Levnější už elektřina nebude. V dalších letech očekávejte zdražování

Levnější elektřinu než v roce 2020 už nečekejte. Letošní rok se nese ve znamení rostoucích cen za energie. Zdražovat budou dodavatelé i Energetický regulační úřad (ERÚ). Jak se na zdražování připravit? A vyplatí se uzavřít smlouvu s fixací?

Pandemie poslala ceny energií dolů

Pandemie covidu-19, která propukla začátkem roku 2020, otřásla cenami energií obchodovaných na burze. Propad ekonomiky způsobil výrazný pokles poptávky nejen po ropě a plynu, ale také po elektřině, jejíž cena se na pražské energetické burze propadla až k hranici 38 eur/MWh.

Cena elektřiny na burze v roce 2020 klesla

Následně se po zbytek roku cena elektřiny pohybovala mezi 40–44 eury za MWh. Výraznější nárůst cen bylo možné zaznamenat koncem roku 2020 po oznámení začátku očkování proti covidu-19. Pro vývoj ceníků dodavatelů v letošním roce je ale důležité, že v průměru byla velkoobchodní cena elektřiny nízká. Dodavatelé elektřiny totiž nakupují na burze s předstihem, takže se pokles velkoobchodní ceny promítá do ceníku až se zpožděním.

Dodavatelé zlevnili elektřinu pro domácnosti

Někteří dodavatelé elektřiny se rozhodli představit nové ceníky již před začátkem roku 2021. Například největší český dodavatel elektřiny ČEZ zlevnil elektřinu v průměru o 9 % a výhodnější sazby nabídli svým zákazníkům i další dodavatelé, jako je innogy, MND nebo E.ON.

V roce 2021 se očekává zdražování

Rok 2021 se s největší pravděpodobností ponese v duchu zdražování, a to především z ekonomických důvodů. Vzhledem k ustupující pandemii covidu-19 opět stoupá poptávka po energiích a zároveň rostou ceny emisních povolenek, které se vztahují na výrobu elektřiny v uhelných elektrárnách.

V dalších letech poroste i regulovaná cena elektřiny

Při sledování vývoje cen elektřiny nezapomínejte na to, že se do vašeho vyúčtování promítne rovněž regulovaná složka, kterou určuje Energetický regulační úřad. Ten minulý rok v červenci zveřejnil výhled na období příštích pěti let, v němž kromě roku 2021 počítá se zdražováním regulované složky. Průměrně by si domácnosti měly každý rok připlatit o 2 % navíc v závislosti na konkrétní distribuční oblasti. Zdražení se tak možná nevyhnete, i když se vám podaří získat na další roky výhodnější smlouvu s dodavatelem.

Vyplatí se fixace?

Jestliže se obáváte rostoucích cen elektřiny, můžete se pojistit tím, že s dodavatelem uzavřete smlouvu s fixací na 1–3 roky. Ta vám zaručí, že se po dobu trvání smlouvy cena za elektřinu nezmění. Odborníci ale nabádají k opatrnosti, jelikož kvůli fixaci nemůžete flexibilně reagovat a měnit dodavatele podle libosti. Než se tedy rozhodnete zafixovat si cenu elektřiny, srovnejte si nabídky všech dodavatelů prostřednictvím online kalkulačky.

Komerční prezentace

Datum vydání: 2. 6. 2021

Edit: