Kaštan nebo křídlo?

Dům na Valašsku, kousek od Kopřivnice a Štramberka, využívá místní materiály, především dřevo a kámen, a sklonem střechy citlivě kopíruje klesající terén. Jmenuje se Kaštan, protože se odvolává na vyloupnutý plod z puklé slupky, z něhož vykukuju skoseným řezem. Zároveň by však mohl připomínat křídlo rogala měkce dosednuvší mezi stromy. Žije tu rodina s dvěma dětmi a dvěma kočkami…

Kaštan je vystavěn na poměrně malé parcele bývalé zahrádkářské kolonie. Její svažitost a tvar limitovaly půdorysný tvar domu a nutily autory řešení ze studia Valarch dobře hospodařit s prostorem. Sympatické je, že autu (v tomto případě dvěma) nepostavili samostatnou garáž, ale věnovali jim pouze kryté stání, což naprosto dostačuje. Oplechovaná střecha kryje nejen samotnou obytnou část, ale i technický přístavek. Krytý prostor mezi nimi slouží jako příruční úložiště palivového dřeva a zároveň nástup do obou objektů. Zajímavé je, že střecha je v rovné části (nad krčkem a technickým objektem) řešena jako zelená.

Interiér domu je bohatě zásoben denním světlem. Malá krbová kamínka jsou využívána především na jaře a na podzim, kdy ještě není nutné zapínat podlahové topení.

RADA OD INDIÁNŮ

Barva povrchové úpravy dřevěného obkladu, kartáčovaného a opalovaného, připomíná lehkou dřevostavbu. Dům ale ve skutečnosti stojí na železobetonových pasech, do dřevěné konstrukce je vložen ocelový skelet a je i částečně podsklepen, je tedy zřejmé, že nejde o nějakou minimalistickou stavbu, ale fortelného Valacha. A proč je povrch dřeva opalovaný? Je to postup, který materiál uzavírá proti vodě, a předchází se tím hnilobě. Tuto technologii znali už severoameričtí Indiáni a je zajímavé, že si v poslední době nachází v rozumné míře cestu i k nám.

V ložnici jistě zaujmou a někoho možná překvapí originální noční stolky…

PROTI ZIMĚ

Pod střechou je pás oken orientovaných na východ a na jih a do interiéru přináší především ranní slunce. Ještě lépe poslouží obyvatelům půlpatra (určeného pro hosty), které se skrývá pod střechou nad příkrými schody. Tento hostinský pokoj se klene nad zádveřím a kuchyní. Pomáhá ho vytápět roura, jež vede od zdánlivě subtilních krbových kamen. Kamna teplotně vyrovnávají meziobdobí na jaře a na podzim, běžně zvládnou vytopit hlavní obytný prostor, jinak je zde ještě podlahové topení s elektrokotlem.
Za pozornost stojí i další výrazný prvek, kterým je souvislý obklad stěn, jež tvoří březová překližka, která je napuštěna přírodním bílým olejem. Tento prvek typický pro klasické dřevostavby napomáhá rychlému vytápění a dobré tepelné izolaci proti úniku tepla zevnitř.

LEHCE NAD ZEMÍ

Hlavní výhledy jsou orientovány na západ. Před luxusním francouzským oknem se po celé délce domu rozkládá široká dřevěná terasa. Protože je jen částečně krytá přesahem střechy, potkává se nad ní svět vnitřní a vnější. Před terasou klesá terén do lehce modelované zahrady. Při zpětném pohledu pod terasu si můžeme všimnout, jak je šikovně odpojena od země a tudíž nebude mít problémy se vzlínající  vlhkostí. Pod domem je dokonce úzká manipulační štěrbina pro ležícího instalatéra, který se zespodu dostane k inženýrským sítím. To ocení všichni chalupáři či domkáři, kterým někdy prasklo
potrubí, nebo se ucpal odpad.

SLOVO ARCHITEKTA

“Jelikož jsme byli při projektu od studie až po relizaci, měli tak majitelé náš plný servis, stavba pro ně tedy probíhala víceméně bez starostí. S bydlením jsou spokojeni, žije se jim tu příjemně – s dostupností města, ale chalupářským klidem.”

VIZITKA DOMU

Autoři: Valarch – Ing. arch. Tomáš Jalůvka, Ing. arch. Lenka Jalůvková
Spoluautor: Bc. Tomáš Kašík
Realizace: architektonický ateliér ValArch
Realizace: 2015-2017
Zastavěná plocha: 78m2
Užitná plocha: 148 m2
Náklady: 3,5 mil Kč
Konstrukce: rámová Two by Four s dřevovláknitou izolací
Stavební materiál: lokální rostlé smrkové řezivo, dřevovláknitá izolace
Okna: Truhlářství Jakubec, speciální profil ValArch
Podlahy: přírodní marmoleum
Dveře: olejovaná borovice
Schody: olejovaný dub
Střecha: titanzinkový falcovaný plech, pod zelenou střechu EPDM folie
Vytápění: Krbová kamna Jøtul F 602 N (Jøtul) + podlahové topení + elektrokotel

Text: Mirka Vernerová
Foto: Jakub Skokan a Martin Tůma / BoysPlayNice

Datum vydání: 8. 4. 2019

Edit: