Nová doba úklidová

Vánoční úklid – téma, které dokáže v mnohých vyvolat stres. Ale není třeba propadat negativním pocitům! Stačí si jen uvědomit, jaké možnosti a zbraně máme dnes v ruce v porovnání s tím, co měly k dispozici naše babičky a možná ještě maminky. Dnes se uklízí rychleji, pohodlněji a s menší námahou. Nastala zkrátka nová doba úklidová!

Recepty našich babiček na to, aby se všechno blýskalo a zářilo čistotou, byly mnohdy neuvěřitelné. Jak třeba zjistily, že na zářivá okna nejlépe funguje přidat do vody na mytí vanilkový pudinkový prášek, a pak je vyleštit suchým hadrem nebo silonkami…?!

Vysavač na okna Window Cleaner s elektrickým odsáváním vody má širokou gumovou stírací čepel (28 cm). Je vhodný na klasická i střešní okna, zrcadla, sprchové kouty nebo dlaždice. Kompatibilní se systémem Leifheit CLICK system – pro čištění vysokých oken, světlíků, zimních zahrad. Od 1390 Kč, www.leifheit.cz

ACH, TA OKNA!

Právě mytí oken je obvykle nedílnou součástí generálního úklidu. Není to jen o tom umýt rámy a skleněné výplně, ale po očistě mnohdy volají také žaluzie a navíc tomu všemu nutně předchází úklid kolem oken – odstranění věcí z parapetů, praní záclon a závěsů… Hrůza! Ale s praním vám pomůže automatická pračka, sušička a moderní žehličky, které šetří čas, námahu a přinášejí dokonalejší výsledky, než praní na valše, sušení na vzduchu a žehlení žehličkou, do níž se vkládaly žhavé uhlíky. K mytí oken jako takových není třeba přidávat do vody pudinkový prášek, ocet, citronovou šťávu nebo sůl, není třeba na naleštění brát staré noviny nebo silonové punčocháče. Základním vybavením k mytí oken by měla být švédská utěrka, které dobře absorbuje nečistoty, kvalitní stěrka na okna a máte-li žaluzie, pak také speciální pomůcka pro jejich čištění.

Neato Botvac D5 Connected je robotický vysavač s dokonale přesnou laserovou navigací. Skenuje a mapuje prostor v reálném čase, vysává systematicky místnost po místnosti a nevynechá žádné místo podlahy. Wi-fi připojení a ovládání přes chytrý telefon, hodinky či tablet. Unikátní D-tvar s technologií CornerCleverTM pro bezproblémové vysávání nečistot podél stěn a v rozích. www.neatorobotics.cz

ZÁŘIVÁ I BEZ VÁS

Velké prosklené plochy jsou jednoznačným trendem současné architektury, to by chudinky babičky asi ručně beztak nemohly zvládnout, a lze předpokládat, že údržbu oken v dnešních „prosklených“ domácnostech častěji obstarávají profesionální firmy. Nechcete-li si ale nikoho najímat, pak povolejte jiného pomocníka – robotický čistič oken. „Přisajete“ jej jednoduše na plochu, kterou chcete vyčistit, stisknete tlačítko a zbytek necháte na něm. Automatický čistič oken vyčistí okenní tabuli, aniž by poškrábal sklo či poškodil rámy (ty ovšem budete muset umýt svépomocí), ale některé typy můžete využít i na čištění zrcadel, skleněných výplní vestavěných skříní, skleněného stolu, obkladů nebo zasklení zimní zahrady. Tito roboti jsou vybaveni senzory proti pádu či záložní baterií pro případ výpadku elektrického proudu.

Nový robotický vysavač PUREi9. Díky trojúhelníkovému tvaru Trinity shapeTM důkladně vysaje i v rozích místnosti a kolem překážek. Prostřednictvím mobilní aplikace jej lze ovládat i na dálku. Funkce ClimbForceDriveTM a vyspělý detekční systém pomáhají zabránit tomu, aby se robot zasekl na kobercích, pod nábytkem nebo spadl ze schodů. 24 999 Kč, www.electrolux.cz

NA PODLAHU BEZ NÁMAHY

Jak bojovaly babičky s čistotou podlahy? Ručně! Košťaty, hadry a kartáči. Na šmouhy na dřevěné podlaze třeba používaly studený černý čaj. Koberce posypaly solí, kterou nechaly den dva zašlapat a poté vysály (to už byly vysavače), další cestou byl kartáček namočený v octové vodě, kterým poctivě čistily koberec centimetr po centimetru.
Dnešní možnosti? Koberce snáz vyčistíte pomocí parních čističů nebo speciálních čističů koberců při použití vhodných přípravků. Ty vytvoří bohatou pěnu, která pronikne hluboko do vláken. Cestu k čistému koberci pak završí kvalitní vysavač. Ten je naprostým základem vybavení domácnosti.

Pattex Čistič a Polish podlahu čistí a zároveň chrání. Díky speciálním složkám snadno odstraní prach i usazené nečistoty a ošetří povrch podlahy. Podlaha se pak snadněji čistí a ani malé nehody ji neponičí. Pattex Čistič a Polish prodlužuje životnost podlahy, zvyšuje její odolnost nejen vůči nečistotám, ale i vůči vodě. 170 Kč, www.pattex.cz

DO RUKY I DO ZDI

O dnešních vysavačích by bylo možné babičkám vyprávět do omrzení. Na drobky na stole nebo na pohovce není třeba brát utěrku a smetáček, pomůže ruční vysavač, ať samostatný, nebo jako součást vysavače tyčového (2v1). Tyčový vysavač přitom může stát v rohu a být k dispozici nejen při náhlých nehodách. Snadno se ovládá, není třeba se k němu ohýbat nebo řešit, kam dosáhne elektrický kabel. Tyčové vysavače jsou vybaveny dobíjecími bateriemi, takže v případě potřeby stačí vysavač vyjmout z dobíjecí základny, proběhnout s ním byt a zase ho zaparkovat. Klasické vysavače ovšem mají stále své uplatnění. Přestože u nich platí omezení elektrickým kabelem, odměňují se účinností, s jakou zbaví pevné podlahy a koberce i nejjemnějších částeček prachu, vlasů nebo zvířecích chlupů. Díky pokročilým HEPA filtrům navíc nepropustí do ovzduší prach zpět.
A ve velkých domácnostech, zejména rodinných domech, je možné instalovat centrální vysavač. Systém funguje tak, že agregát vysavače je obvykle ukrytý v místnosti mimo obytné prostory (v garáži nebo ve sklepě), v domě se nacházejí jen jednotlivé zásuvky. Do těch při úklidu zasunete lehkou a ohebnou hadici a vysáváte. Výhodou řešení je i nulové víření prachu v obytných místnostech, protože vysáté nečistoty jsou odvedeny z interiéru ven.

Elektrický vysavač na okna Windomatic s dvojitou gumovou lištou. Speciální tlačítko pro zvýšení sacího výkonu o 50 %. Dokonalé čistoty oken dosáhnete bez odkapávající špinavé vody. Od 1099 Kč, shop.vileda.cz

ROBOT V MOBILU

Robotické vysavače byly v mládí našich babiček naprosté sci-fi. Staly se ale skutečností a jsou velmi oblíbenými pomocníky. Zejména proto, že se o sebe starají opravdu samy, tedy kromě vyprazdňování nádoby na nečistoty. Nejnovější produkty už snadno zajistí i úklid v rozích místnosti, což býval problém prvních robotických vysavačů, mají modernější baterie, které vydrží déle, dokonale skenují prostor, takže nezabloudí, nespadnou ze schodů, vyhnou se překážkám, a pokud se potřebují nabít, nezapomenou, v jakém místě přestaly uklízet, a po dobití se tam vrátí. Posledním hitem je možnost ovládání na dálku. Je k tomu potřeba připojení na wi-fi, chytrý telefon nebo tablet a speciální aplikace od výrobce. Výsledkem je skutečně úklid snů: několika kliknutími na telefonu zajistíte, že domácnost bude čistá, než se vrátíte z víkendu.

Potřebujete pomoci s úklidem? Na Hlídačky.cz si kromě slečny na hlídání dětí můžete najít i sílu, která se postará o úklid vaší domácnosti. Hlídačky si vybíráte na základě vyplněných profilů, osobního ověření a hodnocení ostatních domácností. Na www.hlidacky.cz buď můžete vložit inzerát,nebo si najít hlídačku ve svém okolí a domlouvat se s ní přímo i na dlouhodobější spolupráci.

KOUPELNA A KUCHYŇ

Tradičními zbraněmi proti vodnímu kameni nebo mýdlovým usazeninám byla citronová šťáva, proti rzi octová voda. Kaší ze soli a octa se naše babičky zbavovaly žlutých skvrn na tehdy zejména smaltovaných vanách: směs na skvrnu nanesly, nechaly působit, poté drhly a drhly… Dnes v koupelně existují různé typy povrchů. O možnostech jejich čistění se dřív, než na ně vyrukujete s nějakou babskou radou, nebo naopak super účinným čisticím prostředkem, informujte, abyste je nepoškodili. Trh pak nabízí množství přípravků určených snad na všechny problémy, které se mohou při úklidu koupelny nebo kuchyně objevit – na rez, vodní kámen, mýdlové nečistoty, mastnotu, dezinfekci, zanesené odpady, zašedlé spáry a tak dále.

Úklidový systém Kobold VK200 od Vorwerku: se speciálním nástavcem Kobold SP530 stačí jediný pohyb a podlaha bude nejen vysátá, ale také vytřená. Na úklid 20 m2 stačí necelých 100 ml vody. www.vorwerk-kobold.cz

PRO LIBOU VŮNI

Úklid znamená také zbavit domácnost nepříjemných pachů. Babičky kromě sušení vonných bylin, které ukládaly v sáčcích mezi prádlo, používaly do chladničky rozkrojené jablko nebo misku s práškem do pečiva (vydrží údajně asi dva týdny). Dnes jsou jiné zbraně: V drogerii najdete speciální odstraňovače nebo pohlcovače pachu do myček, chladniček, toaletních mis, příjemnou vůni po sobě zanechávají čisticí prostředky na podlahy, o pracích prostředcích nemluvě. Aviváže provoní textilie a domácnost i exotickými vůněmi, a to až na několik dní. Nepřeberná je i nabídka interiérových vůní jako takových, parfémovaných svíček a podobně.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Více informací se nachází v prosincovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Datum vydání: 4. 1. 2018

Edit: