Otazníky kolem cementové stěrky

Podlahy zhotovené z cementové stěrky získávají v posledních letech na popularitě. Mezi hlavní důvody, pro které jsou stále oblíbenější, patří fakta, že tvoří pevné, bezesparé a voděodolné plochy, které jsou příjemné na omak. Povrch cementové stěrky se vyznačuje velkou pevností v tahu i tlaku a úctyhodnou odolností vůči otěru a mechanickému opotřebení vůbec.

Jak se vlastně cementové stěrky zhotovují? U designové stěrky (např. typ Microtopping) se namíchá sypká cementová směs (speciálně zušlechtěný cement) s tekutým polymerem, ve dvou vrstvách se aplikuje na podlahu, přebrousí a přestříká se finálním ochranným prostředkem. Pokud toužíte mít na podlaze jinou než základní šedou barvu, stačí do směsi přimíchat barviva, případně lze již hotovou podlahu obarvit reaktivními barvivy dle nabízeného vzorníku. Celková tloušťka se pohybuje kolem 2 až 4 mm. V celém procesu jde o převážně ruční práci, výsledkem je vždy unikátní podlaha s neopakovatelným vzhledem.

Microtopping od italského dodavatele Ideal Work je voděodolná cementová stěrka o síle pouhých 2–3 mm, lze ji aplikovat nejen na podlahy, ale i na schody, stěny, kuchyňské linky, vany, nábytek a další pevné předměty, více na www.bocapraha.cz.

Kde všude v interiéru lze stěrku použít?

Designová cementová stěrka je vhodná na podlahy, stěny, schody, dále jako povrch dvířek nebo pohledová plocha u kuchyňské linky, barového pultu, na koupelnovém i jiném nábytku. Je voděodolná, proto se hodí i do kuchyní, koupelen, sprchových koutů, na umyvadla a podobně. Dobře odolává také povětrnostním vlivům, proto ji lze použít i v exteriéru na terasy či pochozí plochy kolem bazénů.
Typ Microtopping je rovněž vhodný pro renovaci starých podlah – je možné ho aplikovat na staré betonové podlahy nebo dlažbu.

Jakou povrchovou úpravu můžeme chtít?

Podle prostoru, do nějž je stěrka určena, je vhodné zvolit hladký, drsný nebo kartáčovaný povrch (do exteriéru se často hodí spíše protiskluzové povrchy, zdrsnělé nebo kartáčované), finální úprava pak může být s matným, lesklým, pololesklým nebo přirozeným matně šedivým vzhledem.

Imitace betonu – povrch šitý na míru moderním interiérům i exteriérům. Stěrku o tloušťce cca 1,5 mm lze nanášet téměř na jakýkoliv povrch, a to ve velké škále odstínů. www.nemec.eu

Artisan, pružný materiál beze spár s matným povrchem, který je
na podklad nanášen ručně, lze aplikovat na stěny i podlahy, 100%
voděodolný, neporézní a opravitelný. Více na www.lebon.cz.

Jak se o cementovou stěrku starat, aby vypadala stále jako nová?

Cementové a betonové podlahy nevyžadují žádné zvláštní zacházení – stačí je pravidelně zametat a vytírat vlhkým hadrem. Používané čisticí prostředky by měly být neagresivní, s neutrálním pH. Podlahám také občas prospěje ošetření ochranným prostředkem s přídavkem vosku.

Další typy tzv. bezesparých podlah:

Doporučuje Alena Klaudová, marketingový specialista společnosti BOCA

Architop – podlahová cementovo-polymerová stěrka s vysokou pevností a životností. Má výrazný betonový vzhled, je dostupná ve 29 barvách a hodí se do vnitřních i venkovních prostor.

Nuvolato – prémiová betonová podlaha s maximální odolností již od tloušťky 8 mm. Možnost použití 24 barev nebo obarvení reaktivními barvivy, stejně jako u cementových stěrek.

Lixio – klasické italské terrazzo s cementovo-polymerovým pojivem. Drť z kvalitního italského mramoru dostupná ve 4 barvách, cementové pojivo s polymerem v 25 různých barevných odstínech. Výsledkem jsou leštěné podlahy s vysoce luxusním vzhledem s vysokou otěruvzdorností. Jsou vhodné především do reprezentativních rezidenčních prostor, jako jsou obývací pokoje, jídelny nebo vstupní haly.

Sassoitalia – přírodní kamenný koberec vhodný na terasy a zahrady. Do cementovo-polymerového pojiva se přimíchávají oblázky či úlomky kamínků, které mohou být i přímo z okolí vašeho domu, takže do exteriéru zahrady skvěle zapadnou. Povrch je přirozeně protiskluzový, může být ošetřen různými prostředky (voděodolný, prachuodolný) a je možné v podlaze vytvářet různě barevné geometrické vzory.

Nejen na podlahy

Cementové stěrky vypadají efektně také na stěně, kde použitím různých technik docílíte zajímavě upraveného povrchu připomínajícího například reliéf kůže, stromové kůry, vzhled přírodního kamene a dalších přírodních materiálů.
„Tam, kde mají být povrchy stěn integrovanou součástí interiérového designu, se mohou použít speciální materiály pro dekorativní úpravy, jejichž široká škála umožňuje vytvářet různé reliéfní struktury povrchu stěn, nebo je lze naopak vybrousit do hladka a vyleštit, to vše ve stovkách barevných odstínů. Oblíbený je například povrch imitující přírodní mramor či beton,“ uvádí Dominik Hanko ze společnosti JUB.
Například technikou Aurora získáte vzhled povrchu s charakteristickým nepravidelným žilkováním, jasnými a elegantními barvami. Místy připomíná achát nebo přírodní mramor Aurora, od kterého je také odvozen název techniky. Technikou Acero pak získáte vzhled povrchu kůže nebo jemnou strukturu javorové kůry. Jako závěrečnou vrstvu nanášíte materiály, které dodají povrchové úpravě zvláštní patinu. www.jub.cz

Znáte Betonepox?

Betonepox je moderní povrch, který dokonale imituje betonovou plochu. Elegantní materiál vyniká nebývalou odolností, tvrdostí a maximální životností. Jedná se o epoxidovou stěrku, která je i bez nutnosti lakování maximálně odolná vůči vodě. V současné době je nabízen ve variantě Soft a Ultrasoft. Více na www.nemec.eu.

Text: Alena Klaudová, Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem

Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Edit: