Kondenzace a půvab krbu

Chcete vytápět plynem? Dobrá volba. Na scénu stále důrazněji nastupují moderní kondenzační kotle. Jejich protiváhu v nabídce mohou tvořit elegantní plynové krby.

Krbová kamna mohou být i plynovým spotřebičem. Příkladem budiž výrobek Ideal tradiční české značky, která funguje již 111 let. foto: Karma.

Než se ponoříme do tajů kondenzace, věnujme pár slov plynovému krbu, který dnes už rozhodně není jen designovým prvkem interiéru. Při správné volbě a účelné instalaci (pokud možno nikoli do vnější zdi) dokáže vytopit prostor i přes 200 metrů krychlových. Nabízí naprosto bezpečný provoz, vše lze řídit a regulovat přes dálkové ovládání. Moderní plynové krby jsou provozně plně řízené elektronicky. Samozřejmostí je dnes také možnost využití bezdrátového WiFi modulu s napojením na chytrou domácnost či mobilní telefon. Tepelné pohody dosáhne plynový krb rychle, problémem není ani rozvod tepla do dalších místností v domě. Stejně jako u klasického krbu na dřevo, i zde záleží konkrétní parametry vytápění jednak na provedení obestavby, jednak na vhodné volbě průduchů.

Vestavné plynové krby řady Noblesse mají uzavřenou spalovací komoru a jsou velmi úsporné. Rozsah výkonu od 4,3 kW do 13,2 kW, různé varianty prosklení. foto: Karma.

Kotel s účinností přes 100 procent

Je to možné? Jistě! Plynové kondenzační kotle totiž dovedou využít nejen teplo vzniklé prostým spalováním plynu, ale také energii z páry, která vzniká při hoření plynu a která u klasického (atmosférického) kotle uniká bez užitku komínem. Tato dodatečná energie vzniká při ochlazení páry a její proměně na kapalinu – tedy při kondenzaci. Účinnost běžného plynového kotle se uvádí na základě výhřevnosti plynu a dosahuje okolo 90 %. Nepočítá však s teplem uvolněným při kondenzaci. Když se tato energie připočítá, vychází účinnost kondenzačních kotlů přibližně na 105 až 108 procent. Žádný zázrak, jen maximálně úsporný provoz.

Špičkový kotel Tiger Condens. foto: Protherm.

Na kolik to vyjde

Výměnou starého kotle za nový kondenzační se vám výrazně sníží výdaje za energie, ale nejprve vás čekají poměrně značné výdaje: Pokud nahrazujete kotel na tuhá paliva, počítejte s cenou za kompletní instalaci okolo 100 tisíc korun. Výměna staršího plynového kotle za nový kondenzační vás vyjde zhruba na polovinu. Celkovou cenu ovlivňuje jak výkon kotle, tak i složitost instalace (odvod spalin, připojení kotle na kanalizaci, topení a plynovod). O něco dražší je rovněž varianta kombinovaného kotle pro vytápění a ohřev užitkové vody. Dodatečně se vám může investice výrazně snížit díky státní dotaci (kotlíkové dotace pro kotle na tuhá paliva, Nová zelená úsporám), žádat ovšem musíte předem! Aktuální informace vám poskytne Státní fond životního prostředí ČR (www.sfzp.cz).

Kondenzační kotel Baxi řady Platinum s prostorovým termostatem od firmy Siemens (v popředí) umožňuje i časové programování a bezdrátovou komunikaci. foto: BDR Thermea.

Co vám to přinese

Nový kondenzační kotel vám přinese až o 30 % nižší spotřebu plynu oproti atmosférickému kotli. Ještě výrazněji (až o 50 %) je provoz úsporný ve srovnání s elektrickým vytápěním přímotopem nebo elektrickým kotlem. Ale přínos není jen v ekonomické rovině. Kondenzační kotel vám nabídne vysoký komfort obsluhy, možnost vzdálené správy a regulace systému vytápění v celém objektu. Získáte také možnost ekvitermní regulace vytápění pomocí venkovní teploty, která zvyšuje provozní úspory a pohodlí oproti kotlům se základní regulací. Samozřejmostí se dnes stává rovněž možnost ovládání na dálku – buď pomocí klasického bezdrátového termostatu, který lze umístit na stěnu či kamkoli volně do interiéru, nebo pomocí chytrého telefonu. Více jsme o tom psali v loňském čísle 5. Ať už zvolíte jakékoli konkrétní řešení, vězte, že jde o ekologický zdroj vytápění s minimálními emisemi.

Průtočné kotle na zemní plyn DPL 7 až 29 Automatic-H jsou určeny k ohřevu otopné vody v ústředním vytápění pro byty, rodinné domy i rekreační objekty. foto: Destila.

Podmínky instalace

Při instalaci nového kondenzačního kotle v případě, kdy kotel nasává spalovací vzduch z prostoru místnosti, není možné ve stejné místnosti používat jiný spotřebič, který odsává vzduch z tohoto prostoru a mění tak tahové podmínky. V kuchyni může negativně ovlivňovat komínový tah například blízkost digestoře. Pro odtah kondenzačního kotle lze využít stávající nepoužívaný průduch komína. Stačí, když si pomocí nové vložky v odvodu spalin necháte odborně upravit dimenzi a materiálovou odolnost. Prostor mezi novou vložkou a původním komínovým průduchem se dá v některých případech použít pro přívod spalovacího vzduchu. Co provozu kondenzačního kotle vadí, je vyšší koncentrace vzdušných nečistot způsobených vařením. Zanáší totiž jeho hořáky. Vysokou účinnost kotle zajišťuje kondenzující voda, která z něj odkapává. Proto je nutné zajistit její odvod do kanalizace. Se všemi úskalími instalace si poradí odborník, ale do amatérského zprovoznění se rozhodně nepouštějte! Mohlo by vám nový kotel opravdu prodražit.

Kompaktní rozměry a uživatelský komfort vám nabízí kondenzační kotel Bosch Condens 2300i W s výkonem 2,3–25 kW. Vysoká účinnost, cena od 37 100 Kč. foto: Bosch.

 

Integrovaný zásobník teplé vody, plynulá modulace výkonu a účinnost až 108 % – to jsou trumfy kondenzačního kotle Viadrus K5. Akční cena v e-shopu 32 910 Kč. foto: Viadrus.

 

text Vít Straňák

Edit: