Oživte svůj balkon umělou trávou: Poradíme, jak na to

Jestli sníte o dokonalém trávníku, ale bydlíte v bytě, nezoufejte. Vytvořte si z balkonu koutek, kde si rádi zarelaxujete. Travní koberce nerozeznáte od perfektně zastřiženého anglického trávníku, nemusíte ho sekat a vydrží vám krásně zelený po celý rok. Přečtěte si, jak si umělou trávu na balkon vybrat a jaké výhody nabízí.

Foto: Shutterstock

Odolný trávník bez práce: Proč si umělou trávu zamilujete

I městský byt dokážete proměnit v příjemnou oázu zeleně. Živý trávník si na balkoně sice nevypěstujete, ale vzdát se snu o vlastním zeleném koutku nemusíte.

Travní koberce představují ideální volbu pro všechny, kdo chtějí svůj balkon oživit a vytvořit z něj místo, kde budete rádi trávit čas. Ať už sami s knížkou, nebo s přáteli a rodinou třeba při oslavách a letním grilování.

Pokud máte menší děti, umělá tráva jim poskytne bezpečné útočiště při hraní. Je totiž měkká na dotek a nezašpiní oblečení jako živá tráva.

Při výběru travního koberce narazíte na umělé trávy z různých materiálů. Příjemnější došlap a luxusní vzhled nabízí umělé trávy z polyethylenu, případně volte kombinaci polyethylenu a polypropylenu.

Jejich vlákna jsou pružnější a měkčí. Zároveň jsou odolnější vůči UV záření, takže na slunci tak rychle neblednou a zachovají si svůj zelený vzhled dlouhá léta.

Jedinou nevýhodou je jejich vyšší cena. Levnější umělé trávy se vyrábí například z polypropylenu. Nejsou ale tak pěkné a měkké.

Umělá tráva na balkon zároveň nabízí řadu výhod. Pojďme se podívat na některé z nich.

Hlavní výhody umělé trávy

  • Snadno se udržuje – zapomeňte na sekání i zalévání. Umělá tráva je prakticky bezúdržbová. Stačí jednou za čas odstranit běžné nečistoty například koštětem s tuhými štětinami. Pokud na umělý trávník něco vylijete, jednoduše místo vyčistíte vlhkým hadrem.
  • Udrží si krásný vzhled po celý rok – travní koberec nežloutne ani neodrůstá. Drží si svůj stálezelený vzhled po celý rok. Pokud sáhnete po polyethylenu nebo jeho kombinaci s polyethylenem, neublíží mu ani přímé slunce.
  • Zakryje případné nedostatky – pokud vaše dlažba na balkoně už zažila lepší časy, umělý trávník všechny neduhy původního podkladu snadno zakryje.
  • Nezpůsobuje alergie – v umělé trávě nevíří žádné pyly. Nepřitahuje ani hmyz. Díky tomu je umělá tráva vhodná pro citlivé osoby a alergiky.
  • Nabízí měkký došlap – na rozdíl od tvrdých dlaždic vám travní koberec na balkoně přinese velmi příjemný a měkký došlap. To ocení i děti, které se ještě učí chodit. Pády na měkkou umělou trávu totiž tolik nebolí.
  • Je bezpečný pro děti i domácí mazlíčky – umělá tráva se vyrábí ze zdravotně nezávadných materiálů. Nemusíte se bát na ni pustit jak děti, tak domácí mazlíčky.

Tip: Pokud na umělou trávu položíte zahradní nábytek (stůl, židle, lehátka), čas od času je přesuňte na jiné místo. Na trávníku se vám tak nevytvoříte nevzhledná slehlá místa.

Datum vydání: 27. 4. 2023

Edit: