Návštěva pařížské garsonky

pařížská garsonka

Místo na spaní tvoří s jídelním koutem, kuchyní a pohovkou jeden prostor. Praktická je nika s policemi. Foto: Westwing

Mladá keramička Sofia de Moser Leitão vytváří ručně nejen vázy, hrnečky a misky, ale i nevšední šperky. Inspiruje ji život v Paříži, kde bydlí v malé garsonce s romantickým výhledem. Zařídila si ji ve spolupráci se značkou Westwing.

Ačkoli je pro Sofii ten opravdový domov v Lisabonu, kde žije její rodina, tráví svůj profesní i volný čas především v milované Paříži. A nejvíce jí vyhovuje obě tato místa střídat. „V Paříži jsem vázaná pracovně, ale každé dva nebo tři měsíce se vracím domů aspoň na týden, abych se nabila,“ přiznává.

Sofie, popište nám prosím váš běžný den ve vašem bytečku…

Každý den v mém životě není pochopitelně stejný, ale v poslední době si doma dávám velmi brzkou snídani a kolem osmé hodiny ráno vyrážím do svého keramického studia. Jelikož pracuji na velkém projektu, trávím tam celý den. Večer doma si pak čtu nebo se dívám na oblíbené seriály. Miluji být doma a mít čas pro sebe. A také mám moc ráda návštěvy a společné večeře s přáteli. Je pro mne radost nazdobit stůl, na kterém nesmí chybět voňavé květiny.

pařížská garsonka

Kuchyni odděluje nízká komoda s ratanovými koši. Židle u kulatého stolu jsou prostorově úsporné. Foto: Westwing

Jak přistupujete k zařizování vašeho domova?

Miluji hraní si s barvami, se vzory, s různými textiliemi… A protože bydlím na ploše 30 m², dávám přednost světlým barvám, aby se garsonka ještě nezmenšila. Velikosti prostoru jsem pomohla i přidáním velkého zrcadla, ve kterém se odráží protilehlá strana obývacího pokoje. Baví mě ukládat si z webových stránek fotografie různých interiérů domů a sbírat tak nové nápady. Nemám doma bohužel vůbec místo na další nábytek nebo bytové doplňky, ale věřím, že i z malého bytu je vždy možné vytvořit útulný a okouzlující prostor.

Co je pro vás při zařizování interiéru zásadní?

Nejdůležitější pro mě je, aby to bylo osobní. Ráda k někomu chodím a cítím, že interiér je odrazem jeho samotného, vkusu a stylu života. Artefakty dovezené z cest nebo ponechané z různých událostí jsou určitě důležité pro vytvoření zajímavého prostoru.

pařížská garsonka

Do bytu se vešla i pohodlná pohovka. Zrcadlo zavěšené na šířku opticky zvětšuje prostor. Foto: Westwing

Jak začleňujete do svého interiéru umění?

Ráda sbírám díla od svých přátel umělců a také hledám malé poklady na online aukčních platformách pro nákup a prodej speciálních a sběratelských předmětů, na kterých jsem závislá, za všechny jmenuji Catawiki, Druot, Veritas… Například Catawiki byla založena v roce 2008 jako online komunita pro sběratele. Interiér je pro mě výjimečný, když přenáší nějaké emoce. Ty buď cítím, nebo necítím. To je samozřejmě velmi subjektivní, ale nikdy to v mém případě nesouvisí s výší ceny zařizovacího předmětu.

výhled z pařížského bytu

Když Sofia vyhlédne z okna, ocitne se nad střechami okolních domů a připadá
si volná jako pták. Foto: Westwing

Ovlivňuje život v Paříži styl vaší práce nebo módy, kterou nosíte?

Díky životu v tomto nádherném inspirativním městě jsem blíže k některým z největších výstav a veletrhů, k uměleckým galeriím. Mám tak snadný přístup ke všemu tomuto umění, což je úžasná příležitost. Co se týká mého oblečení, určitě jsem tímto městem ovlivněná. Vždyť kdo by nemiloval styl šik pařížské dívky nebo francouzského fešáka?!

pařížská garsonka

Speciální francouzské okno vede na malý balkonek, kde mladá umělkyně ráda odpočívá. Je u něj stolek a skládací židle. Foto: Westwing

Sofia de Moser Leitão, keramička, studio Sophie Ceramica

Můj byt tady v Paříži není příliš francouzský, natož pařížský. Co jsem si stihla všimnout, jsou Pařížané obvykle střízlivější, pokud jde o interiérový design. V zařízení bytu stejně jako v keramice chci, aby se lidé chtěli dotýkat mých předmětů, které mají organické tvary, jsou hravé a na člověka působí pozitivně.“

Text: Vanda Jesenská
Foto: Westwing

Datum vydání: 21. 11. 2023

Edit: