Návrat damašku do českých ložnic

Damašek je na omak velmi příjemný materiál. Jeho detailně propracované vzory přinášejí do ložnic luxus, zároveň je velmi praktický – vlákna damašku v létě chladí a v zimě hřejí.

Možná rádi vzpomínáte na babiččino povlečení, od damašku vás však ještě odrazuje nutnost žehlení? Žehlí se sice velmi snadno, ale můžete si ho koupit i v nežehlivé variantě, tzv. Easy Care. Stačí vyprat a pak si jen užívat hebkosti, splývavosti či precizního vzorování. Damašek je velmi odolný, i dnes můžete v prádelnících českých domácností najít damaškové povlečení staré padesát a více let.

3

2

1

Vzory jsou zatkány přímo v látce, nelze je tedy vyprat ani odřít. Nejkvalitnější povlečení je vyrobeno z nejjemnější, avšak velmi pevné a odolné příze. Nejlepší příze je z egyptské bavlny, v délce jednoho kilometru váží jen 6 gramů. Tvoří tak hebký damašek, že si jej řada lidí může splést s hedvábím. Jedno povlečení se skládá z více než 70 tisíc přízí, které dosahují celkové délky přes 200 km. Výroba damaškového povlečení od přípravy, přes utkání, barvení, finální úpravy až po konečné ušití trvá asi 3 měsíce. Více na www.bytovy-textil-veba.cz#

4

5

6

Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Foto a spolupráce: VEBA Broumov

Datum vydání: 21. 2. 2016

Edit: