Nová zelená úsporám Light

Víte, že 14. listopadu 2022 byl schválen dotační program Nová zelená úsporám Light, který se zaměřuje na podporu dílčích, méně nákladných opatření pro úsporu energie?

Šetřete ještě dříve, než vstoupíte domů
Novinku poskytující maximální úsporný standard pro vchodové dveře nabízí společnost Hörmann. Její hliníkové dveře ThermoPlan Hybrid (na snímku) se vyznačují hladkým a rovným elegantním vzhledem a velmi dobrou tepelnou izolací. Foto Hormann

Nový dotační program je určen pro nízkopříjmové domácnosti (starobní důchodci, invalidní důchodci 3. stupně, lidé pobírající příspěvek na bydlení) a zaměřuje se na šest oblastí. První čtyři se týkají dílčího zateplení – fasády, střechy, stropu a podlahy. Další dvě se týkají otvorových výplní, jimiž uniká z domu nejvíce tepla – oken a vchodových dveří. Všechny oblasti vám stručně představíme.

Kvalitní tepelnou izolaci fasády zajistí spolehlivě kontaktní zateplení Isover EPS Greywall Plus – izolační desky s grafitem. Foto Isover

 

Zateplení fasády

Na zateplení fasády vhodnými termoizolačními materiály můžete získat dotaci až 150 000 Kč (6 000 Kč na běžný metr obvodu stavby). Podstatnou výhodou je, že finanční prostředky zde můžete čerpat předem (zálohovým způsobem). Podpora se týká všech opatření provedených po 12. září 2022. O dotaci mohou žádat vlastníci nebo spoluvlastníci rodinného domu či trvale obývané stavby pro rodinnou rekreaci, v nichž jsou trvale hlášeni déle než od 12. září 2022. Příjem žádostí o dotaci bude spuštěn 9. ledna 2023 přesně v 10 hodin. O dotaci lze žádat výhradně přes webové stránky Agendového informačního systému SFŽP ČR. Přímý odkaz na tento systém a veškeré potřebné informace najdete na webu novazelenausporam.cz. Žádat můžete již před zahájením zateplovacích prací, kdykoli v jejich průběhu nebo až po dokončení zateplení.
Podstatnou podmínkou, která platí i pro všechny následující dotace Nové zelené úsporám Light, ovšem je, že žadatel a všichni členové jeho domácnosti pobírají ke dni podání žádosti o dotaci starobní důchod nebo invalidní důchod 3. stupně, nebo v období mezi 12. 9. 2022 a dnem podání žádosti pobírali příspěvek na bydlení.

Novinka pro zateplení střechy: Foukaná izolace URSA Pure Floc sníží tepelné ztráty celého domu až o 20 procent. Foto URSA

 

Zateplení střechy

Na kompletní zateplení střechy můžete získat státní dotaci až 120 000 Kč. Vše ostatní platí jako u zateplení fasády – včetně výše uvedeného pravidla, že žadatel a všichni členové jeho domácnosti musejí splňovat podmínky nízkopříjmové domácnosti.

Dřevohliníkové okno VEKRA Alu Design Quadrat má minimalistický design rámu s ostrými hranami. Hliník na vnější straně chrání dřevěný rám před povětrností. Foto Vekra

 

Zateplení stropu

Dotace na kompletní zateplení stropu se týká plochy na styku vytápěných a nevytápěných prostor: jak podlahy úložné půdy, tak i stropu nad obytným podkrovím. Na kompletní opatření získáte dotaci 50 000 Kč. Podmínka nízkopříjmové domácnosti platí i zde.

 

Zateplení podlahy

Dotace na zateplení podlahy se týká podlahy na zemině nebo nad nevytápěnými prostory (tedy většiny podlah v úrovni přízemí). Na kompletní opatření zde získáte dotaci 60 000 Kč. Také zde platí závazná podmínka nízkopříjmové domácnosti.

 

Výměna oken

Tato dotace je zaměřena na výměnu stávajících oken ve vytápěných místnostech, a to včetně střešních oken a balkonových dveří. Můžete získat 12 000 Kč na jeden kus „otvorové výplně“ (okna či dveří), maximálně až 150 000 Kč. Opět platí podmínka nízkopříjmové domácnosti.

 

Výměna vchodových dveří

Dotace se vztahuje na výměnu stávajících vchodových dveří za nové, tedy venkovních dveří, které spojují interiér s exteriérem. Na jedny dveře získáte 18 000 Kč, celkově až 150 000 Kč. Podmínka nízkopříjmové domácnosti platí i zde.

 

Vše najdete na webu

Na pečlivě zpracovaném webu novazelenausporam.cz najdete vše podstatné. Pro nejčastěji kladené otázky stačí na horní liště kliknout na „Časté dotazy“. Je pravděpodobné, že zde najdete odpověď i na vaši otázku. Návody, jak postupovat na cestě k dotaci, najdete v sekci „Jak na to“. Všechny informace k dotacím a podmínkám jejich získání najdete v Závazných pokynech pro žadatele, zpracovaných zvlášť pro oblast rodinných domů, bytových domů a NZÚ light. A pokud máte specifický dotaz na odborníky, můžete využít kontaktní formulář.

 

 

 

text Vít Straňák

foto se souhlasem firem Hormann, URSA, Vekra, Isover

Datum vydání: 20. 3. 2023

Edit: