Letní ložnice

Tak, jako obměňujete šatník s příchodem jara a léta, zaměřte se i na lůžkoviny. Teplé noci v ložnici vyžadují jiné přikrývky a povlečení, než jaké používáte v zimě. Nezanedbatelné jsou i zdánlivé maličkosti včetně údržby ložního prádla.

Vesele barevné povlečení na dvoulůžko Pimpernöt v kombinaci bavlny s viskózou, rozměry 200 x 200, polštář 50 x 60 cm. 499 Kč, foto Ikea

 

Aby se vám příjemně spalo během teplejší poloviny roku, vaše lůžkoviny musí být lehké, prodyšné a mají odvádět tělesnou vlhkost. Tomu je potřeba přizpůsobit zejména jejich gramáž a materiál.

Chladivý pocit vám v létě navodí i vhodná barva. Tyrkysové saténové povlečení s proužky, vytvořenými tkaním, rozměry 140 x 200 cm + 70 x 90 cm. 839 Kč, foto Kvalitex

 

Výběr přikrývky

Oblíbeným materiálem je termicky pojené duté vlákno pro své termoregulační vlastnosti i dlouhou výdrž. To platí jak pro zimní, tak i letní přikrývky. Rozdíl u sezonních přikrývek spočívá v plošné hmotnosti (gramáži). „Na léto doporučujeme vybírat gramáž 150 g/m 2 . Pro pohodlný spánek je důležité také prošití přikrývek, nám se osvědčila kombinace podélného a příčného prošití, díky kterému se rouno uvnitř tkaniny nepohybuje. Nejvíce rozšířeným povrchovým materiálem používaným pro výrobu přikrývek je tkanina z polyesterového mikrovlákna. Ideální volbou je tedy termicky pojené duté vlákno uvnitř a polyesterové mikrovlákno zvenku,“ radí odborník na textil a zakladatel písecké firmy Kvalitex Josef Handrejch.

Sýkorky v kytkách obsahuje vzor povlečení Jarní snění, který pro broumovskou textilku navrhla Tereza Šardová. Nežehlivá úprava (Easy Care) bavlněného saténu mu dodává jeho hebkost a splývavost. Rozměry 140 x 200 cm + polštář 70 x 90 cm. 1 820 Kč, foto Veba

 

Jaké povlečení?

Zapamatujte si univerzální radu, že lůžkoviny, které přijdou do přímého kontaktu s pokožkou, by měly být převážně z přírodních materiálů. Stoprocentní bavlna dobře saje a je prodyšná, dnešní bavlněné materiály se navíc vyrábějí z jemnějších přízí, a jsou tak velmi příjemné na omak. I bavlna má různé úpravy, v létě je například vhodný bavlněný satén. Jeho omak se přibližuje až k hedvábnému díky použití velmi jemných přízí, a to až o polovinu oproti standardním přízím z bavlny. Nezapomeňte ani na prostěradla, pro horké letní noci jsou praktická třeba z jersey pleteniny nebo opět z bavlněného saténu. A známé je, že pocitově dokáže ochladit i barva, vybírejte mentolovou, tyrkysovou nebo šedou. Optimistické jsou pak všechny květinové nebo pruhované vzory.

Botanickou zahradu připomíná typicky letní povlečení na snímku. Venkovní polštáře s podobným tropickým designem (s tukanem) pořídíte za 649 Kč na foto Westwingnow

 

Kdy a jak prát?

Rozhodně je dobré dodržovat symboly údržby uvedené na etiketě výrobku. Existuje ale několik zásad, které platí univerzálně. Před prvním použitím povlečení vždy vyperte (stačí na 40 °C), abyste odstranili zbytkové barvy a nečistoty z výroby. Během používání se v povlečení hromadí bakterie a roztoči, odumřelé kožní buňky, prach, plísně a další nečistoty. Ty mohou způsobovat nejrůznější potíže od ucpaných pórů až po kožní infekce, ale také dýchací problémy, a dokonce zhoršovat astma. Povlečení byste měli za normálních okolností měnit každý týden. Pokud budete dodržovat zásady správného praní, vydrží vám dlouho krásné a materiály si zachovají vlastnosti důležité pro kvalitní spánek.

V boho stylu je povlečení Renforce ze 100% biobavlny. V nabídce ve standardní velikosti na jednolůžko a také na dvoulůžko. Předběžná cena 699 Kč a 799 Kč, foto Tchibo

 

Pozor na přesušení

Po vyprání dejte povlečení v co nejkratší době sušit, zapomenuté v pračce se zbytečně pomačká a mohlo by i zatuchnout. Bavlněné povlečení nenechávejte vysušit úplně, tzv. přesušit, bude se vám velmi špatně žehlit. Nevěšte povlečení na šňůru pouze za rohy, zahákněte celé okraje, aby nedošlo k vyvěšení a vytahání rohů. Ani je nesušte na ostrém slunci, mohlo by způsobit vyblednutí barev nebo vznik světlých skvrn. Pokud používáte sušičku, volte vždy delší program s nižší teplotou sušení.

Pro osoby trpící návaly horka a nadměrným pocením se hodí vysoká zdravotní matrace Magnigel Deluxe Dual 12 s patentovanou gelovou pěnou MagniGel, která chladí jako gel, a přitom je prodyšná jako pěna. Potah s viskózovým vláknem, 3D větrací lem. Matrace je oboustranně použitelná, v létě lze využít právě efekt gelové pěny. 25 990 Kč (90 x 200 cm), foto Magniflex

 

Matrace patří na rošt

Aby bylo prodyšné a čisté i samotné lůžko, je třeba mít kvalitní matraci (pěnovou, latexovou, žíněnou) položenou na roštu, který zajistí její správné provětrávání. Výjimku tvoří matrace pružinové, které stačí položit na rovný podklad, ovšem ideálně s větracími otvory. Výrobci se v současnosti předhánějí v nejrůznějších materiálech matrací (včetně potahů), které zajišťují co největší prodyšnost matrací. Materiálům přiřazují pak speciální názvy a používají je tak, aby jedna strana matrace byla letní a druhá zimní. Takové výrobky uvítají v parných dnech nejen horkokrevní jedinci nebo lidé trpící nadměrným pocením.

Aktivní ušní pecky Sleepbuds II pracují s aplikací Bose Sleep, která generuje relaxační zvukovou kulisu a maskuje okolní ruch. 7 490 Kč, foto Bozer

 


Rady pro praní povlečení

  • Před samotným praním obraťte povlečení naruby a zapněte všechny zipy, popřípadě knoflíky nebo patentky.
  • Roztoče a bakterie můžeme zničit již při teplotě 57 °C. Z tohoto, ale i z jiných hygienických důvodů je důležité prát povlečení na 60 °C a s kvalitním pracím práškem. Vyšší teploty mohou naopak poškodit barvy.
  • Prací prostředek volte podle barvy povlečení. Na praní barevného prádla nikdy nepoužívejte prací prášek na bílé prádlo s oxidačními účinky, barvy by vybledly. Naopak prostředek určený na barevné prádlo je dokáže oživit.
  • Aviváž spíše vynechejte, protože může zejména u přírodních materiálů snížit cenné vlastnosti, jako je prodyšnost nebo schopnost absorbovat vlhkost.

Smrkový rošt v nelakovaném provedení, 14 latí spojuje textilní tkaloun, rozměr 180 x 200 cm. Foto Idea nábytek.


Žehlit, nebo nežehlit?

  • Žehlit můžete v podstatě všechny typy povlečení kromě krepového. Nesnášíteli žehlení, zvolte krep nebo nemačkavý satén. Bavlněný satén lze velmi snadno žehlit pro strukturu textilní vazby materiálu a hlavně také díky jemnosti přízí.
  • Pokud ložní prádlo pověsíte dobře narovnané a trochu ho před věšením natřepete, lépe si udrží tvar a také se vám bude snadněji žehlit.
  • Povlečení žehlete vždy naruby a v okolí zipového uzávěru postupujte opatrně. Nesnažte se žehlit za každou cenu na sucho, může dojít až k propálení a poškození tkaniny.

Exotický ráj vás okouzlí na jemném bavlněném povlečení Satén design palms s nežehlivou úpravou. Rozměry 140 x 200 cm + 70 x 90 cm. 2 390 Kč, foto Scanquilt

 


 

text Vanda Jesenská ve spolupráci s Kvalitex

foto se souhlasem firem Scanquilt, Idea nábytek, Bozer, Magniflex, Tchibo, Westwingnow, Kvalitex, Veba, Ikea

Datum vydání: 12. 7. 2021

Edit: