výkon, hlučnost a vibrace. Za přístroj zařazený do třídy A+ dáte 18 990 Kč.

ZA STEJNÉ PENÍZE VÍCE MUZIKY?

Menší náklady na provoz chladniček uživatelům dodávají odvahu sáhnout po takzvaných amerických neboli side by side chladničkách. Čím se liší od klasických, napovídá jednak hojně používaný český název – vícedveřové – a také rozměry. Ty nejmenší mají šířku sice jen sedmdesát, ale ty největší klidně i 140 centimetrů. Hloubka zůstává klasických šedesát centimetrů a výška se pak pohybuje zpravidla od 120 do 200 centimetrů. Takové chladničky pak mají objem i 500 až 700 litrů. A platí, že čím větší vnitřní prostor, tím vyšší náklady. Proto se jich mnozí báli. Ovšem i pro americké chladničky platí, že jsou čím dál úspornější a koupíte je v těch nejúspornějších třídách A a několik plusů. V současnosti je tak běžné, že i typy s tím největším objemem mají spotřebu méně než jednu a půl kilowatthodiny. To je zhruba tolik, jako mívaly ještě před lety obyčejné chladničky. Rozhodně už tedy neplatí americká chladnička rovná se drahý provoz. Firmy navíc tyto přístroje zdokonalují. Klasické americké chladničky byly jen dvoudvéřové, zatímco dnešní výrobky disponují až čtyřmi samostatnými částmi s vlastním otevíráním. Důvodem jsou opět úspory – nejvíce tepla se do chladničky dostává právě otevřenými dvířky. Čím menší část otevřete, tím méně se uvnitř oteplí a tím méně energie bude potřeba, aby se teplota dostala na původní hodnotu. Americké chladničky jsou také dělené na více samostatných chladicích okruhů, abyste si mohli nastavovat v jednotlivých částech individuální teplotu. Podle potřeby nasměruje více či méně studeného vzduchu tam, kde je právě potřeba. Mnozí u nich oceňují i jejich variabilitu. Rozhodně neplatí, že oněch sedm set litrů by muselo sloužit jen jako chladnička nebo jako chladnička a mraznička. Zvlášť u těch vícezónových lze volit i kombinaci s vinotékou či takzvanou nulovou zónou. Některé jsou dokonce tak chytré, že záleží jen na vás, co z ní zrovna uděláte. Není tak problém mít v létě, kdy potřebujete uchovat kila ovoce, mrazničku. A postupně, jak ho sníte, na Vánoce ve stejné části zřídit chladničku, v níž budete skladovat množství jídla na svátky. Přístroj vám dovoluje nastavovat si takové rozmezí teplot, že se může jeho část proměnit jak na chladničku, tam mrazničku.

7

Volně stojící dvoudveřová chladnička Miele KFN14927 patří do energetické účinnosti A+++. K přednostem patří i na stupeň přesná, digitální indikace teploty pro chladicí a mrazicí zónu. Doporučená prodejní cena je 68 000 Kč.

8

Americká chladnička LG GC-P217LMAV se může chlubit energetickou třídou A+, velkým objemem 567 l, nápojovým automatem, výrobníkem ledu nebo originálním minibarem. Doma ji můžete mít za 59 999 Kč.

9

Volně stojící chladnička Whirlpool WBE34772 DFC TS s provedením dveří Technosteel se řadí do třídy A++. Úsporný provoz hlídá funkce 6. smysl, oceníte i antibakteriální povrch nebo funkci Fresh Control. Koupíte ji za 17 990 Kč.

MRAZNIČKY ROZHODNĚ NEJSOU OUT!

Máte pocit, že mrazničky jsou v dnešní době, kdy všechno vždycky a všude koupíte, přežitým přístrojem, o nějž má zájem jen málokdo? Omyl. Podle statistik má kromě chladničky ještě samostatnou mrazničku více než sedmdesát procent domácností. Přitom venkov s osmdesáti procenty vede nad městem, ale i tam má mrazák 67 procent rodin. Není proto divu, že jejich nabídka se nezmenšuje. K mání jsou nejen typy truhlicové či zásuvkové, ale u těch druhých můžete volit mezi volně stojícími i vestavnými, které krásně schováte za dvířka kuchyňské linky. Stejně jako pro chladničky platí i pro mrazničky, že hlavním kritériem pro jejich nákup by měla být ani ne tak cena jako energetická třída. Ideální jsou typy A+ či A++. Jejich spotřeba energie se pohybuje podle velikosti, od 150 do 250 kilowatthodin. Pokud máte doma staré přístroje, může to být až dvojnásobek. I když zde obzvlášť je třeba připomenout, že na energetickém štítku se uvádějí laboratorní údaje a skutečná spotřeba závisí na šetrnosti při provozu. Tu můžete hodně ovlivnit typem mrazničky. Pokud ji lze postavit do komory či technického zázemí domu, zvolte truhlicovou nebo pultovou. Jsou to ty, jež připomínají mrazáky v obchodech. K výhodám patří především to, že při otevření odtud neuniká tolik tepla jako ze zásuvkových. A jako druhé plus se uvádí, že sem uložíte větší kusy potravin, tedy klidně celou husu či krůtu. Velký nedělený prostor ovšem není vždy jen výhodou. Ačkoli i k těmto mrazákům dodávají výrobci koše nebo mrazicí tácy, které zabírají jen menšinu objemu, ve zbylé části nikdy neudržíte pořádek a budete mít jen velmi špatný přehled o tom, co tady je uloženo. Naopak dobrý přehled o uložených věcech nabízejí zásuvkové mrazničky, které se vyrábějí pro ještě snazší orientaci z průhledného materiálu. Oproti truhlicovému mrazáku však stačí jen krátká doba, aby se vnitřek přístroje ohřál. To nesvědčí skladovaným potravinám a po každém otevření mrazák začne pracovat na větší výkon, čímž se zvyšuje i spotřeba energie.

10

Chladničky Gorenje NRK 6182 JX a RK 69 SYW patří obě do energetické třídy A++ . Společné mají i vlastnosti jako samoodmrazování, obě disponují držákem na láhve či skleněnými policemi. První, která stojí 16 990 Kč, ovládáte elektronicky. Druhá s mechanickými tlačítky přijde na 11 990 Kč.

12

Nejen pro singles domácnosti je ideální dvoudveřová chladnička Goddess RDC085GW8 vysoká pouze 85 cm. Patří do energetické třídy A+, má mechanicky nastavitelný termostat i funkci automatického odmrazování chladničky. Cena na ePROTON.cz je 4299 Kč.

14

Kombinovaná chladnička Liebherr CP 4023 se dvěma chladicími okruhy se řadí do třídy A++ a nabízí výrobník ledu, automatické odmrazování chladicí části, LED ukazatel teploty a kromě pěti klasických polic i dva držáky lahví a konzerv. Koupíte ji za 15 999 Kč.

Více informací se nachází v srpnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Uložit

Datum vydání: 1. 1. 2018

Edit: