Vybíráme krbová kamna s napojením na systém

Farum

Léto je v plném proudu, to ale nic nemění na tom, že se ani nenadějeme a přijde podzim a s ním i sychravé večery, během kterých si doma budeme chtít zatopit. V poslední době se na nás ze všech stran valí zprávy o tom, jak energie zdražují, další služby jakbysmet. Uvažujete o pořízení krbových kamen s výměníkem? Poradíme vám, jak vybrat ta pravá!

Proč si pořídit zrovna krbová kamna s napojením na systém?

Klasická krbová kamna se postarají o teplo v místnosti a také jí dodají nádech luxusu a toho pověstného „tepla domova“, ale neumí prohřát všechny místnosti v domě, ani ohřát užitkovou vodu.

Na to jsou potřeba krbová kamna s výměníkem, díky kterému budou kamna teplo rozvádět po celém domě a zajistí vám i teplou vodu. Napojují se buď na stávající nebo nové ústřední topení a bojler.

  • Krbová kamna s výměníkem se mohou pochlubit snadnou obsluhou.
  • Teplo rozvedou po celém domě.
  • Topení v nich je efektivní, ekonomické a ekologické.
  • Krbová kamna s výměníkem prostor vytopí rovnoměrně a bez výkyvů ve vytápění.
  • Díky teplovodnímu výměníku můžete vodu ohřívat v zimě i v létě.

Jak vybrat krbová kamna s výměníkem?

Největší výhodou takových kamen je jejich napojení na teplovodní systém, takže zužitkují veškerou energii, kterou vydají. Jak vybrat ta pravá?

Základem je výkon kamen

Při výběru je třeba pohlídat si zejména výkon kamen, který musí být přímo úměrný velikosti prostoru, který chcete vytápět. Kdo chce ohřívat i vodu, ten k tomu musí přičíst i přibližnou roční spotřebu vody.

HSP 6 s výměníkem

Pohlídejte si i tepelné ztráty v domě

Pro výpočet potřebného výkonu krbových kamen je třeba mít přehled i o tepelných ztrátách domu. Ideální je se následně poradit s odborníkem, který vám navrhne optimální výkon kamen.

Na bezpečnosti záleží

Krbová kamna s výměníkem by měla být vybavena ochranou proti přetopení. Když totiž dojde k výpadku elektrického proudu, mohlo by bez takové ochrany dojít k přehřátí vody a škodě jak na samotných kamnech, tak na vašem dalším majetku.

Čerpadlo by přestalo hýbat s vodou, která by překročila bod varu. Proto kamna mají disponovat i vychlazovací smyčkou, která buď už může být součástí kamen, nebo si ji můžete dokoupit a instalovat dodatečně.

Kamna s výměníkem by měla disponovat centrálním přívodem vzduchu

Centrální přívod vzduchu je důležitý z důvodu rovnoměrného vytápění celého domu, odvíjí se od něj i ekonomická a ekologická strana věci, pomáhá i snižování tepelných ztrát. Díky centrálnímu přívodu vzduchu nebudete muset tak často větrat a ochlazovat tak ohřátý vzduch.

Čím chcete topit?

Ano, i v tom si musíte udělat jasno. Dáte přednost dřevu nebo peletám? Dřevo budete muset sušit, řezat, štípat a neustále přenášet ke kamnům, s peletami je to jednodušší. Stačí je jednou za čas dosypat do zásobníku peletových kamen s výměníkem a máte na pár dní klid.

Víte, že si můžete pořídit i krbovou vložku s výměníkem?

Datum vydání: 26. 7. 2022

Edit: