Následujte trend a ušetřete za energii: 2 způsoby, jak na zateplení

Ceny energií prudce vzrostly a pro některé domácnosti už jsou účty těžko zvladatelné. Hledají proto způsoby, jak dostat pravidelné výdaje opět pod kontrolu. Máme pro vás dva tipy, které opravdu fungují.

snížení nákladů za energie

Foto: Mikhail Nilov/Pexels

Klasické zateplení fasády

U staveb, které nejsou památkově chráněny, je nejčastější volbou zateplení fasády. Vnější strana domu se obalí izolační vrstvou (například polystyrenovými deskami), na kterou poté přijde nová fasáda domu.

Kvalitním zateplením fasády izolujete stěny domu od vnějšího prostředí. Snáze tak v zimě vytopíte interiér a v létě jej zase snáze ochladíte. Rozdíl ve spotřebě se může pohybovat až v desítkách procent.

Čím vyšší jsou ceny energií, tím větší smysl zateplení dává. Na zateplení navíc často můžete získat dotaci z veřejných rozpočtů, čímž výrazně snížíte nezbytnou vstupní investici. Počítejte s tím, že i přesto většinou půjde o investici, která se bude řádově pohybovat ve stovkách tisíc až jednotkách milionů korun. Toto řešení se proto vyplatí zejména v případě, že patříte k mladším generacím a můžete tak kalkulovat s tím, že se investice na úsporách postupně vrátí až za mnoho let.

Termoizolační nátěr

Levnější alternativou ke klasickému zateplení je nanesení termoizolačního nátěru. Termoizolační nátěr je cenově výrazně dostupnějším řešením, kromě toho je ale rychlejší a snadnější i samotná realizace.

Tato varianta se tedy uplatní všude tam, kde rozpočet není nafukovací nebo klasické zateplení z nějakého důvodu aplikovat nelze. Mluvíme například o památkově chráněných budovách. Klasické zateplení by výrazně narušilo vzhled památkově chráněné budovy, zatímco termoreflexní nátěr budovu vizuálně nijak nepoškodí.

Datum vydání: 30. 6. 2023

Edit: