Křehká krása skla

Zajímavě tvarované vázy, mísy, svícny nebo karafy neskrývají svůj obsah a zároveň nechají naplno vyniknout krásu čirého, zbarveného nebo matného materiálu.

Vázy Positano Belly s mosazným hrdlem zkrášlí každý interiér, především ale sluší stylu glamour. Od 1 099 Kč, kareshop.cz

Skleněné doplňky a nápojové sklo nehrají v interiéru zdaleka jen roli praktickou, téměř stejný podíl zaujímá jejich funkce estetická. Tradice domácích sklářských dílen a manufaktur sahá hluboko do historie a české sklo, především český křišťál, dodnes vyráběné především na severu Čech, si drží ve světě mimořádně dobré jméno. Značky jako Moser nebo třeba Preciosa, proslulá svými křišťálovými lustry, jsou známé na všech kontinentech. Bytové doplňky a dekorace ze skla mají svůj nezaměnitelný charakter a dokážou rozehrát neopakovatelnou hru světel, která vytváří někdy doslova magickou atmosféru. Koho zajímá historie sklářských hutí, může navštívit unikátní expozici v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou nebo muzea v Novém Boru, Kamenickém Šenově či Harrachově.

 

text Dita Fingerlandová foto archiv firem

 

Datum vydání: 3. 6. 2021

Edit: