Stálezelená zahrada s japonskými prvky

Díky tvarovanému buxusu, šustícímu bambusu, zaštipovaným jehličnanům a ostrůvkům z obřích travin jsou zahrady v japonském stylu přitažlivé i zimním období. Zkuste se inspirovat našimi snímky a na zahradě si vybudovat stálezelené zákoutí.

Japonské zahrady jsou zajímavé jak výsadbou, tak vyzněním a stále lákají k napodobování. I tvůrci těch nejjaponštějších zahrad u nás skromně prohlašují, že stvořili pouze zahradu s japonskými prvky nebo Japonskem inspirovanou.

Mají rádi kulturu Východu, léta studovali tamní historii i principy buddhismu a teď by si chtěli vyzkoušet, zda už se vcítili do myšlení japonských tvůrců zahrad v určitém období.

4

Okrasné trávy a bambusy vnášejí do prostředí písku a kamenů pohyb a proměnlivost.

1

Kamenné lucerny se často umísťují tak, aby se jejich světlo zrcadlilo ve vodní hladině.

ZAČNĚTE NÁPADEM

A co vy? Pořídili jste si lampu rankei či pítko tsukubai? Nezbývá vám, než alespoň jedno zákoutí zahrady přebudovat na kompozici v japonském duchu, třeba kolem posezení, kde se vám bude hezky pít zelený čaj.

Ale pozor: Japonci začínají budovat i malé prostranství s myšlenkou jak a proč: podle této vize upraví terén, rozmístí kameny, vysadí strom a nakonec dojde i na nějakou skulpturu. Protože japonská zahrada nemá obsahovat nic zbytečného.

6

Japonským zahradám sluší barvy okrasných javorů více než květy.

7

Dovezené kameny z asijských přeměněných hornin samy o sobě autentičnost zahrady nezajistí.

VYHNĚTE SE SUDÉ

Vyhněte se sudým počtům. Kameny sesazujte do skupin po třech nebo pěti. Prvek použitý na zahradě – ať kámen, dřevina nebo lucerna, má být vidět. Lucerna cudně vykukující z houští je nesmysl, kámen mizející v břečťanu taktéž.

Zahrada má zahrnovat vyvážený poměr kamene, rostlin a vody. Základní používané dřeviny jsou borovice, jalovec, tsuga, javor, vrba a dub. Z kvetoucích ty druhy, které nekvetou příliš dlouho. Japonci milují sakury a slivoně proto, že jim krátkým kvetením připomínají pomíjivost. Jejich kvetení je vzácné, vnáší do zahrady prvek času. Jejich výsadbou nic nezkazíte, ale základem scenérie by měly být upravené pěnišníky, azalky, buxus, bambus a drobné podrostové traviny a dřeviny. Hodí se i vistárie, zejména do čajových zahrad. Tvarování dřevin a výsadba drobnějších bonsají je ve východních zahradách běžné. Měly by však působit co nejpřirozeněji a imitovat přirozené působení deště, větru a klimatických podmínek. Pokud nevíte jak začít, inspirujte se ukázkami ze zahrad, které jsme pořídili v zahradách českých milovníků východního stylu.

9

Uměle vztyčený kámen, který původně ležel, označují Japonci za „mrtvý“.

VYHNETE SE SAMOÚČELNOSTI

Pokud nezakoupíte kamennou lucernu se zabudovaným tunýlkem pro elektrický kabel, tedy obvykle „made in China“, nezbude vám, než do ní instalovat svíčku nebo olejový kahánek.

Lucerna v japonské zahradě má svítit, jinak postrádá smysl – a co postrádá smysl, musí ze zahrady pryč. Vážně ji budete večer co večer rozsvěcet?

Pítko tsukubai bývá vítaným dokreslením japonské zahrady a přináší užitek ptactvu i včelám. Ale vy osobně byste se nebáli napít ze zdroje s nepřetržitou uzavřenou cirkulací vody?

Japonské můstky, červeně natřené (což podle samotných Japonců vůbec není nutné) a obloukovitě se klenoucí nad potůčkem vypadají malebně. Vy byste přes dřevěný klenutý můstek chodili? I po dešti, když to klouže? Rovně otesaný široký podélný kámen bude bezpečnější a neméně stylový.

Kapři koi, zejména ti barevní šampioni, se notně prodraží. Zlatí karásci nebo jeseni tolik nenarostou, netrpí jarními virózami a jejich pozorováním si zklidníte nervy za méně peněz.

Zkrátka japonskou část zahrady by nikdo neměl dělat podle obrázkových katalogů. Nezapomeňte – vše nadbytečné musí pryč!

10

Zejména milovníci bonsají často místo zahrady vytvoří pouhou výstavu.

Více informací se nachází v prosincovém čísle, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Foto: Zdeněk Roller

Datum vydání: 4. 1. 2016

Edit: