Podzimní zahradní technika

Odklízení spadaného listí, péče o trávník, úklid zahradního nábytku a okolí domu, příprava dřeva na zimu… To všechno čeká majitele zahrad v nastávajícím ročním období. Není toho málo – snad abyste si napsali seznam, co všechno je třeba udělat. Vyplatí se také přibrat na pomoc techniku. Ušetří vám mnoho dřiny a času.

Podzim na zahradě a kolem domu se nese především ve znamení úklidu. Ale přidávají se i další činnosti, které jsou před zimou nutné. Mezi ty nejčastější patří příprava dřeva do krbu. Většina těchto prací vyžaduje značnou fyzickou námahu a rovněž nebude hotová za jedno sobotní dopoledne. Takže nic neodkládejte, vezměte si k ruce vhodné pomocníky a hurá na to, ať vše v poklidu stihnete do první sněhové vločky.

1

Pomocník do každé zahrady, farmy nebo na chalupu. Cenově dostupné kvalitní pracovní čtyřkolky Gladiator jsou v nabídce v kubaturách od 400 do 800 ccm a v cenách začínajících již na 114 990 Kč v plné výbavě a s nadstandardní tříletou zárukou. www.ctyrkolky.cz

2

Zahradní skládací koš je praktický pomocník při sekání trávy, hrabání listí, úklidu zahrady. Díky možnosti složení téměř nezabere místo při skladování. Objem 172 litrů. Cena 660 Kč. www.fiskars.cz

PŘIPRAVIT KE SPÁNKU

Malý, nebo velký trávník, před zimou se mu věnujte, na jaře se vám odmění. Sekat už tolik nemusíte, tráva na podzim už neroste tak rychle, ale zaslouží si po sezóně provzdušnit. Trávníku takový zákrok, který je vhodné provádět na jaře a na podzim, velmi prospěje. K tomuto účelu slouží vertikutátory. Správného lékaře trávníku, jak se také vertikutátorům čili provzdušňovačům říká, vybírejte podle rozlohy pozemku. Na opravdu maličké plochy můžete použít i jen vertikutační hrábě nebo přístroj ruční, na větší trávníky už volte některý z elektrických nebo benzinových strojů.

3

Teleskopická násada QuikFit (střední) s délkou od 150 do 250 cm je snadno ovladatelná a používá se do méně přístupných míst. Navržená pro práce ve výšce až čtyři metry. Je zakončena zámkem na nástavce z řady QuikFit, lze na ni připevnit například česáček ovoce, čistič okapů, pilu nebo mnoho dalších nástavců. Ceny: 950 Kč (násada), QuikFit Čistič okapů 670 Kč. www.fiskars.cz

4

STIHL MS261 je mnohostranná pila s benzinovým motorem střední výkonové třídy (3,0 kW) vhodná pro ošetřování lesních kultur a hustých porostů, při probírce tyčoviny a slabých stromů, při stavebních pracích a při řezání palivového dříví. Cena 18 790 Kč. www.stihl.cz

BOŽE, TOLIK LISTÍ!

Někteří zahradníci nechávají listí na trávníku i přes zimu. Razí teorii takzvané bezúdržbové zahrady – listí slouží jako mulč. Většina majitelů zahrad ale podzim co podzim hrabe. A není-li to jen pár lístků z mladého javoru, bývá to poměrně náročné. Vyplatí se na to vhodné vybavení. Začít můžete i hráběmi, které zvládnou menší plochy a méně listí, ale s jejich pomocí můžete plochu také dočistit. Na hrabání listí jsou nejvhodnější lehké hrábě s doširoka rozevřenými prsty, které mohou být vyrobené z plastu nebo kovu. Plastové provedení nabízí snadnou manipulaci a odolnost proti zlomení, na souběžný úklid trávníku po provzdušňování jsou vhodnější hrábě kovové.

5

Zahradní vysavač FZF 4020-E s příkonem 3000 W disponuje funkcí Soft Start (plynulý rozběh motoru) a nabízí i plynulou regulaci rychlosti proudění vzduchu. Rychlost vzduchu až 270 km/hod., sací výkon 13 m3/min, sběrný vak o objemu 45 l. Manipulaci usnadní nastavitelný popruh a nízká hmotnost (3,5 kg). Cena 1099 Kč. www.fieldmann.cz

6

Čištění kamenných ploch, zámkové dlažby i fasády vám usnadní vysokotlaké čističe Kärcher. Nová řada s názvem Full Control má i ukazatel tlaku na pistoli. Kärcher K4 Full Control koupíte za 6990 Kč na www.karcher.cz.

VYFOUKAT A VYSÁT

Pomoci mohou i zahradní foukače, které upotřebíte i jinde při úklidu kolem domu. Listí (a jiný lehký odpad – piliny, zbytky po stříhání plotu) proudem vzduchu naženou do jednoho místa. Lze pak zařadit zpětný chod a rázem je z foukače vysavač, který listí z nafoukané hromady nasaje do připevněného vaku, případně zároveň rozdrtí a připraví tak ideální materiál na kompost. Můžete vybírat mezi přístroji benzinovými, elektrickými a akumulátorovými, v nabídce jsou pak ruční či zádové typy, které při práci pohodlně nosíte na ramenním popruhu. Foukač se hodí dokonce i v zimě, a to na prachový sníh.

LISTÍ POSEKAT

Jste-li zahradníci puntičkáři, pak se zřejmě snažíte zbavit trávník i toho posledního lístečku. V tom vám může pomoci sekačka. Posbírá totiž nejen nadílku listí z jednoho stromu – a hrábě v tu chvíli nepotřebujete, ale rovněž plochu trávníku skvěle dočistí. Rozdrcené listí ze sběrného koše pak snadno zužitkujete na kompostu. Na běžnou zahradu stačí sekačka, při rozloze zahrady kolem 1000 m2 už se vyplatí traktůrek. Sekačky jsou na výběr elektrické, benzinové a akumulátorové, traktůrky od základních modelů až po hotové traktůrkové Rolls-Royce, s nimiž je práce opravdu zábava.

JEŠTĚ POHNOJIT

Ti, kteří nejsou příznivci bezúdržbové zahrady, co se hnojí sama, by měli trávníku před zimou dodat sílu ke zdravému vývinu i k obraně proti plevelům. Hnojit lze hnojivy ve formě granulí, prášku nebo postřiku. Vždy ale postupujte podle návodu a volte podzimní hnojiva. Obsahují vyšší množství draslíku, který trávníku dodá živiny a zároveň jej připraví na zimu. Trávník pak můžete rovněž pokrýt vrstvou kompostu, i ten mu prospěje.

7

Abyste se nemuseli trápit s koštětem, ulehčete si práci se zametacím strojem Kärcher S 750. Zatočí se spadaným listím a dalšími nečistotami na chodnících, cestách, vjezdech i dvorech. Cena 9090 Kč. www.karcher.cz

8

Taška pro pohodlné nametání a odnášení listí. Je vyrobena z pevné plastové fólie. Rozměry 55 x 60 x 80 cm, užitkový objem 100 l. Cena 249 Kč. www.tchibo.cz

NA HROMADU DŘEVA

Sekeru nejspíš máte i v případě, že netopíte dřevem. Pokud topíte, budete mít seker více. Jedna totiž poslouží na dělání třísek na táborák, druhá je vhodná na štípání malého množství menších kusů dřeva a třetí na velké špalky. Sekery se liší tvarem a úhlem ostří, délkou a tvarem násady a celkovou hmotností a délkou. Takže výběr opravdu řiďte tím, k čemu bude sekera sloužit.
Na hromady dřeva ale s pouhou sekerou nechoďte. Dnes už jsou zcela běžné štípačky dřeva, které tu nejhorší práci zvládnou za vás. Postavíte nebo položíte na ně špalek a stroj jej pomocí velkého tlaku rozštípne. Obsluha je přitom jednoduchá a kromě nutné dopravy špalku na štípačku a ovšem následného úklidu se už nemusíte namáhat. Štípač dřeva vybírejte podle toho, jak často a jaké množství dřeva zpracováváte a jak velké špalky s ním budete štípat. Na méně časté štípání menších polen poslouží štípače horizontální (poloha polene naležato), velké kusy zvládnou spíše vertikální typy (špalek štípe v poloze nastojato).

DRTIČE A ŠTĚPKOVAČE

Na zahradě bývá po podzimním úklidu, péči o stromy, ale i zpracování palivového dřeva také množství větví. S jejich zpracováním pomohou drtiče a štěpkovače. Oba typy přístrojů dokážou zpracovat větve o průměru několik centimetrů. Štěpkovač z nich nadělá drť, kterou posléze můžete použít jako mulč. Drtič větve rozseká na drobné špalíky, které se snáz skladují – necháte je proschnout a lze s nimi topit.

PILA SE MOŽNÁ TAKY HODÍ

Nejen při zpracování dřeva se hodí pila. Na příležitostné práce v okolí domu a na zahradě jsou vhodné přístroje z kategorie hobby pil, která zahrnuje elektrické i benzinové řetězové pily. Jsou určené především k řezání menšího množství palivového dřeva na topení, do krbu a k běžným pracím na zahradě, jako je třeba prořezávání ovocných stromů.

9

Sekery Patriot jsou téměř nezničitelné. Topůrko z lehkých kompozitních plastů, vyztužených skelnými vlákny, je pevně spojeno s hlavou, takže nehrozí uvolnění. Dokonalá ergonomie hlavy zaručuje práci bez vynaložení velké námahy. Čepel je navíc potažena moderním hi-tech materiálem Xylan, jenž snižuje tření a usnadňuje průnik do dřeva. Na výběr velikosti S, L a XL. Cena na www.mountfield.cz.

11

Vertikální hydraulická štípačka Powerlog 8t je ideální volbou pro všechny, kteří pravidelně přitápějí v krbu či krbových kamnech, ale i pro ty, kteří dřevo využívají jako primární zdroj tepla. Štípačka je robustní, celokovová konstrukce umožňuje bezpečné a pohodlné naštípání dřeva. Tlak 8 tun rozpůlí či rozčtvrtí polena o průměru až 35 cm a v rozpětí délky 30 až 105 cm. Třífázový elektromotor účinně zabraňuje výpadkům elektrického proudu. Cena na www.mountfield.cz.

12

Štěpkovač Powersilent 2800. Jeho předností je tichý chod a pohodlné ovládání s chytrou bezpečnostní pojistkou. Odolný řezný kotouč zpracovává větve o průměru až 45 mm. Součástí stroje je integrovaný průhledný plastový box. Jednoduše zkontrolujete, jestli je plný, a nadrcený materiál snadno odnesete, kam je třeba. Cena na www.mountfield.cz.

NA DŮM NEZAPOMEŇTE

Dobrým pomocníkem pro období podzimu jsou vysokotlaké čističe, které se uplatní v mnoha situacích. Dokonale s nimi omyjete špinavý chodník v zahradě, zámkovou dlažbu i fasádu domu, ale také vůz či motorku, a to díky proudu vody pod vysokým tlakem. U některých modelů lze do vody dávkovat i mycí prostředek, případně je na výběr z bodového či plošného proudu, jehož šíři lze regulovat.

AKUMULÁTOROVÉ PŘÍSTROJE

Trendem současnosti jsou akumulátorové přístroje, jejichž použití je na rozdíl od těch s elektrickými kabely snadné i v místech, kde v blízkosti žádná elektrická zásuvka není. Oproti benzinovým přístrojům, ačkoli jejich nejvyšších výkonů ještě nedosahují, jsou zase tišší a ekologičtější. Lze dnes již dokonce pořídit několik různých pomocníků (například motorovou pilu, vyžínač či foukač), které budou pracovat s  totožným typem baterie. Tu pak stačí střídat mezi jednotlivými přístroji podle potřeby.

BUĎTE PŘIPRAVENI I NA ZIMU

Podzimní práce máte za sebou, ale jste připraveni i na zimu? Tak jako každý rok – i letos mohou přijít vánice. Hrablo, lopata a smeták je základ i v domcích s malou zahrádkou, na velkých zahradách, zejména na příjezdové cesty k domu se pak hodí sněhová fréza. Zvažte její koupi s předstihem – prodejci mají zkušenost, že když zima udeří, bývá výběr již omezený.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Více informací se nachází v říjnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Datum vydání: 24. 11. 2016

Edit: