Pečujte o svůj plot!

Plot ohraničuje váš pozemek a vy byste jej na oplátku měli chránit před dřevokazným hmyzem, plísněmi a houbami.

Fungicidní a insekticidní přípravky pro preventivní ochranu dřeva jsou bezbarvé a do dřeva se vsakují, netvoří vrstvu. foto Shutterstock

Uvažujete o pořízení nového dřevěného plotu? Nebo váš plot zešedl, oprýskal, obrostl mechem či se rozpadá? Abyste udrželi jeho dlouhou životnost i pěkný vzhled, je třeba se o plot postarat.

 

Proč dřevo impregnovat?

Dřevo použité v exteriéru, a to nejen na stavbu plotu, je stále živý organismus. Vlivem působení klimatických podmínek (déšť, změny teplot, UV záření) hrozí jeho napadení dřevokazným hmyzem, houbami nebo plísněmi. Nejvíce je ohroženo dřevo v přímém kontaktu s půdou. Ochrana lakem nebo barvou na dřevo nebývá dostatečná. V důsledku teplotních výkyvů totiž dochází k rozpínání a smršťování dřeva, při němž v krycím nátěru vznikají prasklinky. Jsouli praskliny větší, je dřevo bez impregnace vystaveno zvýšenému nebezpečí napadení biotickými škůdci, kteří mohou prasklinami pronikat do dřeva.

Impregnace proti škůdcům Naředěný přípravek Bochemit Opti F+ poslouží k impregnaci nového dřevěného plotu, stačí jej rozetřít štětcem podle návodu. Pokud je plot plesnivý, plíseň odstraňte, použijte Bochemit proti plísním a dále imregnaci Bochemit Opti F+. Pak lze pokračovat například olejovým napouštědlem Estetik od stejného výrobce, které dodá plotu barevný odstín a ochranu proti UV záření i pronikání vody. bochemit.eu. Foto Bochemit

Jak postupovat

Při stavbě nového plotu je nejjednodušší nakoupit už profesionálně impregnované dřevo na pilách. Pokud se pro impregnaci proti plísním, houbám a dřevokaznému hmyzu rozhodnete sami, použijte k tomu vhodný přípravek a dřevo jím natřete podle jednoduchého návodu na etiketě. V případě renovace plotu z něj ale nejprve odstraňte nečistoty. Pokud je dřevo i plesnivé, plíseň neodstraňujte hadrem ani jinak mechanicky, aby nedošlo k rozptýlení nebezpečných výtrusů do ovzduší a k jejich dalšímu šíření. Použijte raději speciální přípravek proti plísním . Před prvním použitím ale pro jistotu vyzkoušejte jeho účinek na malém, méně viditelném kousku dřeva. Při silném zešednutí nebo napadení plísní postup několikrát zopakujte. Dřevo pak lehce přebruste, impregnace i následná lazura nebo barva bude lépe vsakovat. Impregnace proti biotickým škůdcům schne v závislosti na teplotě a vlhkosti vzduchu zhruba 4 až 24 hodin. Do práce s barvami a lazurami se pak pusťte nejlépe ráno nebo večer bez přímého slunce pražícího na plot a také za bezvětří, aby se do čerstvého nátěru nedostal prach.

 

text Vanda Jesenská foto  Shutterstock a se souhlasem firmy Bochemit

 

Datum vydání: 10. 5. 2021

Edit: