Outdoorová zábava pro děti na zahradě

S létem se mění zvyklosti dětí, pokud jde o hraní a aktivity. Sezení u počítače a projíždění televizních programů už tolik neláká, v kurzu je exteriérová zábava. A čím větší rozlet a možnosti, tím lépe.

Máte-li zahradu, je dobré vyhradit z ní dětem jejich vlastní území. Stačí malý prostor, kde by se cítily bezpečně a spokojeně. Ideálním prvkem tohoto prostoru může být třeba vzrostlý strom nebo hustý nepichlavý keř, kterým se dá prolézat. Na strom můžete zavěsit houpačku, houpací síť nebo ho využít ke stavbě malého domku vklíněného do koruny, kam je možné se dostat jen po zavěšeném provazovém žebříčku. To je sen všech dětí a noční můra všech rodičů…

2

Zahradní domek Play Up Picnic skrývá všestranné využití – má totiž nejen zvonek a schránku na dopisy, ale i umyvadlo a jídelní stolek se sezením! Materiál kvalitní dvouplášťový plast. www.babywelt.cz.

1

Lehká, snadno přenosná a přitom stabilní – dětská stolička MAMMUT z polypropylenového plastu, na výběr několik barev. IKEA

ZÁKLADNA JE ZÁKLAD

Území v rohu zahrady nebo kolem stromu budou děti chápat jako svoji hrací základnu, odkud budou podnikat dobrodružné mise, třeba výpravy za lupem. K tomu toho zase tolik nepotřebují, podstatná je fantazie a prostor. Také rozhodně ocení, když se do jejich her zapojíte a přistoupíte na jasná pravidla. Na vás je, aby prostředí zahrady bylo bezpečné a přátelské, počínaje například pískovištěm a konče trampolínou.

NĚCO PRO NEJMENŠÍ

Ideální a na první pohled bezpečné je pískoviště. Ale víte, jak by mělo vypadat a jaké má mít parametry? Pokud jde o materiál, z kterého je vyrobeno, měl by to být nezávadný plast nebo speciálně upravené dřevo s atestem nezávadnosti. Takové pískoviště můžete pořídit od pár set korun až po několik tisíc, záleží na jeho velikosti, hloubce, již zmíněné kvalitě materiálu a také na tom, jestli je přenosné, rozebírací, s ochranným krytem a podobně. Někdy ho výrobce nabízí rovnou s výplní, tedy pískem. Pokud jde o cenově výhodnou nabídku, neváhejte, ušetříte si tím starosti s jeho sháněním. Budete-li písek kupovat zvlášť, měl by být takzvaný praný a tříděný, k dostání je v zahradních centrech a hobby marketech, nejlevněji ho seženete přímo ve stavebninách nebo v pískovně. Pokud jde o ideální rozměr pískoviště, rozhodující je počet dětí, které ho budou společně užívat. Pro jedno stačí klidně základní minimální rozměr 120 x 120 cm, nezapomeňte také na spoustu důležitých praktických doplňků, jako jsou geotextilní podložka proti prorůstání trávy nebo funkční ochranný kryt (kvůli čistotě písku a dešti), s  kterým byste zvládli pískoviště přiklopit snadno a rychle.

3

Deštník měnící barvu – mráčky se po kontaktu s vodou duhově zabarví! výrobce SUCK UK, nabízí NAOKO.

4

Textilní farma LANDET obsahuje 13 kousků. IKEA

OD HOUPAČKY K TRAMPOLÍNĚ

Celé léto děti s výpravami za kořistí asi nevydrží. Budete se muset časem poohlédnout po nějaké komerčnější atrakci – můžete začít s houpačkou (klasickou pružinovou, závěsnou, pákovou nebo lavičkovou), houpací sítí (tu využije celá rodina), přidat skluzavku (zajistěte bezpečný dojezd a volte raději plastovou, kovová se na slunci příliš rozpálí), a pokud to bude stále málo, zbývá vám ještě zahradní trampolína. Ta podle výrobců rozvíjí motorické schopnosti, ale pokud se na ni vrhne více než jedno dítě, může dojít k nepříjemnému úrazu. Zásadní pravidla při skákání na trampolíně jsou tato: vždy skáče jen jeden, vždy bez bot a vždy s ochrannou sítí kolem trampolíny. Bezpečnější variantou, než je trampolína, může být například malý zahradní domeček s kuchyňkou nebo alespoň piknikový stolek, kde se budou odehrávat první kulinářské pokusy a přijdou první hosté…

7

Brasil Rainbow je závěsné křeslo (160 x 130 cm) s nosností až 120 kg. Vyrábí Amazonas, koupíte na www.houpacisite.cz.

KVALITNÍ A BEZPEČNÉ

Ať se rozhodnete pro jakýkoliv hrací prvek, mějte na paměti kromě výborného fungování především bezpečnost. Nekupujte dětem výrobky, které jsou sice levné, ale nemají žádný certifikát o bezpečnosti a zdravotní nezávadnosti. Každý dobrý produkt takové označení má a liší se jen názvy. Vaší starostí je, abyste pokaždé pro jistotu zkontrolovali houpačku, jestli pevně drží a je spolehlivá. Při nákupu jakékoliv hrací sestavy se na vlastní oči ujistěte, že má zaoblené rohy, nikde nevykukují šroubky, otvory v zábradlí jsou bezpečné pro dětskou hlavičku a podobně. Další starostí je péče o zahradu, kde si děti hrají, aby na ni neměli přístup nezvaní hosté v podobě cizích koček a psů. Stačí pár dnů nepozornosti a zvířecí exkrementy promění dětský ráj ve veřejný park. Opatrnosti nezbývá ani u rostlin a plodů – děti často rády ochutnávají veselé barevné kuličky, ale ne vždy jde o zahradní jahody nebo kanadské borůvky. Následky pozření plodu jedovaté rostliny nebo keře mohou být tragické. Abyste měli klidné spaní, nejlepším řešením je všechny takové keře ze zahrady raději odstranit a počkat s nimi, až děti opravdu vyrostou.

8

Skládací pískoviště Lena lze na zimu snadno rozebrat a odnést, vnitřní průměr 90 cm, vnější 145 cm. www.mall.cz.

10

Prostorná houpací síť Sonrisa z rychleschnoucí stálobarevné látky HamacTex se snadno udržuje, unese až 160 kg, délka 350 cm, šířka 160 cm. Vyrábí La Siesta, nabízí INTREA-PIKO, www. intrea.cz.

Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Edit: