Nano impregnace prodlouží životnost betonu a kamene

Máte na zahradě hezký chodník, venkovní krb, kamenné květináče, sochy či betonovou dlažbu? Jestliže jsou nové, pravděpodobně vypadají překrásně. Dokážete si ale představit, jak budou vypadat po pěti nebo deseti letech? Veškerý lesk a krása zmizí, déšť, bláto a jiné venkovní podmínky udělají své. Věda a výzkum naštěstí přináší stále nové způsoby jak životnost těchto prvků prodloužit a aktuálním trendem je nano impregnace.

impregnace kamenné sochy

Nano impregnace se ve skutečnosti používá na celou řadu materiálů – oblečení, boty, kámen, cement, cihly, střešní krytina apod. Různé typy impregnace jsou samozřejmě určené na jiné povrchy a vyrábí se i speciální nano imprengace betonu a kamene. Na náš trh ji přináší německá firma NanoConcept, která se snaží mezi lidmi šířit informace o možnostech nanotechnologií. Zaměřují se na úpravu povrchů, ať už za účelem větší bezpečnosti (např. neviditelné stěrače u aut), více volného času (některé přípravky usnadňují úklid) či delší životnosti (to je právě třeba příklad impregnace betonu). Chcete-li se dozvědět, jak tohle funguje, čtěte dál.

Jak funguje nano úprava povrchů?

Když se řekne nanotechnologie, znamená to, že se pracuje s velmi malými částečkami – atomy, z nichž jsou složené všechny objekty. Atomy se dají využívat pro spoustu různých věcí, kdo je šikovný, dokáže z nich vytvořit v podstatě takové malé roboty pomocníky, miniaturní stroje, malinkaté integrované obvody. A jedním z odvětví, kde se využívají, je právě chemická nanotechnologie. Pod ni spadá i ošetření povrchů.

impregnace betonu

Produkty na ochranu povrchů využívají principy, které vymyslela sama příroda. Výzkumníci se inspirovali zejména tzv. efektem lotosového květu. Lotosový květ, podobný českému leknínu, jste nejspíš už někde viděli. Roste v pomalu tekoucích vodách a bažinách, přesto je neustále čistý. Dokonce je považován za symbol čistoty.

Vědci se mu podívali na zoubek a zjistili, že se na jeho povrchu nacházejí hrbolky o velikosti nanometrů. Jsou tak malé, že se mezi ně nedostane špína. Prostě ulpívá na nich, dokud nepřijde kapka deště a nesmyje je. A přesně toho využívají nanoprodukty aplikované na povrch různých materiálů. Nedovolují nečistotám ulpívat.

V čem jsou nano impregnace jiné než ty běžné?

Možná víte, že existují i „obyčejné“ impregnace betonu, bez využití nanotechnologií. Jedná se zpravidla o nátěry, které odpuzují vodu, vlhkost, chrání proti mechu a klimatickým vlivům. Liší se zejména tím, že vytvoří souvislou vrstvu ochranného filmu. To je fajn, ale tato vrstva se bohužel brzy začíná poškozovat (ať už mechanicky nebo vlivem klimatických podmínek). U jednolité vrstvy je také problém, že snižuje odolnost proti mrazu a vrchní vrstva betonu pak může praskat.

Nano impregnace kamene a betonu je šetrnější. Nano částice nevytvoří žádnou ochrannou vrstvu, prostě se vsáknou do materiálu a podpoří jeho strukturu. Logicky tedy nehrozí ani mechanické setření ochranného filmu. Zvládají to, co byste očekávali – ochraňují před erozními vlivy, odpuzují vodu a vlhkost, omezují poškození otěrem a rovněž praskání vlivem mrazu. Navíc se vám nestane, že by na impregnované venkovní dlažbě rostly plísně, mechy, houby a lišejníky, nebo zůstávaly skvrny od červeného vína, mastnoty či kečupu, když na zahradě grilujete.

Nano impregnace je neviditelným pomocníkem

Nano impregnace se prodává ve formě tekutiny bez barvy a zápachu. Na povrch, který by měl být suchý a čistý, ji lze aplikovat rozprašováním nebo nanášením štětcem či kartáčem. U velkých ploch (například dlážděný vjezd do garáže) je praktičtější použít postřikovač.

Po aplikaci by měl povrch nejméně čtyři hodiny, ale lepší bude ještě více, pořádně schnout, je tedy vhodné zvolit si slunečný den. Funkčnost si pak sami snadno ověříte – stačí vylít trochu vody a pozorovat, zda se rozpije do jednolitého obrazce, nebo se bude shlukovat do kapek. Druhá možnost je správná. Nano technologie způsobí, že se kapalina nevsákne do materiálu, zůstane ve formě kapek na povrchu, na mírně nakloněném povrchu se rovnou odkutálí pryč.

Na zahradě ji využije každý

Nano impregnaci lze využít na beton, pískovec, cement, kameninu, mramor, střešní tašky, terakot, tvárnice a mnoho dalších stavebních materiálů. Pórobeton a ortobeton se často využívají i v interiérech (zejména koupelně a kuchyni), nano impregnace poslouží i tady. Materiály skvěle zakonzervuje, a ty si v důsledku toho po dlouhá léta udrží hezký vzhled.

Zbývá snad říci už jen jediné. Nanotechnologie zažívají v poslední době obrovský boom a na trhu je opravdu spousta produktů, které se snaží nano principy napodobit, ale fungují daleko méně. Objednáte-li si nano impregnaci betonu přímo z e-shopu Nano-concept.cz, neuděláte chybu.

Komerční prezentace

Datum vydání: 24. 4. 2017

Edit: