Nábytek do malých koupelen

Malá zakřiknutá koupelna se z paneláků pomalu vytrácí a na jejím místě se objevuje nová sebevědomá krasavice a často mnohem větší, než byste čekali. Z užitkového prostoru se stává skutečné místo pro relaxaci a hygienu.

Podle odborníků to prý sice bude trvat ještě dlouho, než si odvykneme vnímat koupelnu především jako skladiště, prádelnu a úklidovou místnost v jednom, ale pracujeme na tom. Mnozí z nás často kvůli nevhodné dispozici bytu nemají ani jiné řešení anebo jsou na stávající situaci tak zvyklí, že ji považují za zcela normální. To ale není v pořádku. Úklidové pomůcky, štafle a kbelíky mají svoje místo úplně jinde. Koupelna, ať už v paneláku nebo kdekoliv jinde, by měla sloužit především jako místo k hygieně a odpočinku, měla by být příjemně zařízená a dostatečně prostorná. A toho lze dosáhnout i v té nejmenší koupelničce…

2

Koupelnové zrcadlo s protizamlžovací fólií, umyvadlo se skříňkou (55 x 37 cm), vysoká skříňka (162 x 30 x 27 cm), závěsný klozet (délka jen 49 cm), vše série Tigo. JIKA, výrobce a prodejce LAUFEN CZ.

1

Sestava Tigo – asymetrická akrylátová vana (160 x 80/70 cm) nabízí v širší části pohodlné osprchování, zástěna z bezpečnostního skla kopíruje tvar vany. JIKA, výrobce a prodejce LAUFEN CZ.

Společně, nebo zvlášť?

Pokud se domníváte, že spojením toalety a koupelny získáte více prostoru, je to pravda jen částečně. Přijdete tím totiž o dvě „vzácné“ stěny, kde by bylo možné vytvořit úložné prostory – do nich pak můžete ukrýt smetáčky a saponáty jedna radost. Samozřejmě musíte zvolit uzavřené skříňky. Navíc propojení WC s koupelnou není šťastným řešením u početné rodiny, zejména v domácí ranní špičce. Snad jediný pádný důvod, proč místnosti propojit, je, když na toaletu nelze umístit umyvadlo na mytí rukou – pak je propojení logickým řešením, protože jinak samostatné WC ztrácí smysl.

Dalším důležitým krokem je výběr správného typu a  velikosti klozetu. Rozměry a  prostorové možnosti vaší koupelny jistě budete mít při návštěvě koupelnového studia s  sebou, ale vyzkoušet si posezení na vlastní kůži je zásadní věc. Na výběr budete mít mezi závěsnými a samostatně stojícími – u závěsných vítězí hledisko snadnějšího úklidu a  údržby, navíc vypadají subtilněji. Nádrž na  splachování je umístěna ve  stěně, k  upevnění se používají předstěnové systémy, které zaručují dostatečnou pevnost bez velkých nároků na nosnost zdi. Kdo touží po bidetu, může si pořídit toaletu a bidet v jednom, nabízí se ve variantě s bidetovým sedátkem, sprškou nebo bidetovou tryskou, která je umístěna přímo v toaletní míse.

3

Pokud pračku v koupelně, pak zkuste zvolit takovou, která vám neudělá ostudu a při ždímání zůstane na místě. Tahle černá krasavice se jmenuje RENLIG FWM7, nabízí 20 pracích programů a funkci odloženého startu až o 20 hodin, takže vykoupat se stihnete úplně v klidu. IKEA.

4

Samostatné WC v panelovém domě s použitím montážního prvku pro závěsné WC Duofix Special s ovládacím tlačítkem splachování Sigma 50. GEBERIT

Rozsvítit a umýt se

Jedno centrální osvětlovací těleso v  koupelně? Na  to zapomeňte. Můžete zvolit jedno hlavní, ale k němu ještě minimálně jedno či dvě doplňková – především u zrcadla, ve sprchovém koutě a nad vanou. Musí se jednat samozřejmě o speciální osvětlovací tělesa určená přímo do koupelen, do vlhkého a mokrého provozu. Dobře vybraná a nasměrovaná mohou koupelnu opticky zvětšit a dodat jí příjemnou atmosféru. To umí i zrcadlo, které by v malé koupelně mělo být co největší. Do  panelákové koupelny, kterou většinou není možné po koupání přirozeně vyvětrat, je ideální zrcadlo se speciální fólií proti zamlžování.

5

Série koupelnového nábytku LILLÅNGEN. IKEA

Vanu, nebo sprcháč?

Volba opět závisí na vašich zvyklostech a prostorových možnostech. Je pravda, že varianta se sprchovým koutem přinese do malé koupelny cenné centimetry navíc, ale existují i důmyslná řešení, kdy se nemusíte milované vany vzdát. V obchodě již běžně narazíte na vanu se speciální sprchovací zástěnou z bezpečnostního skla, která vám umožní jak pohodlné sprchování, tak příjemnou koupel. Vždy si ale ověřte manipulaci se zástěnou, měla by být snadná, bezproblémová a nehlučná. Možným řešením je i rohová vana – vyberte si ale takovou, která malý prostor panelákové koupelny opticky nezatíží a z praktického hlediska vám provoz v ní usnadní. Ne do každé koupelny se tato varianta totiž hodí, i když je lákavá a vypadá krásně.

6

Šedo hnědé zrcadlo HEMNES. IKEA

7

Série koupelnového nábytku GODMORGON. IKEA

Detaily rozhodují, známá věc

Při plánování vaší nové koupelny se zaměřte na  každý detail, nepodceňte barvy (některé prostor opticky zvětšují, jiné zmenšují), výběr baterie (měla by být otočná, abyste se jí při koupeli nedotýkali) nebo úchytky na skříňkách (měly by jít snadno uchopit i mokrou rukou). U koupelnového nábytku se snažte o maximální využití každého centimetru, zvolte přehledné vnitřní uspořádání, výsuvné pojezdy, tiché dojezdy…

Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Odborná spolupráce LAUFEN CZ, RAVAK
Foto: archiv firem

Datum vydání: 14. 5. 2016

Edit: